Muzeum rekordů v Pelhřimově zve na vajíčkové a velikonoční rarity

Dva nové rekordy ověřili komisaři pelhřimovského Muzea rekordů v Hlinsku. Jedná se o největší knoflík a nejdelší jehlu. Obří knoflík má tvar srdce a na výšku měří 285 cm. Tím jeho tvůrci překonali současný světový rekord šestice žen ze Spojeného království o 65 cm. Dosavadní český rekord držela rodina Klírova z Rudoltic. Jejich knoflík měl průměr 1,64 m. Jehla, která bude nově zapsána do České knihy rekordů, má délku 294 cm a je o téměř půl metru delší než aktuální světový rekord. Jehla vysoustružená ze smrkového dřeva má kovově stříbrnou barvu, ostrý hrot, ucho o délce 15,5 cm a vyrobena byla s ohledem na to, aby se s ní dalo skutečně šít, což je podmínkou k uznání rekordu.

Autorem obou MAXI výrobků je tým látkového království Latkobrani.cz v Hlinsku, jež na obou rekordech strávil přes 100 hodin čistého času a dal si ho jako dárek k 5. výročí existence svého e-shopu. 

Pozvánka

Neděle 2. dubna – areál pivovaru v Černé Hoře na Blanensku: Pokus o zápis do České knihy rekordů v kategorii „Nejvíc korunovaných turistů“ na jednom místě. Cílem akce, která je tradičně zahájením turistické sezóny v oblasti Moravského krasu, je shromáždit na jednom místě co největší počet lidí, kteří jsou „korunovaní“, tedy vybaveni korunou. U vstupu do nádvoří pivovaru bude na dvou sčítacích stanovištích započítán každý turista, který prokáže, že je korunovaný, tedy že bude s sebou mít korunu či korunku. Za korunu bude považováno vše, co vypadá jako koruna nebo má tvar koruny (koruna na hlavě, vyobrazení koruny, pivní korunka, koruna stromu). Uznány nebudou korunové mince! Sčítání proběhne od 12:00 do 14:00 hod., kdy budou na místo přicházet účastnici turistických pochodů organizovaných KČT.

Kontakt: Miroslav Marek, Agentura Dobrý den Pelhřimov, tel. 777603303

Vajíčkové a velikonoční rarity

Muzeum rekordů v Pelhřimově vystavuje řadu kuriozit, které pocházejí ze snášky českých slepic: nejkulatější vajíčko, největší i nejmenší vejce v České republice, dvoubarevné vejce či vajíčko ve tvaru kapky.

Kromě toho je zde k vidění i několik ryze velikonočních exponátů: nejmenší lidově zdobené kraslice, pozoruhodné „vejce bez vejce“ (největší odrátovaná kraslice), kraslice poskládaná ze stovek malých křepelčích vajec nebo unikátní třiceticentimetrové vajíčko ze sirek. V tomto případě se jedná se o zvětšeninu velikonoční kraslice zdobené kousky rozžehlené slámy. Zhotovení tohoto nevídaného díla stálo autora Tomáše Kordu 674 hodin čistého času práce. Na zcela ojedinělé vajíčko spotřeboval 4877 sirek a 9988 zápalkových hlaviček. Rekordem je i kraslice, zhotovená tak, že motiv zdobení paní Helena Hlůžková vytvořila tím, že do skořápky vyfouknutého vajíčka vyvrtala zubní vrtačkou rekordní počet 1569 dírek.

Mimo to pelhřimovské Muzeum rekordů zaregistrovalo i další úctyhodné velikonoční počiny. Například největší kraslici z kraslic, kterých bylo bezmála 45 tisíc či největší velikonoční vejce upletené z vrbového proutí. V tomto případě obyvatelé místní části Proseče, zvané Paseky, upletli z vrbového proutí Paseckou kraslici – velikonoční vejce vysoké 309 cm o obvodu 658 cm. Jeho výroba trvala za použití lešení 57 hodin čistého času a spotřebovalo se při ní proutí z 60 vrb.

Neobvyklý sportovně-vajíčkový rekord

Vajíčko je bezesporu symbolem Velikonoc, svátků spojených s velkou křesťanskou tradicí, ale v případě Velikonočního pondělí také s lidovou rozverností. A tak si potvrďme, že s vejcem se kromě zdobení dají dělat i nejrůznější vylomeniny. Jednou z nich je netradiční sportovní disciplína: Hod vajíčkem partnerovi. Johnny Dell Foley a Keith Thomas ze státu Texas v USA jsou držiteli rekordu v disciplíně, při níž první z dvojice hodí vajíčko co nejdál a druhý ho musí chytit. Jinak by byl pokus neplatný! Vejce se navíc, aby mohl být výkon vůbec zapsán, nesmí rozbít. Američanům byla naměřena nevídaná rekordní vzdálenost 98,51m!

I český rekord v této „nebezpečné“ disciplíně má dobré parametry. Na festivalu Pelhřimov – město rekordů dosáhli Petr Matoušek a Jan Kratochvíl vzdálenosti 56 m.

Největší kraslice vytvořená z kraslic

Kulturní dům Bludov zorganizoval v rámci zábavného odpoledne rekordní pokus, během kterého bylo na konstrukci ve tvaru vajíčka, o obvodu 10 m a výšce 4,2 m navěšeno celkem 44 858 kraslic. Ty byly obyvateli Bludova nashromážděny v průběhu 5 měsíců a poté navěšeny na 645 provazců.

Největší velikonoční kraslice z lidí

940 žáků pelhřimovských základních škol sestavilo na ploše pelhřimovského Masarykova náměstí dle předlohy připravené paní Věrou Vackovou mozaiku velikonoční kraslice o rozměrech 25 x 11 metrů. Pěti barev kraslice bylo docíleno různobarevnými tričky, která měli aktéři rekordu na sobě.

Nejkulatější vejce

Jedna ze slepic, které doma chová paní Jaroslava Kahounova z obce Vilice, snesla během 4 dnů tři vejce neobvykle kulatého tvaru. Vajíčko, jež se nejvíce blíží tvaru koule, má na výšku průměr 5,73 cm a v nejširším místě 5,18 cm. Chovatelčiny slepice nikdy předtím ani nikdy poté podobná vejce nesnesly. Kuriózní slepičí vejce bylo po provedení registrace zařazeno do expozice Muzea rekordů v Pelhřimově.

Dvoubarevné vejce

Muzeum rekordů v Pelhřimově má ve svých sbírkách exponát, který se dokonale hodí k blížícím se Velikonocům, ale vůbec kvůli nim nevznikl. Jedná se o vajíčko, které do pelhřimovské expozice věnoval chovatel z Rozseče Jan Janíček. Odspodu až do výšky 1,88 cm je vejce hnědé, jeho zbylé dvě třetiny mají bílou barvu.

Nejde o prostince zdobené vajíčko, takhle ho slepice zkrátka snesla. Vypadá to (s nadsázkou řečeno), jako by ho vyráběla počítačově a zničehonic jí v tiskárně došel toner.

Nejvyšší snáška slepic

Šlechtitel a chovatel slepic Ing. Emil Bartes z Hrádku u Pacova, jehož Muzeum rekordů v Pelhřimově svého času zapsalo do České knihy rekordů, dosáhl ve své činnosti těchto pozoruhodných výsledků: Jeho slepice č. 53/07 plemene ISA Brown, číslo kroužku 19723, dosáhla rekordní nepřetržité každodenní snášky, a to počtem 208 vajec za 208 dní (21.4. 2007 – 14.11. 2007). Slepice č. 3/01 plemene Moravia černá dosáhla za svůj život celkového počtu 1291 snesených vajec.

Čtěte dál …

MEGA dětský kemp IV. v Putimově

Kam společně s dětmi o víkendu? Putimovští hasiči pořádají v sobotu 20. července na veliké louce pod koupalištěm už tradiční kemp pro rodiče s dětmi a se spaním pod vlastními stany. Celodenní program přináší ukázky sokolnictví (dravci), bublinovou show,...

pokračovat ve čtení