Miroslav Kemel vydává ve stejný den nové album i knihu svých kreslených vtipů

Miroslav Kemel je muž dvou tváří a dvou kariér. Svými originálními kreslenými vtipy zásobuje od roku 1991 denně české deníky (postupně Lidové noviny, Hospodářské noviny, MF Dnes a od roku 2014 Právo), doprovází jimi též články, sloupky a komentáře v nejrůznějších magazínech. Také hudebníkem je Kemel již od mládí, ač první album vydal až v roce 2011. Kemel – hudebník je však člověkem spíše introvertním, nevtíravým, poetickým a zahloubaným, humor známý z vtipů byste v jeho písních hledali marně. Však obě své činnosti striktně odděluje, jako hudebník používá hovorovou variantu svého křestního jména a na facebooku má dva samostatné profily.

Dne 15. 10. 2021 se však výsledky práce Miroslava Kemela i Mirka Kemela pozoruhodně potkávají. Vydavatelství Animal Music vydává jeho nové album „Vlčí stopy“, na kterém spolupracoval s producentem Petrem Ostrouchovem a jeho kapelou Blue Shadows (tedy s lidmi, kteří stojí též za oběma posledními alby Vladimíra Mišíka) a současně nakladatelství Galén vydává bilanční sbírku Kemelových kreslených vtipů pod názvem „…nedělej mi ostudu a padej do hospody!“, pokrývající období od roku 2014, tedy vtipy kreslené pro deník Právo.

Mirka Kemela jako hudebníka mi představil režisér Viktor Tauš před třemi lety, když jsme pracovali na televizní minisérii Vodník. Viktor si přál mít v závěrečné scéně Mirkovu píseň Za naší stodolou, a tak jsme s Blue Shadows a s Mirkem natočili její novou verzi. Od toho byl už jen krok k další spolupráci. Mirek pro mě představuje ideální kombinaci nesmírně kvalitního textaře a charismatického podmanivého zpěváka, jemuž věřím každé slovo, které zpívá.“, říká Petr Ostrouchov, který je též autorem hudby některých písní. Spolu s ním tvoří základní muzikantský kádr na v pořadí čtvrtém Kemelově albu kytarista Josef Štěpánek, bubeník Martin Novák a kontrabasista Jaromír Honzák. Vokálními hosty jsou herci Národního divadla Vladimír Javorský a Magdaléna Borová a zpěvačka Marie Puttnerová, známá především z kapel Jablkoň a Zvíře jménem podzim. Album „Vlčí stopy“ vznikalo v letech 2019 – 2021 ve Studiu Sono se zvukovým mistrem Milanem Cimfem.

Většina písniček pro album vznikala v době lockdownu, který jsem z velké části trávil na chalupě, takže se do textů ta podivná doba propsala. Byla to pro mě úplně nová zkušenost, odevzdat písničky osudu a dívat se, jak pod rukama Petra Ostrouchova a jeho skvělé kapely Blue Shadows rozkvétají a nacházejí své nové rozměry. Jsem za tu zkušenost velice vděčný. Petrovi, Viktorovi Taušovi a všem, kteří se na albu podíleli. Včetně své stálé kapely, bez které by mě cesty k této spolupráci nedovedly.“, říká o spolupráci na albu Mirek Kemel.

„… nedělej mi ostudu a padej do hospody!“ je v pořadí třetí knižní sbírkou Kemelových kreseb. Kemel (který mimochodem nikdy nekreslil pro žádné bulvární periodikum) svými vtipy jednak reaguje na každodenní události formou politické satiry a jednak se často vrací k obecně platným anekdotám, například variacím na téma „Adam a Eva“ nebo „Trosečník na ostrůvku“. Hlavními hrdiny jeho vtipů jsou na první pohled medvědi, zajíci a politici, ve skutečnosti jsme to ale my sami. „Mou základní hnací silou je pobavit sám sebe způsobem přemýšlení, nalezením nečekaných souvislostí, point a také samotnou kresbou a celým procesem kreslení. V podstatě nemyslím na čtenáře, ale jen na sebe, chci se bavit. Domnívám se, že je to jediný poctivý způsob, jak tuto práci dlouhodobě zvládat.“, říká Miroslav Kemel.

Album „Vlčí stopy“ bude pokřtěno při koncertě v pražské Malostranské besedě dne 3. 11. 2021. Kemela na něm unikátně doprovodí jak jeho stálá koncertní kapela, tak Blue Shadows, s nimiž album nahrál. Kmotry alba budou protagonisté minisérie „Vodník“, která stála u zrodu Kemelovy spolupráce s Petrem Ostrouchovem – herečka Klára Melíšková a režisér Viktor Tauš.

Předprodej vstupenek na křest: https://www.ticketstream.cz/akce/mirek-kemel-s-kapelou-a-vladimirem-javorskym-146149

Čtěte dál …

MEGA dětský kemp IV. v Putimově

Kam společně s dětmi o víkendu? Putimovští hasiči pořádají v sobotu 20. července na veliké louce pod koupalištěm už tradiční kemp pro rodiče s dětmi a se spaním pod vlastními stany. Celodenní program přináší ukázky sokolnictví (dravci), bublinovou show,...

pokračovat ve čtení