Toy_Box v nové knize Tma ukazuje, že strach má velké oči

Příběh o tom, že nejvíce se bojíme neznámého, vypráví Toy_Box bohatými obrazovými výjevy. Do své první autorské knihy pro děti s názvem Tma promítá nejen dovednosti, díky nimž se stala vyhledávanou ilustrátorkou a přední komiksovou autorkou, ale i vlastní rodičovské zkušenosti.

 „Jednou dopoledne, když nám za oknem přistálo něco obrovského černého, začaly moje děti vymýšlet, co to je,“ přibližuje vznik knihy autorka s pseudonymem Toy_Box. „Já jsem jen s napětím poslouchala. Je to snad obrovská černá kočka? Nebo vrána, která se zachytila ve větvích stromu?“

Processed with VSCO with a6 preset

Důležitou inspirací pro autorku byly také obrázkové knihy Daisy Mrázkové. „Je můj velký vzor. Líbí se mi její citlivost i způsob, jakým své knížky dokázala vymýšlet společně se svými dětmi,“ říká autorka. Pro Toy_Box je inspirující i to, jak Mrázková dokázala skloubit svou volnou tvorbu, práci i péči o děti. „Je to první kniha, u které jsem spokojená s tím, jak dopadla po výtvarné stránce. Až při tvorbě Tmy jsem měla pocit, že jsem konečně dostala techniku akvarelu plně pod kontrolu a tvorbu si dokážu užít,“ přibližuje Toy_Box.

Na tvorbě Mrázkové jí nejvíc bavilo, že nabízí i portrét městské periferie. „Konkrétně Libně, kde jsme bydleli v době, kdy byly děti ještě hodně malé,“ vysvětluje Toy_Box. „Přestože zanedbaná městská periferie patrně není považována za prominentní místo k výchově malých dětí, myslím, že při cenách bytů a nájmů se v této situaci nalézá mnoho rodin.“ V knize Tma tak ztvárnila zapomenuté slepé uličky, roztodivné střechy nebo starou kůlnu pokrytou graffiti.

Autorka dlouhodobě používající pseudonym Toy_Box absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka, v současnosti je ve svobodném povolání. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do řady časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou (2014) vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu. V roce 2018 představila svou volnou tvorbu na velké autorské výstavě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově. Roku 2019 vydala v Pasece vyhledávanou Komiksovou učebnici komiksu.

Čtěte dál …

Knižní novinka: Plný kýbl optimismu

V pražské kavárně Na Boršově se konal křest té doslova nejoptimističtější knihy vůbec – Kýbl plný optimismu. Ujít si jej nenechali například Jan Rosák, Uršula Kluková, Eva Toulová a Markéta Harasimová, kteří knihu povídek spisovatele Šimona Pečenky slavnostně...

pokračovat ve čtení