Tajný život stromů – co cítí, jak komunikují

Renomovaný lesník Peter Wohlleben v knize Tajný život stromů dává čtenářům možnost nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Poutavá knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Tento bestseller vydalo již poněkolikáté Nakladatelství KAZDA. Kniha vyšla ve výpravném vydání s množstvím překrásných fotografií, díky kterým se při čtení budete cítit jako na opravdové procházce lesem, v klasické verzi ve stejném znění bez ilustrací a také jako audiokniha v podání Aleše Procházky.

Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Peter Wohlleben spojuje ve fascinujících příbězích o netušených schopnostech stromů nejnovější vědecké poznatky se svými vlastními bohatými zkušenostmi lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Ve stínech hvozdů nám tak osvětluje mnoho překvapivého a otevírá oči tak, abychom i my mohli objevovat životní cesty a tajemství stromů. Mnohé z nich – například duby – spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Stromy vnímají, cítí a mají i paměť. Neuvěřitelné, ale pravdivé. Kdo vyrazí s Peterem Wohllebenem do lesa, zjistí ty nejpodivuhodnější věci.

„Nikdy se od stromů nepřestanu učit. Nicméně i to, co jsem dosud pod střechou z listí objevil, bych si dříve nedokázal ani vysnít. Zvu vás, abyste se mnou sdíleli štěstí, jímž nás obdařují stromy. A kdoví, možná i vy sami objevíte při své příští procházce lesem zázraky – malé i velké,“ říká o knize Tajný život stromů jejíautor Peter Wohlleben.

O autorovi:Peter Wohlleben (1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Moudrost lesa, Přírodě na stopě a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. Peter Wohlleben je také autorem mnoha oblíbených knih pro děti: Slyšíš, jak mluví stromy?, Víš, kde bydlí zvířata?,Víš, kde jsou děti stromů?, Kde si Píťa zchladí tlapky?, Půjdeš s námi ven?

Více na www.knihykazda.cz.

Čtěte dál …