Nový Kapesní atlas hub představuje 165 nejčastějších druhů podle míst, kde obvykle rostou. Tato praktická příručka houbařům pomůže oblíbené houby jednoduše najít a ty neznámé podle popsaných charakteristických rysů snadno rozpoznat a spolehlivě určit.
Velmi mnoho druhů hub se vyskytuje na zcela různorodých místech, nejen v lese, ale i mimo něj – například na loukách a travnatých místech, na okrajích cest a na polích. Často lze na houby narazit také v parcích, na hřbitovech, v zahradách, a dokonce i v okrasném trávníku. Pečárka opásaná dokáže ve městech dokonce prorazit asfaltem. Houby tak nabízejí široké, takřka nevyčerpatelné pole působnosti pro houbaře.
Mnohé druhy hub najdeme jen ve zcela specifických typech lesa. Klouzek sličný nebo ryzec pravý proto budete marně hledat v listnatém lese, v jehličnatém lese zase nenarazíte na kozák březový, ryzec peprný nebo terčovnici síťnatou.Hřiby smrkové a hnědé upřednostňují jehličnaté lesy, žampionům se zase daří na loukách a v parcích. A pak ještě existují houboví specialisté, kteří jsou vázaní na zcela konkrétní druhy stromů nebo biotopů – březovník obecný roste jen na bříze, podloubník siný pouze v mokřadech pod olšemi a hřib příživný jenom paraziticky na pestřeci obecném. Díky těmto znalostem své oblíbené houby najdete mnohem jednodušeji.
Kapesní atlas hub je skvělým průvodcem na výpravách za houbovou nadílkou. Příručka obsahuje popisy 165 našich nejznámějších hub, přes 170 barevných fotografií, více než 80 barevných kreseb, jasné označení jedlých, nejedlých a jedovatých hub a sezonní kalendář s přehledem toho, kdy sbírat oblíbené houby.
„A teď už nezbývá než vyrazit v pevné obuvi a vhodném oblečení, s košíkem a nožíkem do přírody. Sbírejte vždy jen ty houby, které zcela bezpečně znáte. Pokud si nejste některými druhy jistí, poraďte se s odborníkem. Tento atlas bude skvělým průvodcem na vaší cestě za poznáním hub,“ říká autor Kapesního atlasu hub – Hans E. Laux – člen Německé společnosti pro mykologii.
Více na www.knihykazda.cz.