Klára Trojanová a Chantal Poullain se setkají v Rouen. V roce 1944.

Na repertoár brněnského Divadla Bolka Polívky vstoupí premiérou 13. listopadu nová autorská inscenace režiséra Jiřího Pokorného nazvaná Rouen 44. V dramatické komedii o tom, že sud s prachem nelze dlouho ututlat, se na jevišti sejdou dvě výtečné herečky – Klára Trojanová a Chantal Poullain. Ztvární ženy, které se nebojí riskovat život a bojovat za svou věc. Přestože se důvěrně znají, ocitnou se v nelítostném střetu. Pro lásku. V malém pokoji v Rouen, v srdci Normandie, kdy Francii již čtvrtým rokem okupují Němci, vyplují na povrch temná tajemství.

Hra Rouen 44 vznikala po krůčcích. Na začátku byla stopa, a když jsem ji začal rozkrývat, objevoval se čím dál podnětnější materiál. Pro vznik textu jsem si stanovil čtyři veličiny. Chantal s Klárou, zpěv, období okupace ve Francii těsně před vypuknutím operace Overlord, tedy vyloděním spojenců, a prvek očisty, a to nejen jako katarze ve smyslu stavebního dílu dramatu. V Rouen jsem kdysi byl, to normandské město má za sebou pestrou a strastiplnou historii, a je tudíž velmi inspirativní. Mimo jiné tam Angličané upálili Johanku z Arku,“ uvedl k vzniku hry Rouen 44 její autorJiří Pokorný a dodal: „Hra nemá ústřední téma, snažil jsem se, aby v ní zaznělo co nejvíc podnětů, aby byla živá a neměla předvídatelný směr. Obě postavy jsou koncipovány jako mimořádné a díky tomu, že mají zcela odlišný hodnotový systém, dochází mezi nimi k boji. Ten je divadelně vždy zajímavý, zvlášť když jde ve výsledku o život. A to nejeden. Doufám, že se nám diváky podaří vtáhnout, ve válce jde vše na dřeň, tak, že si to při našem současném způsobu života umíme jen stěží představit.

A proč v hlavních rolích právě Klára Trojanová a Chantal Poullain? „Hru jsem psal pro ně, její vznik byl jimi oběma inspirován a chtěly hrát ve francouzštině. Inscenace bude bilingvní, k české přibude i její francouzská verze, překlad se již připravuje,“ upřesnil Jiří Pokorný.

„Hra se čte krásně. Těším se na verzi hranou, navíc autorem režírovanou. Čistý požitek,“ doplnil principál divadla Bolek Polívka.

Rouen 44

Autor a režie: Jiří Pokorný

Hrají: Chantal Poullain, Klára Trojanová

Dramaturgie: Sabina Machačová

Scénografie: Zoja Zupková

Hudba: Michal Novinski

Premiéra: 13. 11.

Reprízy: 14. 11., 15. 11., 3. 12., 11. 12.

Prodej vstupenek na webu Divadla Bolka Polívky: www.divadlobolkapolivky.cz.

Čtěte dál …