Vánoční knižní tipy pro celou rodinu z nakladatelství MOBA

V letošním roce vydalo nakladatelství MOBA dlouhou řadu výtečných knih. Níže naleznete výběr těch opravdu mimořádných, které mohou být i skvělými tipy na vánoční dárky.

„Dlouhodobě podporuje české autory a ani letošní rok nebyl výjimkou. Pokračujeme tradičně ve vydávání nových titulů spisovatele a historika Vlastimila Vondrušky. Zároveň máme obrovskou radost z úspěchu Štěpána Javůrka a jeho poutavého, nyní již dvoudílného, vyprávění s názvem Sudetský dům. Již ve třetím vydání u nás vyšla kniha Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme, které se dosud prodalo v češtině na padesát tisíc výtisků,“ zmiňuje stručný výčet nejúspěšnějších knih roku 2023 ředitelka nakladatelství MOBA Olga Strőbingerová.

Čeští autoři

Před dvěma lety vyšel Štěpánovi Javůrkovi román Chaloupky a dočkal se nevídaného úspěchu, jeho prvotiny se prodalo téměř dvacet tisíc výtisků. Vloni začal rozplétat příběhy rodin v pohraničí v knize Sudetský dům, dotisku se dočkala už měsíc po vydání. Letos vyšlo pokračování osudů obyvatel vesnice Skláře a rázem se stalo nejprodávanějším titulem u nás. „Když jsem s příběhem obyvatel Sklářů začínal, o pokračování jsem neuvažoval. Při psaní mi ale došlo, že ho budu muset uzavřít v další knize. Protože odchodem Němců život v pohraničí neskončil, ale právě začal a v mnoha ohledech byl dost těžký. Nastaly nové zápasy, přišly nové výzvy, které se mi ani do druhého románového pokračování nevešly. Třetí díl Sudetského domu vyjde v příštím roce a bude definitivně poslední, uzavře příběh vesnice a jejích obyvatel, “doplňuje autor.

Na českou stranu Krušných hor, za německým rodem, vezme čtenáře spisovatel Zdeněk Šmíd ve vyprávění nazvaném Cejch. Seznámí s rody Schmelzerů a Vogelů od prvních generací, které se v drsném kraji usadily, přes násilnosti války a poválečného odsunu až po chmurný návrat dávno poté, co opuštěnou vesnici pohltí les.

Spisovateli a historikovi Vlastimilu Vondruškovi vyšly letos čtyři knihy. Pokračování příběhů královského písaře Jiří Adam z Dobronína s názvy Zásnubní prsten a Katův odkaz i nová dobrodružství Oldřicha z Chlumu příznačně pojmenovaná Černá lilie. Na konec listopadu se chystá druhý díl románové fresky Lucemburská epopej II. Vyprávět bude o příchodu kralevice Karla do Čech a končit smrtí jeho otce Jana Lucemburského u Kresčaku.

František Niedl vzal svého nebojácného a odvážného hrdinu Michala Daberta na zámořskou výletní plavbu, ale odpočinku mu nedopřál. V thrilleru Probuzená šelma se musí vypořádat s teroristy a zachránit rukojmí.

Verše Jana Skácela jsou výjimečné, jedinečné, proto sbírka Uspávanky vyšla znovu ve druhém vydání. Poezie, co se má číst dětem, aby lépe spaly, obsahuje napínavé, dobrodružné a zábavné příběhydoplněné líbeznými ilustracemi výtvarnice Zdenky Gelnarové.

Silné příběhy světových autorů

Od prvního vydání románu Anthonyho Doerra Jsou světla, která nevidíme (Pulitzerovu cena za beletrii, 2015) v češtině uplynulo již osm let. Osudy nevidomé Francouzky Marie-Laure, jejího otce a mladíka Wernera, člena elitní vojenské akademie, si v českém jazyce pořídilo téměř padesát tisíc čtenářů, po celém světě pak více než patnáct milionů. V těchto dnech vychází se speciální filmovou obálku u příležitosti premiéry minisérie na Netflixu. 

Podmanivý příběh o lásce a přežití z Ukrajinu roku 1929 přináší román Herbář vzpomínek americké spisovatelky Erin Litteken, která se nechala inspirovat příběhy o hrůzných zážitcích, jež její rodinu postihly za života na Ukrajině před, během a po druhé světové válce. 

Osudy Hannah Rosenbergové a její dcery Meliny pokračují v románu Nová naděje německé spisovatelky Margit Steiborn. I když 2. světová válka skončila a lidé v poválečném Německu si oddychli, rány minulosti přetrvávají.

Nejlepší světové detektivky

S thrillerem Budu ti nablízku skvělého Michaela Robothama se vrací na scénu forenzní psycholog Cyrus Haven a jeho tajemná pacientka Evie Cormacová. Stephen King o něm řekl: „Robotham nemůže napsat špatnou knihu. Tahle je jedna z jeho nejlepších, napínavá a těžko odložitelná.“

V lednové plískanici Kdosi buší na dveře, co se stane pak, vypráví v severské krimi světově proslulý autor Håkan Nesser, který je označovaný jako „král švédského krimi“. Jeho knih se ve světě prodalo hodně přes 20 milionů výtisků. V nejnovějším thrilleru inspektor Jung vyšetřuje co nejdůkladněji zločiny páchané v Maardamu, avšak nemůže se zbavit dojmu, že u některých z nich by nakonec bylo lepší, kdyby zůstaly neobjasněné.

Veškeré knižní tituly nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz.

Čtěte dál …

Knižní novinka pro děti Srdce a hlava

Je pro život důležitější srdce nebo hlava? Pojďme se na to podívat s kreslenými kamarády, kteří společně pracují na tom, aby udrželi život v rovnováze. Kniha pro děti, kterou přináší nakladatelství Alferia, součást nakladatelského domu Grada, připomíná, jak důležité...

pokračovat ve čtení