Tereza Maxová vydává knihu, která vznikla za pět měsíců ve čtyřech zemích, se sedmi dětmi, třemi psy a kocourem

V nakladatelském domě Albatros Media vychází 13. 12. 2021 unikátní kniha Terezy Maxové a Veroniky Bednářové TEREZA (649,- Kč). Čtenáři jejím prostřednictvím nahlédnou do života jedné z našich nejslavnějších topmodelek, která dobyla svět.


Autorka knihy Veronika Bednářová: Kniha TEREZA
. Její hlavní hrdinka mi na začátku naší práce řekla: „Myslím, že mám v sobě určitou rodovou odolnost.“ Měla pravdu. Její nadšení, zvídavost a touha po nových zážitcích provázejí tenhle klipovitý cestopis, plný fascinujících rodinných i pracovních fotografií, jako červená nit. Není to obsáhlá autobiografie, ale dobrodružná pouť jedné z nejslavnějších světových topmodelek za svobodou. Vrcholí vyprávěním o nadaci pro opuštěné a znevýhodněné děti, která nese její jméno a v lednu 2022 oslaví čtvrtstoletí existence.

                                                                                             

Tereza Maxová je multikulturní a kosmopolitní člověk, který přináší lidem celého světa osobně i prostřednictvím své práce umění radovat se ze života. Umění budovat komunity inspirativních lidí. Umění posouvat celou společnost směrem k hodnotám, na které se často zapomíná.

S nápadem napsat tuto knihu přišlo samo nakladatelství. „Oslovilo mě nakladatelství BizBooks spadající pod Albatros Media, zda bych nechtěla vydat knihu. Na začátku panovalo velké nadšení, protože jsem netušila, co to obnáší vracet se zpět do minulosti. Společně se mnou knihu psala výborná novinářka Veronika Bednářová.  Při našem prvním setkaní, které proběhlo on-line, v rouškách, a kdy mi Veronika sdělila, že o módě a modelkách neví vůbec nic, jsem hned zavětřila, že to bude ono. Když po tom ještě do týmu přišla Zuzka Lednická ze Studia Najbrt, se svojí kreativitou, tak bylo vše jasné,“ vysvětlila Maxová důvody, proč se nakonec do psaní pustila.

Začátky však nebyly vůbec jednoduché. „Zorientovat se ve svých archivech, projít fotky, deníčky, znovu si připomenout dobu, kde mnohdy nebylo na růžích ustláno – a vybrat z toho jen to, co považuju za důležité,“ přiznala s tím, že to pro ni byla psychoterapie a někdy se těžko dávaly emoce na papír.

Materiálů sice bylo hodně, ale vznik dalšího dílu Tereza určitě nemá v plánu. „Je to jen krátká výpověď a živý dokument, který doplňují dobové fotografie a komentáře. Poctivě je zaznamenáno deset let, které jsem měla v denících den po dni, ale třeba posledním deseti letům je věnováno jen pár stránek.“


Vzhledem k tomu, že má Tereza Maxová mnoho krásných fotek, kandidátů na titulní obálku bylo víc. „V užším výběru byly tři a z nich jsme společně se Zuzkou Lednickou vybraly tuto ikonickou fotografii, která stála u zrodu mé kariéry. Vybraly jsme ji také proto, že tato fotka od Mikaela Janssona vyhrála mnoho soutěží a dnes má velkou uměleckou hodnotu, tak doufám, že se bude líbit.“

TEREZA MAXOVÁ

Narodila se v roce 1971 a ve čtyřech letech se s rodinou přestěhovala do Ústí nad Labem. Milovala sport, proto nebylo divu, že v roce 1985 ukončila základní školu se sportovně-atletickým zaměřením. Její kroky vedly na gymnáziu a v roce 1989 začala studovat práva na Univerzitě Karlově. Po dvou letech školu ukončila, jelikož se ji otevíral svět modelingu. V 17 letech totiž uspěla na konkurzu u francouzské modelingové agentury a její profesionální kariéra započala v roce 1989.

Krátce před sametovou revolucí odjela spolu s Evou Herzigovou do Paříže. Díky nevšednímu vzhledu, výraznému profilu a oduševnělé kráse, která jí odlišovala od zástupů zaměnitelných modelek, okamžitě zaujala agenturu VIVA i slavného návrháře Karla Lagerfelda. Ten si ji vybral pro svou kampaň a pak s ní další tři roky spolupracoval. Netrvalo dlouho a Maxová se brzy objevila na titulní stránkách prestižních magazínů a stala se tváří reklamních kampaní světových značek jako jsou Donna Karan, Hermés, Fendi, Kenzo nebo L’Oreal. Na molech pak předváděla kolekce módních domů Gucci, Prada, Dior, Chanel či Yves Saint Laurent, a další. Brzy se stala nejen slavnou a úspěšnou, ale i finančně nezávislou.

Rok 1996 se ji stal osudovým. „Žila jsem ve Spojených státech, velmi se mi dařilo, můj život byl o módě, úspěchu a cestování, tak jsem se chtěla s někým, kdo to potřebuje, podělit. Přispívala jsem na různé charitativní projekty, ale nikdy jsem nevěděla, komu konkrétně pomáhám. Souhrou okolností jsem se ocitla v pražském kojeňáku. Po této zkušenosti jsem nemohla jen tak odejít a tvářit se, že jsem nic neviděla.“ V roce 1997 založila Nadaci Terezy Maxové, která pomáhá opuštěným dětem a rodinám v krizi. Ona sama je předsedkyní správní rady a v čestném výboru nadace jsou monacký kníže Albert II. či kanadský zpěvák Bryan Adams.

V březnu 2000 se v Dánsku provdala za tenistu Frederika Fetterleina a v září téhož roku se jim narodil syn Tobias Joshua (21). V současnosti žije s manželem Burakem Oymenem, tureckým podnikatelem, s nímž má dceru Mínu (12) a syna Aidena (10). Během své kariéry okusila lesk a slávu elity světového modelingu, procestovala svět, získala respekt veřejnosti za svoji dlouhodobou charitativní činnost, ale nikdy nezapomněla na to, odkud pochází a kým je.

Čtěte dál …

MÍR LZE VYKOUPIT JEN SMRTÍ

Nyní také film na Netflixu Nakladatelství COSMOPOLIS, součást Nakladatelského domu GRADA, vydala ve své edici young adult knižní verzi nového filmu na Netflixu Mladá dáma – premiéra 8. 3. 2024. V hlavní roli Millie Bobby Brownová, kterou znáte z filmu Enola...

pokračovat ve čtení