Na první pohled jednoduchý dotaz se nedá zodpovědět úplně vyčerpávajícím způsobem, protože je mnoho systémů a mnoho programů, ze kterých je to možné a pokaždé je možné použít trochu jiný způsob. Zkusím odpovědět co nejvíc obecně a strukturovaně:
- V operačním systému MS Windows10 – asi nejjednodušší případ. V této verzi operačního systému je ve standardní instalaci přítomen tiskový ovladač pro tvorbu pdf, takže můžete z libovolného programu „tisknout“ do pdf – tedy obsah (dokument, obrázek apod.) tisknout na tiskárně „Microsoft Print do PDF“. Po vybrání této předinstalované tiskárny můžeme zadat jméno a umístění souboru, kam se výsledek v pdf formátu uloží, a uložit jej.
- V operačním systému MS Windows nižší verze – 7, 8 aj. V těchto operačních systémech zpravidla tato předinstalovaná tiskárna není. Je možné ji tam však poměrně jednoduše přidat, a to instalací ovladače pro tiskárny pro PDF. Těch je i volně (zdarma) na internetu několik verzí, a to od nejjednodušších (např. BullZip pdf printer) přes více sofistikované (např. PdfCreator) až po poměrně složité, které jsou součástí různých komplexních balíků pro práci s pdf soubory.
- Možnost vytvářet pdf soubory z dokumentů a následně je i alespoň částečně editovat (pokud nejsou digitálně podepsané) tj. například přidávat další text jako novou vrstvu nad již existujícím textem, umožňuje Adobe Acrobat ve verzi pro (profesional). Ten také při instalaci umožní přidání kontextové nabídky do různých programů, takže se v nich pak objeví přímo tlačítko pro vytvoření pdf souboru z obsahu, se kterým daný program pracuje. Tento program je ovšem placený a je nutné jej zakoupit. Pro částečnou editaci souborů nechráněných digitálním podpisem, které jsou ve formátu pdf, existuje ještě řada dalších programů, ovšem v podstatě všechny jsou placené, někde lze však bezplatně využít různých zkušebních verzí s omezenou funkčností.
- V Microsoft Office je od verze 2013 možnost vytvářet pdf formát z otevřeného dokumentu přímo bez ovladače tiskárny. Tato možnost se v různých verzích jmenuje různě – např. „publikovat“, „exportovat“ – vždy je pak potřeba zvolit formát pdf a zadat umístění a jméno souboru, kam se má obsah v pdf formátu uložit. Lze většinou také použít volbu „uložit jako“ a vybrat z možných formátů (přípon souboru) pdf formát. Můžeme takto pdf soubor vytvořit přímo z jednotlivých programů sady MS Office – např. z wordu nebo excelu.
- V jiném kancelářském balíku – např. OpenOffice, LibreOffice aj. jsou možnosti obdobné – tedy lze pomocí „uložit jako“ zvolit formát pdf a uložit obsah z příslušného programu jako pdf formát/soubor.
- V jiném operačním systému, např. IOS nebo Linux je vytváření pdf souborů obdobné. Vždy je možné mít v systému buď aplikaci, která pdf formát vytváří přímo, nebo také zde existuje ovladač pdf tiskárny, který tento formát vytvoří, shodně s postupem popsaným u OS Windows. Takovým balíkem např. pro distribuci Debian je printer-driver-cups-pdf. V Linuxové distribuci Ubuntu je pak tiskárna pdf dostupná přímo v uživatelském grafickém prostředí – samozřejmě pokud ji při instalaci systému zvolíme, že má být.
- Pro prostředí Linux také existují různé programy, zpravidla volně šiřitelné, které umožňují editaci formátu pdf – takový jednoduchý program je např. pdf-Shuffler.
- Převod různého obsahu do formátu pdf umožňují také různé internetové služby, které jsou zpravidla v nějak omezeném režimu zdarma, pro neomezené použití pak je možné si takovou službu předplatit. Jedná se o tzv. on-line převod obsahu do tohoto formátu z nějakého definovaného formátu – zpravidla se jedná o jpg pro obrázky a MS Office dokumenty pro texty.
Autor: Ing. Vladimír Müller