MOBA fandí českým autorům

Další dárkem čtenářům k 30. narozeninám nakladatelství MOBA je kniha mladé, slibné a talentované autorky Heleny Žákové Saudade.

„Do Portugalska jsem se opakovaně vracela při různých příležitostech. Čím dál silněji jsem věděla, že o téhle zemi potřebuji nutně něco napsat. V hlavě a částečně i na papíře se mi postupně rýsovaly útržky příběhu. Ten ovšem začal dávat smysl teprve, když jsem se vrátila domů a poskládala dohromady všechno, co jsem prožila a viděla. Portugalsko je pro mě neuvěřitelným zdrojem inspirace,“ říká ke knize její autorka Helena Žáková.

Helena Žáková

Anotace:

Román odehrávající se na divokém pobřeží Atlantiku přináší čtyři různé pohledy na tajemné Portugalsko. Středoškolačka Magdaléna se účastní výměnného studijního pobytu v Portu a objevuje svět surfařů a nikdy nekončící zábavy. Šestadvacetiletý Tom se ve svém melancholickém rozpoložení ocitá v pohádkovém regionu Algarve, kde se setkává s nešťastnou Portugalkou Beatriz. Další linie vyprávění zavádí čtenáře na konec 40. let a popisuje příběh její babičky, která odešla za svým manželem, strážcem majáku, na mys svatého Vincenta do naprosté izolace. Čtvrtou hrdinkou je mladičká Inês vyrůstající v jižním Portugalsku ve stínu své nejlepší kamarádky. Lidé, kteří jsou si zdánlivě naprosto cizí a jejichž osudy jsou líčeny v různých dobách a životních situacích, mají ovšem cosi společného. Je to jednak silný emocionální vztah k Beatriz provázející příběh každého z nich a dále také pocit, který je v portugalštině vyjádřen slovem saudade. 

O autorce:

Helena Žáková je rodačka z Plzně, kde absolvovala Střední průmyslovou školu elektrotechnickou a Fakultu ekonomickou Západočeské univerzity. Romány už psala jako teenager, stejně jako blogy a povídky. Spolu s dalšími dvěma plzeňskými spisovatelkami fungují v rámci tria Povídkářky.

Více na www.mobaknihy.

Čtěte dál …