Dva týdny báječného poznávání s Prima ZOOM

16. 7. 20.00 – Skotsko: Tisíciletá historie

Malé království Skotsko si stálo vždy pevně na svém a hrálo klíčovou roli v dějinách Británie. Tento celovečerní dokument o jeho bohaté historii vás uhrane.

18. 7. 21.00 – Dekonstrukce jaderné ponorky

Vlajková loď nukleárních odstrašovacích sil francouzského loďstva, kterou je ponorka Indomitable, dorazila ke konci své plavby. Začíná poslední fáze její pozoruhodné kariéry: dekonstrukce. Rozebrat jadernou ponorku je těžký úkol, který vyžaduje nejmodernější technologie i zkušenosti expertů v oboru. A dokonce i čtyřicet let poté, co byla Indomitable postavena, tato francouzská ponorka ukrývá přísně střežená tajemství – vždyť i velikost lodních šroubů a tloušťka ocelových plátů jsou informace, které nemohou vyjít na veřejnost. Díky tomuto fascinujícímu filmu prozkoumáme obří a obvykle zapovězené staveniště, kde asi šedesát lidí pracovalo na dokončení ocelového monstra. Jaké nářadí a techniku přitom využili? Jaké problémy museli překonat? A jak si poradili s takovými toxickými materiály, jako je azbest nebo olověný prach?

19. 7. 20.00 – Žralok 1/2

Připravte se na dokonalý dokument o žralokovi z produkce BBC v takovém měřítku, o jaké se dosud raději ani nikdo nepokusil. Uvidíte, že žralok má obrovské množství nejrůznějších podob. Po celém světě existuje více než 30 druhů – od poprvé natočených wobegongovitých a žraloka malohlavého po takovou klasiku, jako je velký bílý žralok nebo kladivoun. Natáčelo se na tuctu míst naší planety, dokonce i pod polárním ledem, v mangrových bažinách, v nitru ztroskotaných lodí i u korálových útesů. Kamerám neunikl ani žralok, který dokáže chodit po souši! Žralok se dokáže přizpůsobit skoro čemukoliv, a díky tomu je takovým úspěšným dravcem. Dozvíte se ale i o dalších aspektech chování tohoto fascinujícího zvířete, včetně velkolepého rituálu dvoření.

20. 7. 20.00 – Příroda Kantaberských hor (1/2)

Pozoruhodné a málo známé Kantaberské pohoří se táhne podél atlantického pobřeží severního Španělska v délce téměř 500 kilometrů od východních Pyrenejí až po Galicii. V některých částech se tyčí do výšky 2500 metrů nad mořem. Toto pohoří je přirozenou bariérou mezi chladnou a vlhkou částí Španělska, známou jako Espana Verde neboli „zelené Španělsko“, a vyprahlou centrální náhorní plošinou. Blízkost Atlantiku způsobuje vysokou vlhkost vzduchu. Hojné letní srážky na severní straně poskytují ideální podmínky pro bohatou vegetaci. V nižších polohách rostou dubové, kaštanové a bukové lesy, ale výše se rozprostírají svěží horské louky. Pouze nejvyšší vrcholy jsou suché a holé, s výjimkou zimy, kdy hory pokrývá hustý sníh. Bujný porost a divoká krása však nejsou veškerým místním bohatstvím. Příroda Kantaberských hor je také domovem obrovského množství kamzíků a jelenů, vlků, medvědů i divokých koček.

20. 7. 22.00 – Přistání na Měsíci: Poslední hodina

Během závěrečných 60 minut mohla mise Apollo skončit v troskách. Bez neuvěřitelné vynalézavosti jejích členů, spojení s Houstonem, které překonalo 240 tisíc mil, a téměř nadpřirozené schopnosti členů posádky zachovat klid i pod neuvěřitelným tlakem by možná na slavné první kroky člověka na Měsíci vůbec nedošlo. Vraťme se o hodinu zpátky a odhalme málo známý příběh, který se odehrává na pozadí neúprosně tikajících hodin. Příběh o 60 minutách, které změnily svět.

22. 7. 21.00 – Mongolsko a Sibiř

Urvat se na půl roku z práce, projet celým Mongolskem a pak uváznout na Sibiři… Že to není vaše představa svatební cesty? Tak si ji nepředstavoval ani novomanželský pár ze Slovenska. Jenže i o tom je dobrodružné putování bez velkého plánování. Za teplot, které kolísaly mezi plus a minus třiceti stupni Celsia, odvážní manželé naháněli mongolské jaky, odháněli orlosupy, potili se ve vyprahlé poušti Gobi a otužovali se v chladném jezeře Bajkal. A nakonec museli překonat obávanou „BAM road“, jednu z nejnebezpečnějších cest světa, kde se musíte spolehnout jen sami na sebe, a někdy nestačí ani to. Dobrodružný cestopisný film Mongolsko a Sibiř je plný nečekaných zážitků, pestrých barev, pozoruhodných chutí a vůní dalekých a exotických zemí. Společně se Zuzanou a Martinem procestujete kus světa, setkáte se s úžasnými místními a někdy i cizími lidmi, odhalíte půvabná skrytá zákoutí a dozvíte se několik překvapivých nebo vyloženě neuvěřitelných informací. A budete se z pohodlí svého gauče bavit, zatímco oni si to chvílemi pořádně „vyžerou“. Nenechte si ujít expedici, která vyzkoušela výdrž a trpělivost nejen svých členů, ale i jednoho neobyčejného vozidla – pětadvacetiletého Fordu Bronco.

22. 7. 22.00 – Slunce: Peklo na obloze

23. července 2012: Slunce jasně září, zalévá Zemi světlem a teplem. Nic neobvyklého. A pak se náhle rozpoutá peklo… Obří erupce na naší domovské hvězdě vymrští do vesmíru gigantické množství hmoty. Probíhá největší a nejsilnější solárním bouře za posledních 150 let. Družice STEREO-A, kterou provozuje NASA, je pod palbou. Přesto pořizuje dech beroucí záběry celé události. Naším jediným štěstím je, že Země nestojí pekelnému slunečnímu výronu v cestě, takže nejistému osudu s nepředvídatelnými důsledky nakonec uniká. Ale jen těsně. O pouhých devět dní později by to byla trefa do černého. Jedno je tedy jisté: je pouhou otázkou času, než prudká solární bouře přímo zasáhne naši planetu. Nezbývá než se na osudný den dobře připravit.

23. 7. 20.00 – Irsko: Tisíciletá historie

Bouřlivá historie Irska dodnes dělí ostrov na probritský sever a republikánský jih. Nesoupeří zde právo a bezpráví, ale dva silné právní systémy, které žijí více než tisíc let v hlubokých, a často i krvavých, rozporech. My vám ji naservírujeme v celovečerním filmu.

25. 7. 20.00 – Dlouhá cesta k Velké válce (Počátky problémů)

První světová válka byla jistou dobu zdaleka nejkrvavějším a nejničivějším konfliktem v dějinách lidstva. Historický dokument Dlouhá cesta k Velké válce využívá působivé archivní záběry i znalosti předních expertů a vrací se k dramatické sérii osudných událostí. Odhaluje nejen, co vedlo k tak nepředstavitelnému konfliktu, ale i jak příčiny první světové války stojí jako přízrak za každým vojenským střetem moderní doby až dodnes, kdy je Evropa znovu rozdělená.

25. 7. 21.00 – Letecká základna Istres 125

Zveme vás na prohlídku největší, nejznámější a nejlépe zabezpečené letecké základny v celé Francii. Letecká základna Istres 125 existuje už více než sto let. Za tu dobu odolala zubu času i válečným konfliktům a stala se hlavním opěrným bodem obrany celé Francie. Letecká základna má rozlohu 2500 hektarů. Je ohraničena 40 kilometry bezpečnostních plotů. A ve více než 500 budovách tady žije a pracuje 5000 vojáků, kteří jsou rozděleni do 70 elitních vojenských jednotek. Infrastruktura celé základny se neustále vylepšuje a stejným způsobem se aktualizuje také její účel. Najdeme tady jedinečnou ranvej, která je nejdelší v celé Evropě, a která pojme dokonce i americký raketoplán. Základna se navíc má stát hlavním centrem pro vysílání vojenských jednotek na zahraniční mise, ale také jejich návrat a repatriaci. Ale co je to vše proti pečlivé údržbě a péči o francouzské nukleární odstrašovací prostředky, které musí fungovat bez sebemenšího zádrhelu. Základna Istres je jedním z pilířů francouzských jaderných sil díky své specialitě: schopnosti doplňovat palivo vojenských letounů přímo za letu.

25. 7. 23.00 – Skryté tváře Ruska

Co kdybychom vám ukázali úplně jiné Rusko? Utajené Rusko plné zajímavé historie? Neznámé Rusko, zemi širých dálav? Od pohoří Altaj na jihu Sibiře po hluboká údolí Kavkazu na jižní hranici mezi Evropou a Asií. Až k severním pobřežím a zamrzlým přístavům… Odhalte ikonická místa Ruska daleko od velkých městských center. Tato pozoruhodná mini série vznikala uprostřed zimy, která v Rusku bývá skutečně tuhá, ale zároveň nejlépe přibližuje drsnou atmosféru a nezlomného ducha této země. Připravte se na cestu majestátní nevídanou a neznámou hustě zasněženou krajinou. Odhalíme srdce ruského vnitrozemí, kde uprostřed panenské divočiny přetrvává tradiční životní styl. Seznámíme se s místními venkovskými obyvateli, poznáme vyhlášenou pohostinnost přívětivých horalů, se kterými vystoupáme do výšek na vrchol hory Elbrus, nejvyšší horu v celé Evropě. Pokusíme se také odhalit jejich tajné sny, každodenní potíže, se kterými se musí potýkat, ale i to, co si skutečně myslí o své vlasti. Připojte se na výpravu o délce několika tisíců kilometrů a odhalte tajemství dalekých ruských zemí.

27. 7. 22.00 – Castrovi špioni

Historický film Castrovi špioni vypráví vzrušující příběh o elitním týmu tajných agentů kubánské výzvědné služby, kteří se v 90. letech minulého století infiltrovali do Ameriky. Od toho, jak byli naverbováni, přes trénink, až po dopadení – dokument Castrovi špioni se noří hluboko do pozoruhodného a utajeného světa falešných identit, milostných afér a zákeřné zrady. Nenechte si ujít dosud nezveřejněné archivní záběry a autentické výpovědi očitých svědků. Castrovi špioni odhalují svět, kde je život neustále v sázce.

28. 7. 20.00 – Záchrana ztracených aut I (Ford Model A Roaster)

Ambiciózní tým lovců klasických aut prozkoumá severní kanadskou divočinu hlouběji, než se do té doby vydal jakýkoli lovec aut. Jejich posláním je získat vzácná vozidla, o kterých se tradovalo, že se skrývají v buši, než se auta navždy ztratí v historii. Tým pod vedením Matta Sagera cestuje letecky nebo po zemi v jeho Stinsonu z roku 1948, aby vytáhl tato vozidla ze zapomenutých míst odpočinku. Každý člen týmu hraje klíčovou roli a společně dokážou nemožné, odhalují vzácné automobilové skvosty a uchovávají auta a příběhy míst a lidí, kteří tam žili po generace.

28. 7. 22.00 – Nanosvěty: Klíč k přežití

Příroda je nevyčerpatelným zdrojem poznání. Během tří miliard let evoluce se jí podařilo vytvořit úžasné mechanismy, a to i na mikroskopické úrovni, které umožňují rostlinám a živočichům kolem nás, aby se chránili, rostli, pohybovali nebo čelili útokům přírodních živlů. Vědcům se konečně daří odhalovat tajemství tohoto úžasného „nanosvěta”. Vydejme se na nevídanou výpravu do jiné dimenze. Odhalíme tam přírodou inspirovaná řešení, jak čelit ekologickým a klimatickým výzvám, které nás ohrožují.

www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.

nové premiérové bloky20.00–22.0022.00–24.00
PondělíCestováníZemě a vesmír
ÚterýHistorieExtrémy
StředaPřírodaExtrémy
ČtvrtekVálkyPříroda
PátekPřírodaZáhady
SobotaPřírodaHistorie
NeděleDobrodružstvíVěda a technika

Čtěte dál …