Velký úspěch mladých autorů na Audioknize roku 2023. Nejvíce cen si odnesl Lukáš Csicsely za Předvečer svatého Mikuláše

Mikulášský příběh pro celou rodinu zaujal porotu prestižní ankety Audiokniha roku 2023. Audioknižní minisérie Předvečer svatého Mikuláše proměnila všechny nominace a odnesla si prvenství hned ze tří kategorií, což je v rámci letošního ročníku nejvíce ze všech titulů. Na stupních vítězů se titul z dílny Audioteky umístil i v kategorii Absolutní vítěz, kde obsadil třetí příčku. Kromě 34letého Lukáše Csicselyho oslovil porotu i debut 23letého Jana Dvořáčka. Jeho audiodetektivka Genius Loci je výsledkem spolupráce Audioteky a FAMU. Na Audioknize roku 2023 se stala druhou nejlepší dramatizací.

Minisérie Předvečer svatého Mikuláše získala na Audioknize roku 2023 první místo v kategoriích Nejlepší dramatizace, Nejlepší audiokniha pro děti a mládež a Nejlepší zvuk – dramatizace. Iniciační příběh hlavního hrdiny Petra se odehrává v období oslav Mikuláše, kdy je město plné čertů. Autoru Lukášovi Csicselymu se podařilo skloubit grotesknost, humor a dobrodružství do podoby, která zaujme posluchače napříč věkovými skupinami. Dílo vyniká jak poutavým textem, tak originálními audio kulisami. Velká část natáčení probíhala v exteriérech, především v pražském parku Stromovka. Pozoruhodné bylo i herecké obsazení, kterého se chopili mladí interpreti. V hlavní roli se představil Dan Vano. Jeho hereckým souputníkem se stal Martin Kyšperský, který rovněž složil titulní píseň minisérie. Zásadní role vypravěče se zhostil Saša Rašilov, který se spolu s dalšími účinkujícími, členy Dismanova rozhlasového dětského souboru, osobně zúčastnil vyhlašování Audioknihy roku 2023. „Tenhle příběh o rozpadu dětského přátelství v kulisách hrubého a někdy magického maloměsta je pro mě niterní záležitost. Já jsem měl velkou radost už z nasazení, s jakým se ho chopil režisér, zvukař a celý tým. A zjištění, že minisérie rezonuje mezi různými typy posluchačů, je super,” říká k ocenění sám autor Předvečera svatého Mikuláše Lukáš Csicsely.

„Podpora mladých českých tvůrců je pro nás důležitá a věnujeme se jí systematicky. Velmi nás proto těší, že i odbornou porotu Audioknihy roku zaujala jejich díla. Trojnásobné prvenství Předvečeru svatého Mikuláše je výjimečné. Radost máme také ze stříbra pro Genius Loci, s jehož autorem Janem Dvořáčkem už chystáme vydání dalšího titulu,“ upřesňuje za Audioteku šéfproducent Michal Sieczkowski.

Příležitost pro mladé talenty

Na podzim 2024 se bude točit i další titul vzešlý ze spolupráce s FAMU. Z děl, která studenti přihlásili v druhém ročníku semináře, nejvíce zaujal Poslední čaj od Michala Schmidta. Vypráví o pohřešovaných haličských Židech z Ukrajiny a Polska, kteří se v roce 1919 ztratili za nejasných okolností v Třebíči. Roku 1925 se vše vyjasnilo. Ukázalo se, že byli zabiti a snězeni místními kanibaly. Příběh sleduje syna jednoho ze zmizelých, Sašu, který se nemůže vyrovnat se ztrátou svého otce a nevěří, že by jen tak utekl.

Ocenění pro tituly v superprodukčním zpracování

Audiotece je vlastní nejen podpora autorské tvorby, ale také neustálé zkvalitňování posluchačského zážitku. Každoročně tak v její nabídce přibývají nové tituly v superprodukčním zpracování, které je postavené na propracovaném zvukovém plánu, speciálních efektech a výjimečném hereckém obsazení. Díky tomu dominovala na Audioknize roku v kategoriích Nejlepší dramatizace a Nejlepší zvuk – dramatizace. V první jmenované doplnily vítězný Předvečer svatého Mikuláše právě Genius Loci, detektivka Agathy Christie Svědkyně obžaloby a audioseriál Petra Kolečka Tirák. Ve druhé zmíněné pak byly nominovány výhradně tituly z produkce Audioteky. Z prvního místa se opět radoval tvůrčí tým Předvečeru svatého Mikuláše, následovaly tituly Já, vrah 2, Sluha dvou pánů a Svědkyně obžaloby.

Úspěšný ročník

Na nejvyšší stupně se z dílny Audioteky dostala také životopisná série Jiří Lábus – portrét, která se umístila druhá v kategorii Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie. Celkově byly v letošním nominacích její tituly zastoupeny čtrnáctkrát, což je nejvíce v historii jedné z největších audioknižních platforem v Česku.

Čtěte dál …