Hlasovátko pomáhá ve školách i při domácí výuce … ani nebudou vědět, že se učí

Český výrobce her a hraček EFKO-karton přichází s novou didaktickou pomůckou Hlasovátko, kterou vytvořil ve spolupráci se zkušenými pedagogy Milošem Novotným a Jitkou Zelenou. Učitelé ví, jak těžké je, v průběhu hodiny zapojit žáky do výuky tak, aby každý z nich mohl prokázat své znalosti a být v průběhu vyučovací hodiny aktivní. Hlasovátko tento problém s přehledem řeší. Umožňuje totiž všem žákům rychlé a přesné zodpovězení otázky, kterou učitel položil. Děti jednoduše otočí kolečkem na odpověď, o které si myslí, že je správná, a ukáží ji učiteli. Ten díky barevnému rozlišení odpovědí jedním pohledem pozná, kdo otázku zodpověděl správně. Je tedy ideální pomůckou pro formativní hodnocení, které se v poslední době považuje za pedagogicky nejúčelnější hodnoticí nástroj a učiteli během výuky poskytuje průběžné informace o tom, jak se žák vypořádává s látkou. EFKO uvedlo na trh i další inovativní a oceňované pomůcky – například víceúčelovou stíratelnou tabulku, na níž lze navíc sestavit didaktické hodiny, nebo soubor zábavných her Abeceda a čísla, který získal ocenění SPRÁVNÁ HRAČKA, či soubor deseti vzdělávacích her pro předškoláky Vnímám to, který se stal HRAČKOU ROKU.

„Na úplném začátku vývoje Hlasovátka stálo mé nadšení pro šroubek a matičku ze stavebnice ROTO. Přemýšlel jsem, jak tyto dva malé komponenty využít ve školním prostředí. V poslední době se na školách začalo upřednostňovat formativní hodnocení žáků. Při ‚hraní si‘ s dílky stavebnice jsem vytvořil jakýsi vějíř. Ten mi vnuknul myšlenku, že by šel využít právě jako prostředek pro rychlé znázornění odpovědí žáků na kantorem zadanou otázku. Děti by si šroubováním navíc zlepšovaly jemnou motoriku. Nápad jsem předložil firmě EFKO, která stavebnici ROTO vyrábí. A té se líbil. Následovaly další kroky – vzorování, testování a konzultace na školách. Výsledkem vývoje je Hlasovátko v dnešní podobě. Věřím, že bude každodenním pomocníkem mých pedagogických kolegů, žáků a konec konců i rodičů,“ uvádí pedagog Miloš Novotný.

„Hlasovátko jsme měli rozpracované od roku 2018. S příchodem distanční výuky jsme jeho další vývoj zamrazili, protože nikdo moc nevěděl, co se bude dít. Když se však děti vrátily do lavic, naráželi učitelé na ještě větší potřebu rychle vyhodnotit, jak na tom žáci se znalostmi skutečně jsou. Rozdíly ve vědomostech mezi jednotlivými žáky byly totiž mnohdy propastné. Znovu jsme tedy ve firmě téma „Hlasovátko“ otevřeli. Setkání s pedagožkou  Jitkou Zelenou, která byla z Hlasovátka tak nadšená, nás pak vedlo ke konečnému rozhodnutí, začít Hlasovátko vyrábět. S Jitkou Zelenou jsme ještě dolaďovali jeho finální podobu, testovali ho na dalších školách, a také nám pomohla s metodikou. Díky tak patří jak Miloši Novotnému, tak Jitce Zelené. Bez nich by tato pomůcka asi těžko vznikla,“ sdělil Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO.


Nová pomůcka vyráběná v Novém Veselí na Vysočině pomáhá i s překonáním jazykové bariéry. To se osvědčuje zejména nyní, kdy do tříd nastoupily děti z Ukrajiny. Jednoduchým způsobem třeba za pomoci kotoučku se smajlíky mohou děti vyjádřit svůj pocit, zda rozumí, potřebují na toaletu a podobně. Hlasovátko se skládá ze tří barevných oboustranných kotoučů s různými variantami odpovědí na jednoduché otázky. Zvolit lze šest okruhů: Matematická znaménka, Český jazyk I/Í/Y/Ý, Čísla 1/2/3/4/5, Odpověď A/B/C/D, Zpětná reflexe ANO/NE/NEVÍM a Smajlíci – vhodné například pro vyjádření nálady, komunikaci v mateřských školách a podobně. V základní sestavě je dále podkladové nosné kolečko, 2 krycí kolečka s výřezem a obloukovým výstupkem, usnadňujícím manipulaci při otáčení. Pro zkompletování Hlasovátka jsou přibaleny spojovací komponenty: jeden umělohmotný šroub s matičkou a dvěma podložkami. Konstrukce pomůcky eliminuje možnost ‚opisování‘ a napomáhá k rozvoji jemné motoriky. Bližší informace k Hlasovátku naleznete na www.hlasovátko.cz

Cena výrobku je 89 Kč. 

Abeceda a čísla – oceněný edukativní soubor

Soubor pěti jednoduchých her pro seznámení dětí s písmeny a číslicemi. Díky fyzickému skládání písmen a čísel si děti vštěpují jejich tvar a lépe si je zapamatují. Soubor je ideální pomůckou jak pro samostatnou, tak i kolektivní hru. Písmenka děti skládají dle předlohy s pomocí pevných laminovaných lepenkových dílů a plastových šroubů, takže zároveň procvičují i jemnou motoriku, koncentraci, logické myšlení a představivost. Hra obsahuje českou i slovenskou variantu písmenek a návodů. Soubor Abeceda a čísla získal edukativní ocenění SPRÁVNÁ HRAČKA – vybráno odborníky.

Cena výrobku je 399 Kč.

Hračka roku: Hry pro předškoláky – Vnímám to

Oceněný soubor 10 vzdělávacích her inspirovaný ověřenou vzdělávací metodou podle Montessori, procvičuje rozlišování barev a jejich vnímání v běžném okolí, jemnou motoriku, sluchové vnímání a představivost. Soubor je vhodný nejen pro domácí aktivity dětí s rodiči, ale také jako výukový materiál pro pedagogy v mateřských školkách, školách nebo ve školních družinách.

Hračku roku lze zakoupit za 449 Kč.

V edici Hry pro předškoláky najdete několik souborů her. Každý je zaměřen na rozvoj specifické oblasti – počítání, orientace v čase, komunikace, jemná/hrubá motorika…

Víceúčelová oboustranná stíratelná tabulka

Jedná se o praktickou stíratelnou tabulku, kterou EFKO vyrábí s abecedou ve dvou verzích. Tabulka nabízí možnost sestavení dětských edukativních hodin. Výrobek obsahuje tabulku, popisovač, hadřík, hodinové ručičky, šroub, matku a podložku.

Více na www.efko.cz.

Čtěte dál …

Václav Nekvapil vylovil Fejetony ze šuplíku

Fejetony ze šuplíku prezentují nový zvuk humoru jako připomínku české novinářské disciplíny, totiž mírně sarkastického humoru s přídavkem nadhledu a smíření. Humor, zábava a nevšední cestovatelské příběhy – to jsou hlavní ingredience nového audio CD, které vydává...

pokračovat ve čtení