Naslouchání mechu – kulturní historie mechorostů

Robin Wall Kimmererová v knize Naslouchání mechu vypráví příběhy mechů z pohledu vědy i tradiční moudrosti domorodých národů. Mezinárodně uznávaná autorka poutavě spojuje vědecké poznatky s osobními postřehy a dává čtenářům možnost nahlédnout do elegantně jednoduchého života mechorostů, od nichž se můžeme mnohé naučit. Kniha vyšla 13. srpna 2021 v Nakladatelství KAZDA.

Autorka knihy Naslouchání mechu objevila v meších vstupní bránu k důvěrnému sepětí s krajinou – jakousi tajnou znalost lesa, která je metaforou toho, jak lze žít ve světě. Robin Wall Kimmererová v knize obdivuhodným způsobem zpřístupnila čtenářům svět plný překvapení. Ve vzájemně provázaných ilustrovaných esejích srozumitelně vysvětluje biologii mechů a přemítá nad tím, co všechno nám tyto fascinující organismy mohou předat. Čerpá přitom ze svých rozmanitých zkušeností vědkyně, matky, učitelky i spisovatelky s indiánskými kořeny.

„Podle indiánské tradice jevu neporozumíme, dokud ho nepoznáme všemi čtyřmi složkami své bytosti: myslí, tělem, srdcem i duší. Vědecké poznání se spoléhá pouze na světské empirické poznatky, které nasbíráme tělem a interpretujeme myslí. Abych převyprávěla příběh mechů, musela jsem uplatnit oba přístupy, objektivní i subjektivní. Eseje v knize tedy úmyslně propůjčují hlas oběma postojům a nechávají hmotu a ducha kráčet družně bok po boku. A někdy dokonce i tančit,“ říká autorka knihy Naslouchání mechu Robin Wall Kimmererová.

O autorce:

Robin Wall Kimmererová (* 1953) je matka, vědkyně, univerzitní profesorka a příslušnice indiánského kmene Citizen Potawatomi Nation. Je autorkou knihy Braiding Sweetgrass (Copánky z trávy), která jí přinesla celosvětové uznání. Její knižní debut Naslouchání mechu získal ocenění John Burroughs Medal za vynikající literární počin o přírodě, její další texty vyšly v řadě odborných a environmentálních časopisů. Honosí se titulem čestné profesorky na Fakultě environmentální a lesní biologie Newyorské státní univerzity a založila a dodnes řídí Centrum původních národů a životního prostředí.

Více na www.knihykazda.cz.

Čtěte dál …

BATMAN: V ŽÁRU SMRTI

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte! Batman je jednou z nejikoničtějších komiksových postav – a i u nás je tím nejslavnějším a nejoblíbenějším hrdinou. Není divu, má skvělý kostým, je to tvrďák a má asi tu nejlepší sestavu záporáků. A to ani nemluvíme o...

pokračovat ve čtení

MÍR LZE VYKOUPIT JEN SMRTÍ

Nyní také film na Netflixu Nakladatelství COSMOPOLIS, součást Nakladatelského domu GRADA, vydala ve své edici young adult knižní verzi nového filmu na Netflixu Mladá dáma – premiéra 8. 3. 2024. V hlavní roli Millie Bobby Brownová, kterou znáte z filmu Enola...

pokračovat ve čtení