Branický zázrak proměnil PETky na peníze pro NADĚJI, díky minerální vodě Mattoni

Za každou vrácenou PET lahev či nápojovou plechovku, kterou diváci muzikálu Branický zázrak odevzdali do zálohového automatu v divadle Na Fidlovačce a na letní scéně ve Voděrádkách, darovala minerální voda Mattoni 50 Kč na nocleh pro lidi bez domova. Nezisková organizace NADĚJE tak od výrobce minerálních vod získá celkem 40 tisíc korun.

„Společně s iniciativou Zálohujme.cz, která instalovala do divadla zálohomat, chceme ukázat, že zálohy mají smysl. Za každou odevzdanou PET lahev/plechovku se nám něco vrátí a například pro lidi bez domova mohou být vítaným přivýdělkem,“ říká Bára Gavendová, Brand Development Manager Mattoni. Podle odhadů neziskové organizace Trash Hero mohou tvořit PET lahve a plechovky až jednu třetinu odhozených odpadků, zejména ve městech. „Pokud bude mít každá prázdná lahev či plechovka díky vratné záloze peněžní hodnotu, jistě se vždy najde člověk, který takový obal rád odnese kam patří,“ doplňuje Bára Gavendová. Mattoni o plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky v Česku dlouhodobě usiluje. V Evropě systém funguje již ve 13 zemích a v dalších 15 o něm uvažují či ho již plánují.

Propojení Mattoni a Zálohujme.cz s muzikálem Jana Svěráka a Tomáše Kluse není náhodné. Děj divadelního představení Branický zázrak se totiž zčásti odehrává právě mezi lidmi bez domova, kteří by si mohli vracením nalezených PETek a plechovek alespoň trochu přilepšit. „Přestože jsem si to vyzkoušel v roli, tak si ani zdaleka neumím představit, jak těžký musí být život na ulici. Navíc nyní během zimních měsíců, kdy teplota v  noci padá pod nulu,“ přemýšlí protagonista hlavního hrdiny Branického zázraku a autor libreta Tomáš Klus.

V roce 2022 poskytla NADĚJE 132 158 noclehů lidem, kteří neměli kam jít. NADĚJE lidem bez domova zajišťuje stravu, hygienu, péči praktického lékaře, praní prádla, sociální šatník, ubytování, sociální poradenství a dluhovou poradnu. „Kombinace sociálního poradenství se zdravotní pomocí je zásadní. Nemůžeme zahájit řešení sociální situace u člověka, kterého jeho zdravotní stav limituje v návratu do společnosti. Provozujeme také ordinaci gynekologickou pro ženy bez domova, dále stomatologii i adiktologické poradenství. Za každý příspěvek na naše služby jsme opravdu vděčni,” uvedla Hana Šimková z NADĚJE.

Finanční příspěvek na pomoc lidem bez domova můžete zaslat prostřednictvím portálu Darujme.cz na stránkách www.nadeje.cz.

Čtěte dál …

LUSH x COMMUNITY Parfémy

Zeptali jsme se Lush Community, které ikonické produktové Lush vůně by chtěli mít v podobě parfémů či tělových sprejů. A parfuméři se dali do práce. V limitované kolekci vůní se setkává minulost s budoucností. Kolekce je k dostání pouze v aplikaci a na eshopu. Super...

pokračovat ve čtení

Česká firma vyvinula unikátní technologii, která může vyřešit evropský problém s plasty. Recyklační jednotky začne letos stavět v Česku a Rakousku

Česká společnost Green Future jako první na světě představila funkční komerční jednotku na termochemickou recyklaci plastů. Tato technologie zvládne zpracovat veškerý obsah „žluté popelnice“ a může být světovým řešením recyklace plastů, které dnes z velké části...

pokračovat ve čtení