Divadlo Metro znovu otevírá po rekonstrukci. Nabízí repertoár plný atraktivních komedií a hereckých osobností.

Divadlo Metro na pražské Národní třídě č. 25 otevírá po generální rekonstrukci svojí stálou činoherní scénu s celou řadou hereckých osobností. Na repertoáru najdou diváci komedie  s českými a světovými premiérami, ale i známé zavedené tituly, jako například již dnes fenomenální bláznivou komedii Dva nahatý chlapi. Právě ta odstartuje provoz divadla v sobotu 26. února od 19.00 hodin a nyní je již beznadějně vyprodána. Následující den 27. února bude uvedena první premiéra v novém divadle komedie Už tě mám dost napsaná v nejlepší tradici britského humoru v režii Antonína Procházky. Během zimy, jara a podzimu se uskuteční ještě čtyři premiéry a již nyní se pracuje na dalších novinkách pro příští sezónu.

Legendární pražská scéna slaví letos 20. výročí od svého otevření. Loni v létě převzala původní prostory nová společnost pod vedením ředitele a producenta Jiřího Turka, která po půlroční rekonstrukci a příprav stojí za znovuotevřením nového Divadla Metro. Tato scéna se také stane i novou „kamennou“ základnou pro některé herce, jež budou součástí souboru. Pro některé z nich půjde o vůbec první divadelní „angažmá“ v jejich životě.

„Převzetí Divadla Metro předcházelo naše několikaleté úspěšné provozování zájezdových představení, se kterými jsme objeli mnohokrát celou ČR a pravidelně hostovali u spřízněných pražských divadel. S přibývajícím počtem her, zvýšeným zájmem o naše představení  a rozšiřujícím se hereckým souborem začala vznikat potřeba mít vlastní stálou scénu, vytvořit domovské působiště pro herce a nabídnout divákům v Praze pestrou škálu vyhledávaných komediálních titulů. To se nám podařilo zejména díky jinak nepříjemné covidové době, která nám v tomto směru nabídla jedinečnou možnost převzetí divadla od původního provozovatele a také dostačující časový horizont potřebný na jeho rekonstrukci. Ta byla po mnoha letech původního provozu zcela nezbytná. A to vše bez zásahu do původního kolaudačního rozhodnutí. Důraz byl především kladen na nové požadavky a standardy dnešní doby, na bezpečnost a pohodlí diváků a herců. “ říká výkonný ředitel a producent Divadla Metro Jiří Turek.

Jeviště namísto původní nevhodné kobercové krytiny dostalo masivní dřevěnou podlahu, včetně její nosné konstrukce, forbíny a schodů na jeviště. Investoři také obměnili veškerou světelnou i zvukovou techniku, včetně elektroinstalace a došlo i na vybudování chybějící technické kabiny. Přibyla i nová opona, výkryty a horizont. Kromě toho přišla řada                                 i na vyrovnání a výmalbu stěn, instalaci nového inteligentního osvětlení, opláštění, zpevnění  a přidání schodů elevace a byla také instalována nová pohodlná divadelní křesla namísto dosavadních židlí. Výměny se dočkali i původní koberce, jenž musejí splňovat (spolu se sedadly) i protipožární předpisy. Revitalizací dále prošla vzduchotechnika a elektrická požární signalizace.

Ve foyer zůstala kavárna, nicméně ve zcela jiném a moderním pojetí: od nového baru, včetně zařizovacích předmětů, až po boxy pro příjemné posezení diváků. Renovací prošla také divácká šatna, pánské, dámské i personální toalety, včetně rozvodů vody a odpadů. Stavebníci vyrovnali stěny, přibyly sádrokartonové podhledy, nové podlahové krytiny i nové designové osvětlení. Stejně jako velkoformátové obrazovky na několika místech, které budou návštěvníky informovat o programu a nabídkách nebo o menu v divadelní kavárně…

Nově zrenovované a vybavené jsou také tři šatny pro celkem 10 herců, jejíž součástí je i menší kuchyňka a audiovizuální technika tak, aby měli přehled o tom, co se právě odehrává na jevišti.

V rámci rekonstrukce byly vyměněny veškeré dveře, osvětlení, včetně panikových a únikových světel a úpravami prošlo i personální zázemí, včetně vybudování nové recepce.

„Náklady na rekonstrukci a vybavení prostor divadla se pohybují ve výši 10 milionů korun. Financovány byly z vlastních finančních zdrojů a za přispění majitelů celé budovy – Paláce Metro,“ doplnil Jiří Turek s tím, že se počítá i s částečným pronájmem prostor externím produkcím, ale také s pořádáním různých kulturních a společenských akcí, jako jsou recitály, minikoncerty či dětská představení.

„Věděl jsem, že to bude po těch změnách krásné, ale že to bude takhle dokonalé, to jsem snad ani nečekal. Všechno to ladí, do sebe zapadá a je skvělé, že člověk bude mít zase po letech své vlastní stálé místo v šatně a hlavně herecké zázemí,“ poznamenal herec Martin Zounar, který účinkuje v komediích Dva nahatý chlapi, Osm eur na hodinu a Úvěr.

Nadšená z proměny Divadla Metro je i jeho kolegyně z televize i divadelních prken, herečka Martina Randová. „Já nemám slov, je to prostě nádhera. Velký hlubokosklon před naším panem producentem Turkem. Mně těší, že jsem se dočkala chvíle, kdy budu moct v rámci divadla říkat: Tak tady jsem doma.“

„Mezi připravované novinky letošní divadelní sezóny patří s premiérami: 27. 2. UŽ TĚ MÁM DOST – komedie napsaná v nejlepší tradici britského humoru (Saša  a Lída Rašilovovi, M. Peroutka, M. Mejzlík, D. Nesvačilová, M. Kraus/M. Písařík), následně  8. 3. ÚVĚR – inteligentní komedie o tom, že o peníze se dá žádat mnoha způsoby (M. Zounar a F. Blažek) dále 23. 3. MILUJI TĚ, TAK SE MĚJ – brilantní komedie z divadelního prostředí (L. Krbová a A. Jastraban)  a 4. 4. ŠPINAVÝ OBCHOD – bláznivá komedie s kriminální zápletkou (M. Etzler, J. Štrébl/ D. Ratajský, M. Kraus, K. Pechová, M. Procházková a R. Hájek). To vše pod režijním vedením Antonína Procházky.

Na podzim 28. 9. pak mohou diváci očekávat premiéru monodramatu DNES VEČER OVULUJI, aneb příběh ženy, která chtěla dítě s Ivou Pazderkovou v režii Pavla Šimáka. V přípravě jsou nyní také další dvě nové inscenace, které bychom měli začít zkoušet na jaře a na podzim,“ uvedl mluvčí Divadla Metro a PR manažer René Kekely.

Divadlo Metro připravuje také bonusový program, a to jak pro stálé diváky, tak pro instituce, společnosti a firmy, které budou mít zájem využívat zadaných představení.

O historii Divadla Metro:

Od roku 1990 působilo v současných prostorách Divadla Metro Studio Gag, pantomimický soubor založený Borisem Hybnerem. V roce 2002 vzniká Divadlo Metro, díky jehož zakladatelům manželům Urbanovým se tehdy černodivadelní soubor Františka Kratochvíla stěhuje z pražské Reduty do protějších prostor Paláce Metro, kde díky tomu vzniklo jedno z nejoriginálnějších černých divadel ležících v centru Prahy. Kromě toho se zde odehrály desítky činoherních představení a na dnes již legendární scéně se během této doby vystřídaly desítky hereckých jmen: od Borise Rösnera, Jiřího Štěpničky, Zdeňka Žáka, Jana Přeučila, Ljuby Skořepová až po Stellu Zázvorkovou. Ta zde také odehrála své poslední divadelní představení ve svém uměleckém životě – Milá máti, drahá dcero, za které mj. v roce 2000 získala Cenu Thálie.

Veškeré informace o Divadle Metro, repertoáru i nákupu vstupenek, najdou zájemci na www.divadlometro.cz.

Čtěte dál …