Paseka ovládla nominace na komiksové ceny Muriel. Uspět může Naprostá šílenost o životě s úzkostí, dokumentární B jako běžec nebo pohádka Smrkovec.

Celkem šest nominací v pěti různých kategoriích komiksových cen Muriel si vysloužily tituly od nakladatelství Paseka. Manželé Tereza a Tomáš Kopečtí mají nominace za scénář i kresbu jejich road tripu Naprostá šílenost. Jindřich Janíček získal nominaci za kresbu v komiksu B jako běžec (vydáno ve spolupráci s Take Take Take), který se může stát i komiksovou knihou roku. Akvarelová pohádka Smrkovec uspěla v kategorii pro děti a mládež. Překladovou nabídku Paseky reprezentují autobiografické Piruety od Tillie Waldenové a v překladu Lenky Bukovské, mohou se stát překladovým počinem roku.

Paseka se v nominacích komiksových cen Muriel objevuje pravidelně, loni dokonce získala ceny pro nejlepší domácí (Bez vlasů) i překladový komiks roku (Jedno obyčejný léto).

Nakladatelství Paseka se komiksu soustavně věnuje od roku 2015, zaměřuje se na tvorbu pro děti a mládež a na nové hlasy na poli českého komiksu. Podobný trend v posledních letech sílí i ve světě. Velké všeobecné nakladatelské domy jako Random House nebo HarperCollins zakládají vlastní komiksové značky, často se specializují na tvorbu pro děti a mládež. Tomuto novodobému rozmachu komiksu ve světě napomohla obliba japonské mangy i fenomény na poli dětského komiksu, například autobiografické komiksy Rainy Telgemeierové nebo humorné série, které záměrně ve stylu dětských kresbiček tvoří Dav Pilkey.

Jindřich Janíček o komiksu B jako běžec

Každý sport je dobrým odrazovým můstkem ke zkoumání doby, událostí a politiky. Protože sport neexistuje bokem ve společenském vakuu, nikdy nebude apolitický. Můj zájem o americkou mytologii započal sledováním amerických filmů a seriálů, do toho se přimíchal Neil Young, Johnny Cash, veškeré mýty o volném prostoru Severní Ameriky, o putujících hrdinech a odlehlých městech.

Tereza Kopecká o komiksu Naprostá šílenost

Potřebovala jsem se vyrovnat s vlastními úzkostmi. Proto je důležité rozhodnutí Anny, že se vydá na cestu. Protože každého, kdo chce ve svém životě něco změnit, čeká právě tohle – dlouhá a náročná cesta, která často nemusí mít ani konce. Ale rozhodnutí se na ni vydat je už samo o sobě tou největší odvahou, kterou znám. Pevně věřím, že komiks dodá odvahu všem, kteří ji potřebují.

Klára Břicháčková o komiksu Smrkovec

Smrkovce jsem vymyslela jako kamaráda, o kterém jsem mohla vyprávět dětem při našich výpravách do přírody. Nejdřív vznikaly různé střípky jako Smrkovec u moře, Smrkovec si staví dům, Smrkovec se potápí na dno rybníka. Nejdřív skicuju jednotlivé stránky, píšu dialogy a uspořádám řazení políček. Pak maluju každý obraz zvlášť.

O komiksu Piruety

Grafický román Piruety se od vydání v roce 2017 stihl stát moderní klasikou a svou křehkostí i subtilním výtvarným projevem ovlivnil mladou generaci autorek a autorů. V deseti kapitolách pojmenovaných po krasobruslařských prvcích se Tillie Waldenová vrací ke dřině, kterou představovalo krasobruslení a s ním spojený životní styl. Intimní memoár o dospívání, osamělosti uvnitř sportovního kolektivu a objevování vlastní sexuality začala kreslit jako náctiletá a ve svých dvaadvaceti letech se díky němu stala jednou z nejmladších držitelek prestižní Ceny Willa Eisnera.

Více na www.paseka.cz.

Čtěte dál …

Květnové knižní novinky pro malé čtenáře

Nakladatelství BAMBOOK, součást Nakladatelského domu GRADA, si pro vás v měsíci květnu přichystalo spoustu knižních novinek pro děti. Do edice Čtení pro prvňáčky jsme přidali titul Lvíček z kaštánku, ve kterém se plyšák Réza skamarádí se školačkou správňačkou. Do...

pokračovat ve čtení