Přichází Rok Formana. Život slavného filmaře připomíná nový podcast a chystá se nová divadelní inscenace na prknech Letní scény Musea Kampa

Letošní kulturní rok bude ve znamení slavného režiséra Miloše Formana. Projekt Rok Formana vyvrcholí v létě na nádvoří Musea Kampa, kde 18. a 19. června proběhne premiéra nového představení scenáristky Daniely Sodomové a režisérky Adély Laštovkové-Stodolové s titulem Forman. Už nyní se můžete zaposlouchat do podcastu Miloš Forman: Drž se toho snu, který skrze slavné Formanovy snímky rozebírá a přibližuje filmařův život. Průvodcem podcastu je filmový publicista Pavel Sladký, za námětem a dramaturgií stojí Iveta Nebesařová. Uslyšíte v něm i budoucí Miloše Formany – herce Patrika Děrgela a Marka Adamczyka, kteří režiséra v nové divadelní inscenaci ztvární.

Nová podcastová série je poslechu zdarma na všech podcastových aplikacích vč. Spotify a Apple Podcast:
 
https://linktr.ee/milos_forman_drz_se_toho_snu?fbclid=IwAR3YCRjw2tRiYI_2X0UP9xNmGFqc2T7SX2np-DbVN2ZM-DVOuTnVpOQlouA

„Miloš Forman je pro mě nejen symbol nesmírného talentu a píle, ale i úspěchu. Přeci jenom je to jediný Čech, který má v Hollywoodu opravdu jméno. Byla jsem několikrát překvapená, že především lidé z mladé generace o jeho životě a filmografii příliš nevědí. Proto jsem přišla s nápadem na podcast, chtěla jsem udělat ucelený pohled na filmografii Miloše Formana v kontextu doby a kinematografie. Myslím, že se podcast skvěle doplňuje s nadcházejícím divadelním představením a malinko více rozšíří jméno Miloš Forman i mladší generaci,” říká autorka podcastu Iveta Nebesařová.

Podcast Miloš Forman: Drž se toho snu přibližuje život režiséra Miloše Formana prostřednictvím jeho filmové tvorby v kontextu doby jak politické, tak filmové. Od jeho českých snímků až po oscarovou kariéru v Hollywoodu. Už nyní jsou na streamovacích aplikacích k dispozici tři díly, dalších pět epizod bude následovat v nadcházejících týdnech. 

„Snažili jsme se zvukově pestrým a dynamickým způsobem vykreslit všechny zásadní body  filmové kariéry Miloše Formana. Do každého dílu jsem vybral nejméně jednu zásadní filmovou scénu, kterou rozeberu trochu podrobněji. Přibližujeme posluchačům a posluchačkám jak hořkost Formanova smyslu pro humor, tak i to, jak vnímal paradoxy svobody, hudbu, generační konflikty nebo roli umělce tváří v tvář moci. Byla to pro mě skvělá zkušenost a doufám, že podcast bude lidi bavit,” dodává průvodce podcastové série Pavel Sladký.

Do Roku Formana se v letošním roce zapojí i vybraná kina, která uvedou slavné Formanovy filmy. Lidé si tak mohou připomenout život i tvorbu Miloše Formana a získat ucelený zážitek. Chystaná divadelní inscenace Forman na Letní scéně Musea Kampa v srdci Prahy bude mít premiéru 18. a 19. června 2024, hrát se bude do konce července. Časově obsáhne život Miloše Formana přibližně od 10 do 47 let. Podobně jako u předchozích úspěšných titulů Meda, Werich a Marta půjde o velmi dynamickou formu, tentokrát spíše činoherního charakteru. V rámci už téměř rok trvajících pečlivých příprav se producentka a scenáristka Daniela Sodomová s režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou vydaly do Ameriky po Formanových stopách. Navštívily legendární hotel Chelsea a byt na Manhattanu, kde žil, a setkaly se s jeho manželkou Martinou Formanovou. Vedle titulní role, kterou ztvární Marek Adamczyk a Patrik Děrgel, se v představení objeví herci jako Matouš Ruml, Kryštof Bartoš, Vašek Vašák, Aleš Petráš, Roman Blumaier, Kryštof Krhovjak, Nathanael Ruml, Maxmilián Kocek, Stanislava Jachnická ad.

Vstupenky jsou v prodeji na https://letniscenam
useakampa.cz/vstupenky/.

Čtěte dál …