Vršovické divadlo MANA uvádí kultovní komedii Zahraj to znovu, Same. Připravuje také nové divadelní zážitky, které připomenou atmosféru bytových divadel

Komedie, která nezklame. Hra Woodyho Allena plná vtipných, nadčasově platných hlášek o partnerství a smyslu života.  To je nová inscenace Zahraj to znovu, Same, kterou od 21. prosince uvádí v premiéře Vršovické divadlo MANA. V hlavní roli nemotorného a neurotického filmového kritika Allana, který na všechny běžné životní situace přikládá modely z hollywoodských filmů, se představí Jakub Šlégr. Skvěle mu sekundují Ondřej Černý a Henrieta Hornáčková, divákům vršovického divadla už dobře známí herci. Režisérem je zkušený divadelník Ondřej Zajíc. Po Novém roce zde budou mít premiéru i dvě aktovky od Pavla Kohouta v nastudování mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. „Zajímavostí je, že se nebude hrát v sále divadla, ale v podkrovní zkušebně a v suterénu. Představení by mělo evokovat atmosféru bytových divadel normalizačního období, pro která byla tato díla napsaná,“ doplňuje dramaturgyně vršovické scény Věra Mašková.

Přitažlivý titul Zahraj to znovu, Same nabídne divákům konverzační komedii s typickým černým Allenovým humorem. „Humor Woodyho Allena je inteligentní, svěží, plný nečekaných zvratů a absurdit. Allen nepotřebuje být drsný ani vulgární. Dělá si legraci sám ze sebe, chytře a lehce. Stejně jako jeho filmy i představení bude zaručený zvedač nálady!“ zve na představení herečka Henrietta Hornáčková.

Vtipné, chytré a pravdivé

„KomedieZahraj to znovu, Same oslovuje široký okruh publika. Každý člověk prošel nějakou citovou krizí či bolestným rozchodem. A často jsme u toho zažili nejrůznější trapasy, průšvihy,“ popisuje dramaturgyně Mašková. „Ti, kdo hru nebo film znají, vědí, že spolehlivě pobaví. A ti, kteří ji nikdy neviděli, by měli přijít už jen proto, že divadelní setkání s dosud žijícím klasikem obohatí jejich svět o inteligentní legraci, které je lehké propadnout,“ dodává. 

„V dnešní době je humor a smích daleko potřebnější než kdykoli jindy,“ doplňuje Jakub Šlégr, představitel hlavní role. Ztvárňuje postavu filmového kritika Allana Felixe, který po jednom nešťastném manželství hledá za pomoci nejlepšího přítele a jeho manželky svou další životní lásku. A zároveň i sám sebe. „Pokud Woody Allen nenapsal hru pro Jakuba Šlégra, tak jen proto, že ho neznal,“ dodává s nadsázkou Mašková. V roli filmového hrdiny Bogarta se představí bývalý člen Národní divadla a mimořádný herec Petr Motloch.


Inscenace je, jak říká Mašková, postavena především na výborně napsaném textu. Ten v Divadle MANA podtrhuje i nápaditá scéna Michala Syrového, která má v sobě jistou filmovou magii.

„Allenova dnes již klasika Zahraj to znovu, Same je v tuto chvíli možná aktuálnější a srozumitelnější než v době, kdy hra vznikla. Hlavní hrdina se pod vlivem mainstreamové filmové kultury snaží připodobnit svým filmovým idolům. Realita je však od idealizovaných filmových klišé na hony vzdálená. A teprve když přijme sám sebe takového, jaký vskutku je, a svět v jeho reálné podobě, změní i svůj osud,“ vypráví Mašková.  

Inspirace bytovým divadlem

Vršovické divadlo MANA má v současné době ve svém repertoáru patnáct vlastních inscenací. A chystá také opakování úspěšné akce Otevřená zpovědnice, jejíž součástí je scénické čtení mimořádně působivé hry Felixe Mitterera Zpověď v podání Jiřího Lábuse a Martina Dejdara. „Přestože jde o velice těžké téma sexuálního zneužívání v církvi, je o tuto akci obrovský zájem,“ říká Mašková.

Připomíná také, že po Novém roce budou mít premiéru dvě aktovky od Pavla Kohouta Pech pod střechou a Požár v suterénu v nastudování mladého režiséra Josefa Kačmarčíka. Ty se nebudou hrát v sále divadla, ale v podkrovní zkušebně a v suterénu. „Jeho kapacita bude omezená a půjde o zcela mimořádný divadelní zážitek,“ doplňuje dramaturgyně. 

Více na www.vrsovickedivadlo.cz.

Víte že…

… na podzim je v Divadle MANA zahájen prodej výhodných předplatných, která se mohou stát atraktivními vánoční dárky? Za cenu, za jakou se v běžných divadlech nabízí jedna vstupenka, lze ve Vršovickém divadle MANA získat vstupenky čtyři a k tomu ještě zajímavé bonusy. „Kromě dárkových voucherů máme ještě dvě tematické řady s názvem Převážně nevážně, jejíž součástí bude i nová inscenace Zahraj to znovu, Same. Druhá řada – to jsou Divadelní toulky českou minulostí s velmi zajímavými bonusy,“ vysvětluje Mašková a doplňuje, že silvestrovské oslavy si diváci mohou zpestřit si ojedinělým Veselým Silvestrem s Jitkou Smutnou a jejími hosty.

… Divadlo MANA je tak trochu jiná scéna než jaké můžete v Praze najít?  V pravém slova smyslu naplňuje to, že divadlo je setkávání živého člověka s živým člověkem. „Proto zdejší představení často provázejí nejrůznější doprovodné akce – besedy, seznamovací kvízy, vycházky či setkání s tvůrci a dalšími zajímavými osobnostmi,“ vysvětluje dramaturgyně. Vršovická scéna chce být podle ní místem setkávání, komunikace a lidské vzájemnosti. 

… vršovická MANA je vlídná a má téměř rodinnou atmosféru? „Pracujeme na tom, aby si u nás každý připadal vítán. A to vše za velmi rozumné ceny. Nabízíme výborné herecké výkony a silné příběhy, ať už literární, nebo inspirované skutečnými osudy zajímavých lidí.  A zdá se, že to oceňuje čím dál více diváků, což nás nesmírně těší,“ uzavírá Mašková.

Čtěte dál …