Jak správně rozvíjet zrak podle věku dítěte, radí odbornice z Kidtown.cz

Dva týdny po tom, co vznikne embryo, se začnou vyvíjet oči. Jsou po mozku nejsložitějším orgánem lidského těla, zároveň je ale zrak hned po narození tím nejméně rozvinutým smyslem. Aby se správně rozvíjel, je proto v začátku života zásadní jeho stimulace. Jak na to od miminek až po školáky a jaké pomůcky si vzít na pomoc, radí odbornice na rozvoj dětí a zakladatelka Kidtown.cz Jana Vyhlídalová.

Pro miminka černobíle

Hračkářství jsou plná barevných hraček pro miminka. Ta je ale během prvních týdnů a měsíců života vidí jen jako šedé rozmazané fleky. „Mnoho průzkumů dokázalo, že novorozenci nejlépe vidí to, kde jsou velké kontrasty a výrazné tvary. Ideální proto jsou černobílé hračky nebo knížky s výraznými obrázky,” vysvětluje Jana Vyhlídalová.

Během prvních měsíců života se dítě postupně učí rozeznávat nejen kontrasty, ale postupně přibývají i jednotlivé barvy a jeho svět se stává pestřejším.

První černobílá knížka (na Kidtown.cz za 159 Kč) má na bílých stránkách velké černé obrázky – medvídka, prasátko či srdíčko. Je tak ideální pro první měsíce života. Zhruba od čtvrtého či pátého měsíce můžete využít knížku s červenou barvou (na Kidtown.cz za 169 Kč), kterou už by starší miminka měla rozeznat. Od osmého měsíce lze přidat i knížku kontrastů (na Kidtown.cz za 169 Kč).

Tip: Knížky pro miminko můžete koupit i ve výhodné sadě 4 ks (na Kidtown.cz za 499 Kč).

Dalekozrakost až do předškolního věku

Ve věku okolo jednoho roku už dítě vidí podobně jako dospělý člověk, nicméně smysl jako takový se vyvíjí až do šesti let. Do té doby se oční bulva zakulacuje a dítě je dalekozraké. Oko dítěte si ale umí s dalekozrakostí poradit – dokáže „dorovnat” až tři dioptrie, aniž by mu to působilo nějaké potíže. I proto se ale dětem do pěti až šesti let lépe zaostřuje na obrázky s většími barevnými plochami.

Teprve okolo šestého roku věku je položen základ pro čtení, protože dalekozrakost ustupuje a dítě je schopné zaostřit na menší objekty a písmena.

Zrak a jiné dovednosti

Správný rozvoj zraku je zásadní nejen pro vidění samotné. Zrak je důležitý pro vývoj koordinace ruky a oka, které tvoří základ pro psaní a rozvíjí jemnou motoriku. Ideální hračkou pro rozvoj této dovednosti jsou puzzle – velikost dílků a obrázků se snižuje s rostoucím věkem dítěte.

Puzzle sticks (na Kidtown.cz za 509 Kč) mají netradiční tvar dílků a jsou vhodné pro děti od 3 let. Větší obrázky správně stimulují zrak menších dětí. Jsou vyrobené z recyklovaného papíru a potištěné inkousty rostlinného původu. Jedna sada má 24 oboustranných dílků, jejichž složením vytvoříte šest různých obrázků. Vybírat můžete z šesti krásných motivů.

Zrak je také důležitou složkou pro rozvoj řeči. Centrum porozumění řeči je v mozku uloženo v blízkosti zrakového centra a tyto dvě oblasti jsou provázané. Právě díky porozumění řeči, které je napojené na optické vjemy, se rozvíjí jak slovní zásoba, tak gramatika a artikulace.

„Pro rozvoj zraku a řeči současně můžete využít různé varianty pexesa – menší děti mohou hledat jen stejné barvy, větší pak i obrázky. Důležité je děti vždy nechat pojmenovat, co na kartičce vidí, aby zapojily i rozvoj řeči pomocí zrakového podnětu,” radí odbornice na rozvojové hračky Jana Vyhlídalová.

Originální pexesa s kruhovými obrázky se hodí pro děti od 3 let. Vybírat můžete z mnoha různých motivů od zvířátek přes dinosaury až po jednorožce. Na Kidtown.cz stojí 189 Kč.

Další tipy na jednoduché hry

Správnou spolupráci zraku a řeči můžete s dětmi rozvíjet, i když zrovna po ruce nemáte hračky.

  • „S dětmi od tří let můžete hrát hru se schovanými předměty. Vyskládejte na stůl několik věcí, které dítě zná. Pak je zakryjte a nechte ho, aby řeklo, které věci na stole byly,” radí Jana Vyhlídalová.
  • Předškolní děti zvládnou i hru na němého, kdy z pohybů rtů hádají, jaké slovo jste řekli.
  • Venku na procházce se jistě osvědčí hra „Dívám se a vidím…“. Zaměřte se na jednu věc v okolí, například dveře, a pomocí věty: „Dívám se a vidím něco hranatého, dřevěného, hnědého…“ nechte dítě hledat správný objekt. Můžete se pak s dítětem střídat, podle jeho možností a dovedností.

O Kidtown.cz:

První kamennou prodejnu s hračkami pro rozvoj dítěte otevřela Jana Vyhlídalová v říjnu 2014 v Uralské 8 v Praze, o měsíc později následovat e-shop a v listopadu 2018 druhá pobočka na Korunní 94. Kidtown.cz se specializuje na hračky, které rozvíjí děti od miminek až po náctileté, včetně pomůcek pro děti se specifickými potřebami. Ty pomáhají při hře a rozvoji dětí s ADHD, poruchami autistického spektra či s různými dysfáziemi, poruchami smyslového vnímání (zrakové a sluchové rozlišení) nebo motoriky (jemné i hrubé).

Více na www.kidtown.cz.

Čtěte dál …