První ročník výzvy projektu SecondBrand je ve znamení „džín, jeansů, riflí neboli texasek“

Móda, Soutěže, Vzdělávání

Džíny ve svém šatníku najde téměř každý, ale málo kdo ví, jak velký podíl mají džíny a džínové kousky na znečištění naší planety. Cílem výzvy je ukázat žákům, že i z ošoupaných, onošených a natržených džín a džísek, které často rovnou považujeme za odpad, může vzniknout něco nového a opět žádoucího s přidanou hodnotou, kterou v sobě upcyklace nese. Protože být OUT znamená být IN.

Co projekt SecondBrand je?
Jsme vzdělávací platforma pro druhý stupeň základních škol a nižší stupeň gymnázií, která provází žáky, rodiče a pedagogy procesem edukace v oblasti módy a udržitelnosti. Ve školách pořádáme  sérii workshopů, přednášek, besed a soutěží, na kterých se vždy podílejí vybraní umělci, ekologové a pedagogové.

 Propojujeme témata módy, šikany a ekologie. Na první pohled můžou působit vzdáleně, ale v našem pojetí spolu úzce souvisí. Až 43% případů šikany na základních školách se děje kvůli vzhledu. Ten je ovlivněn z velké části tím, co člověk nosí. Mladým lidmi obdivované značky často šijí nekvalitní oblečení v asijských zemích za špatných zaměstnaneckých podmínek a v ekologicky náročné výrobě. Navíc část neprodaných kusů raději zlikvidují, než aby je prodali pod cenou. Proto jim ukazujeme, že existuje i jiná, udržitelnější cesta k vlastnímu stylu, která je taky cool.

Dáváme si záležet na tom, aby byl celý proces zábavný a  mladí lidé tak měli chuť se do výzev zapojovat. I proto používáme odlehčenou formu komunikace, využíváme současný jazyk a komunikační kanály teenagerů. Jsme jejich parťáci, kamarádi, nemluvíme shora, diskutujeme, rozmlouváme. Dáváme praktické rady a návody, jak do teoretické i praktické výuky začleňovat naše postupy. Pro pedagogy a děti připravujeme konkrétní videonávody a publikace.

Bližší info www.secondbrand.cz.

Autor: MgA. Mgr. Lenka Tyrpeklová

Čtěte dál …