Nehynoucí příběh o Popelce se vrací do Národního divadla

Po devíti letech se do Národního divadla vrací originální verze baletu Popelka Jeana-Christopha Maillota. Francouzský choreograf vytvořil toto dílo v roce 1999 pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, jehož je umělecký ředitel.

Inscenace je charakteristická vytříbeným neoklasickým stylem a výrazným propojením tance s výtvarnou složkou díla. Těšit se můžete na moderní jednoduchou scénu Ernesta Pignona-Ernesta, vizuálního umělce a předchůdce francouzského street artu, výstřední kostýmy Jérôma Kaplana i jemné emocionální odstíny strhující hudby Sergeje Prokofjeva.

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Filip Barankiewicz premiéru komentuje: „Jean-Christophe Maillot, šéf Les Ballets de Monte-Carlo, patří mezi baletními choreografy ke světové špičce. Obdivuji na něm, že tanec vnímá jako dialog, v němž jsou ve vzájem­né symbióze klasická technika na špičkách a moderní až avantgardní ztvárnění. Tato tvůrčí pestrost spolu s vysokou uměleckou kvalitou jsou zárukou nevšední podívané, a tak Maillotova díla zařazují na svůj repertoár významné světové baletní soubory.“

Sergej Prokofjev pracoval na partituře během druhé světové války. Použil leitmotivy, které odrážejí jednotlivé situace příběhu a podtrhují charakteristické rysy a emoce hlavních postav. Původní Popelka měla světovou premiéru v roce 1945 a spolu s Romeem a Julií a Kamenným kvítkem patří k Prokofjevovým nejčastěji uváděným světovým baletním titulům.

Jaká je Maillotova inscenace? Důležitou roli hraje vzpomínka.

„Když jsem vytvářel Popelku, truchlil jsem nad svým zesnulým otcem. Motiv smutku se vyskytuje v několika mých baletech. V tomto díle nabývá významný rozměr. Jak můžeme žít bez zdrcující vzpomínky na blízké, kteří nás opustili? Moje odpověď na tuto otázku je, že musíme být k ostatním laskavější, i když v zármutku spíš máme sklon izolovat se od zbytku světa. Ná­hoda nám staví do cesty přátele, lidské bytosti. Mezi nimi jsou dobré víly, které nás povznesou, zvednou nám náladu,“, říká Jean-Christophe Maillot.

POPELKA

Balet Jeana-Christopha Maillota

CHOREOGRAFIE: Jean-Christophe Maillot

HUDBA: Sergej Prokofjev

SCÉNA: Ernest Pignon-Ernest

KOSTÝMY: Jérôme Kaplan

SVĚTELNÝ DESIGN: Dominique Drillot

NASTUDOVÁNÍ: Bernice Coppieters, George Oliveira, Bruno Roque

HUDEBNÍ NASTUDOVÁNÍ: Jaroslav Kyzlink

DIRIGENTI: Jaroslav Kyzlink, Václav Zahradník

ÚČINKUJÍ: sólisté a sbor Baletu Národního divadla

HRAJE: Orchestr Národního divadla

Termíny baletního představení Popelka v historické budově Národního divadla:

1. premiéra – čtvrtek 23.3. od 19:00 hod.

2. premiéra – pátek 24.3. od 19:00 hod.

Neděle 26.3. od 14:00 hod. a 18:00 hod., čtvrtek 30.3. od 19:00 hod.

Sobota 1.4. od 14:00 hod. a 19:00 hod.

Čtěte dál …