Jak se dnes žije hospodářským zvířatům ve velkochovech, na rozdíl od zvířat chovaných tradičně na statcích, ekologických farmách a zemědělských usedlostech – toto téma bez cenzury přibližuje bohatě ilustrovaná kniha pro děti od sedmi let Skutečný život hospodářských zvířat. Není to čtení o životě šťastných prasátek a kraviček na zelené louce. Je o tom, jak dnes opravdu žijí hospodářská zvířata chovaná ve velkochovech, jako „surovina“ pro výrobu jídla a o tom, že existuje i alternativa. Autorka v knize pomocí fotorealistických ilustrací s popisky ukáže dětem věcně, bez hodnocení a se znalostí oboru rozdíly mezi velkochovy a ekologickým přístupem k péči o zvířata na farmách a statcích. Knihu oceněnou Cenou EMYS za literaturu faktu 2020 a nominovanou na německou Cenu za literaturu pro mládež 2021 vydává 22. července 2021 Nakladatelství KAZDA.
Cílem knihy není vyvolat odpor ke konzumaci masa, ani způsobovat deprese, nenajdete v ní ani žádné krvavé výjevy či fotografie z velkochovů. Autorka v ní ukazuje rozdíly mezi velkovýkrmnami a péčí o zvířata na ekologických farmách a statcích. Malí čtenáři po přečtení knihy pochopí, jak životní podmínky zvířat souvisí s tím, jaké jídlo máme každý den na talíři. Je to možná trochu neobvyklé téma pro děti, ale velmi aktuální – čím dříve o něm děti začnou přemýšlet, tím větší šanci na změnu zvířata ve velkochovech mají.
„Zvířata, která žijí ve chlévech a stájích, se označují jako hospodářská či užitková, a to proto, že z nich máme užitek v podobě jídla nebo jiných výrobků: získáváme od nich maso, vejce, mléko, ale také vlnu, peří, kůže a kožešiny. Některá zvířata využíváme také na práci (například koně v lese nám pomáhají stahovat dříví). Pokud se velký počet hospodářských zvířat chová najednou na malém prostoru, mluvíme o intenzivním chovu nebo také velkochovu. Tato obvyklejší forma chovu zvířat se označuje jako chov konvenční. Když však někdo více dbá na přirozený způsob života a potřeby zvířat, když jim poskytuje více místa, možnost venkovního výběhu, kvalitní krmivo a dostatek času na to, aby vyrostla, mluvíme o ekologickém nebo také biologickém chovu zvířat. V této knížce vám představíme oba způsoby, jakými se lze o hospodářská zvířata starat,“ říká autorka knihy Lena Zeise.