První ročník výzvy projektu SecondBrand je ve znamení „džín, jeansů, riflí neboli texasek“

Džíny ve svém šatníku najde téměř každý, ale málo kdo ví, jak velký podíl mají džíny a džínové kousky na znečištění naší planety. Cílem výzvy je ukázat žákům, že i z ošoupaných, onošených a natržených džín a džísek, které často rovnou považujeme za odpad, může vzniknout něco nového a opět žádoucího s přidanou hodnotou, kterou v sobě upcyklace nese. Protože být OUT znamená být IN.

Co projekt SecondBrand je?
Jsme vzdělávací platforma pro druhý stupeň základních škol a nižší stupeň gymnázií, která provází žáky, rodiče a pedagogy procesem edukace v oblasti módy a udržitelnosti. Ve školách pořádáme  sérii workshopů, přednášek, besed a soutěží, na kterých se vždy podílejí vybraní umělci, ekologové a pedagogové.

 Propojujeme témata módy, šikany a ekologie. Na první pohled můžou působit vzdáleně, ale v našem pojetí spolu úzce souvisí. Až 43% případů šikany na základních školách se děje kvůli vzhledu. Ten je ovlivněn z velké části tím, co člověk nosí. Mladým lidmi obdivované značky často šijí nekvalitní oblečení v asijských zemích za špatných zaměstnaneckých podmínek a v ekologicky náročné výrobě. Navíc část neprodaných kusů raději zlikvidují, než aby je prodali pod cenou. Proto jim ukazujeme, že existuje i jiná, udržitelnější cesta k vlastnímu stylu, která je taky cool.

Dáváme si záležet na tom, aby byl celý proces zábavný a  mladí lidé tak měli chuť se do výzev zapojovat. I proto používáme odlehčenou formu komunikace, využíváme současný jazyk a komunikační kanály teenagerů. Jsme jejich parťáci, kamarádi, nemluvíme shora, diskutujeme, rozmlouváme. Dáváme praktické rady a návody, jak do teoretické i praktické výuky začleňovat naše postupy. Pro pedagogy a děti připravujeme konkrétní videonávody a publikace.

Bližší info www.secondbrand.cz.

Autor: MgA. Mgr. Lenka Tyrpeklová

Čtěte dál …

Stylová i za grilem

Léto je ideálním časem na pořádání grilovaček, posezení s kytarou u ohně a různých zahradních setkání s přáteli a rodinou. Dostali jste pozvání na takovou akci, nebo ji sami pořádáte? Kromě pohodlí ostatních myslete i na to své, a vsaďte na stylový ležérní outfit, ve...

pokračovat ve čtení

Trend alert: Duhové šperky

Foto: Apart Slyšeli jste již o trendu duhových šperků? Tento živý trend není jen o vyjádření stylu. Je o přijetí pozitivity, sebelásky a čiré radosti z barev. Více než jen trend zaměřený na estetický účel je trend duhových šperků o tom, jak se v něm cítíte. Zatímco...

pokračovat ve čtení