Od semínka v prach. O životě, přírodě a jedné zahradě

Kniha Od semínka v prach je povzbudivou rozpravou o životě v souladu s přírodou. Marc Hamer v tomto ojedinělém manifestu zahradnického zenu mě­síc po měsíci provádí čtenáře svými zážitky z práce v zahradě i mimo ni, přičemž stří­dající se roční období vytahují na světlo stále nové rostliny i živočichy a zahrad­níka samotného vedou k rozjímání nad vlastní minulostí i budoucností. Kniha vyšla v Nakladatelství KAZDA 18. listopadu 2021.

Představte si nádhernou rozlehlou zahradu. Sytě rudé hortenzie se uklánějí popínavým žlutým růžím, pásy nar­cisů kynou jiřinám, tulipány si na hlavy pod zlatavým sluncem uvazují růžový turban. Na staré okrasné jezírko shlíží z nebe natržený mrak. V zadní části přechází zastři­žený trávník v louku plnou divokých květin, a kdo by šel ještě dál – až za mokřiny v koutě, toho by obklopily vzrost­lé javory a buky. Jenže do téhle zahrady nikdo nechodí. Paní je pryč nebo se dívá oknem z kuchyně a jediným člo­věkem, který šlape mezi záhony, je stárnoucí vousatý za­hradník. Jmenuje se Marc Hamer a donedávna přes zimu chytal krtky.

Z au­torova mírumilovného a meditativního vyprávění se dozvíme o zahradnickém folklóru a moudrosti, o radostech z práce vykonané vlastníma rukama, o jeho cestě od osamělého bezdo­movectví k rodinné spokojenosti i o ko­loběhu růstu a rozkladu, podle něhož se řídí nejen život v zahradě, ale i ten náš. Zabořte ruce do země, chvíli jen tiše pozorujte a uvidíte, co se stane.

„Zahrada patří všem, kteří se na ni dívají – je jako kniha, a každý, kdo do ní zavítá, si odnese něco jiného. V téhle stárnoucí zahradě, kde neustále něco raší, existuje věčné mládí. Takovým domům a zahradám zanedlouho odzvoní a já mám na paměti, že i můj konec se blíží rychlostí, kterou si plně uvědomím, teprve až zahlédnu cílovou pásku. Byl to dlouhý závod a už jsem unavený. První dva roky života jsem prý jenom prořval. Nechtěl jsem přijít na svět a teď pro změnu nechci odejít,“ říká autor knihy Marc Hamer.

O autorovi:

Marc Hamer se narodil a vyrůstal na severu Anglie, odkud se později pře­sunul do Walesu. Po dvouletém období bez střechy nad hlavou a následné práci na železnici studoval výtvarné umění v Manchesteru a Stoke-on-Trentu. Jeho předchozí kniha How to Catch a Mole And Find Yourself in Nature (Jak chytit krtka – a najít v přírodě sám sebe) byla navržena na ocenění Wainwright Prize.

Více o publikacích na www.knihykazda.cz.

Čtěte dál …

Cestovatelské tipy nejen pro knihomoly

Kniha na dovolené je klasika, bez níž si pobyt u moře, na horách nebo na chalupě už ani nedokážeme představit. Knihy ale mohou být i dobrým vodítkem, jak poznat zajímavá a netradiční místa. Chystáte se na cesty po Evropě? Tady je pár tipů nejen na nejkrásnější...

pokračovat ve čtení

Vyhrajte knihu Třetí rodič

Kamila Šimůnková Petrovská, autorka a kreativní ředitelka platformy Třetí rodič, uvádí na trh tři nové publikace určené pro třetí rodiče a rodiny v tzv. patchworkovém uspořádání. Nové tituly přinášejí praktické rady, osobní příběhy a inspiraci pro každodenní život v...

pokračovat ve čtení