V novém českém komiksu Naprostá šílenost se hrdinka vydává na cestu z úzkosti. Věřím, že dodá odvahu všem, kteří ji potřebují, říká scenáristka.

Je to sice komiks evropského střihu, jméno překladatele byste ale v knize Naprostá šílenost hledali marně. Komiksový debut manželů Terezy Kopecké a Tomáše Kopeckého ukazuje, kam se posouvá česká tvorba a že může směle hledět za hranice. Tam se vydává i náctiletá hrdinka Anna a její kamarád Max. Společně vyrazí na road trip, aby se v důležitém období života poprali s úzkostí i dalšími problémy. Komiks vydává Paseka ve spolupráci s nakladatelstvím Pasparta.

Středoškolačka Anna už týden nevyšla z pokoje. Jakmile to zkusila, rozbušilo se jí srdce a udělalo se jí tak špatně, až si myslela, že umře. Vrací se do školy s diagnostikovanou úzkostí, která na ni dotírá z každého rohu. Najednou je pro ni problém mačkat s jinými lidmi v autobusu nebo se vydat do školy neprozkoumanou trasou. Příjemné nejsou ani ustarané pohledy rodičů. Nečekané zklidnění přijde do Annina života společně s Maxem, který chodí do školy stejnou cestou. I když Anna ani zprvu nezná jeho jméno, cítí k němu okamžité přátelství. A když první den prázdnin zastaví před Anniným domem jeho dodávka, vydá se Anna na nečekanou výpravu.

Hrdinka v pruhovaném triku se zrodila v hlavě scenáristky Terezy Kopecké, pro kterou tvorba představovala i formu terapie. „Potřebovala jsem se vyrovnat s vlastními úzkostmi. Proto je důležité rozhodnutí Anny, že se vydá na cestu. Protože každého, kdo chce ve svém životě něco změnit, čeká právě tohle – dlouhá a náročná cesta, která často nemusí mít ani konce. Ale rozhodnutí se na ni vydat je už samo o sobě tou největší odvahou, kterou znám. Pevně věřím, že komiks dodá odvahu všem, kteří ji potřebují.“

Cesta Anny a Maxe míří do Německa a Francie. Kempují v dodávce, v Marseille se seznámí s místní partou a oddalují návrat domů. Pro Annu jsou přitom velkou výzvou běžné věci, třeba průjezd dlouhým tunelem nebo návštěva veřejných sprch.

Parťákem na cestě byl pro Terezu její manžel Tomáš, který dlouho toužil nakreslit komiksovou knihu. „Příběh je dojemný i humorný a děj se neustále posouvá, díky motivu road tripu nezůstáváme na stejném místě, takže jsem si to jako kreslíř mohl pořádně užít,“ říká Kopecký, který se inspiruje evropským typem komiksu a ilustrace a do jednoho panelu propašoval i odkaz na slavného francouzského hrdinu Malého Mikuláše.

Oba autoři se nebojí přiznat, že jejich společným snem je, aby se komiks dostal do Francie. O krok blíž jeho splnění jsou díky tomu, že organizátoři komiksového festivalu ve francouzském Angoulême pozvali nakladatelství Paseka, aby se se svou produkcí účastnilo mezinárodního trhu. Pokud epidemiologická situace dovolí, 49. ročník slavného festivalu proběhne od 27. do 30. ledna 2022.

Více na www.paseka.cz.

Čtěte dál …

BATMAN: V ŽÁRU SMRTI

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte! Batman je jednou z nejikoničtějších komiksových postav – a i u nás je tím nejslavnějším a nejoblíbenějším hrdinou. Není divu, má skvělý kostým, je to tvrďák a má asi tu nejlepší sestavu záporáků. A to ani nemluvíme o...

pokračovat ve čtení