Jubilejní 25. Velký knižní čtvrtek je nabitý atraktivními novinkami známých bestselleristů

Velký knižní čtvrtek slaví 25. pokračování exkluzivním výběrem toho nejlepšího z podzimní nabídky předních českých knižních nakladatelství. Na pulty knihkupectví tak ve čtvrtek 17. října zamíří 15 nejnovějších počinů oblíbených domácích i zahraničních autorů, jako jsou Evžen Boček, Carlo Vecce, Jozef Karika, Brigitte Riebe, Jaroslav Rudiš, Miloš Urban, René Nekuda & Nikkarin, Martin Sodomka a další. Historie, současnost, zábava, poučení, fikce i realita… v nabídce 25. Velkého knižního čtvrtku si každý čtenář najde to své.

Evžen Boček patří nejen v rámci Velkého knižního čtvrtku mezi nejprodávanější autory u nás. Knih o osudech aristokratky Marie III. Kostkové a její rodiny se dosud prodalo přes půl milionu výtisků! V novince Aristokratka v Československu se Boček vrací do roku 1983, tedy do doby, která celou sérii předchází. Čtenáři se mohou těšit na autorský koncert pro populární zámecké trio, kvarteto komunistických funkcionářů, dvě sexy kočky z Prahy a Brna a jednu mezinárodní sólistku v socialistických kulisách.  Téma nové knihy bestselleristy Miloše Urbana naznačuje už samotný titul Dr. Alz. Důchodce Gustav Molitor, bývalý nakladatelský redaktor, je vyrozuměn lékařem o své počínající progresivní demenci, ve hře je Alzheimerova choroba. Gustav se rozhodne napsat vše, na co je schopen si ještě vzpomenout. Sám pak s překvapením zjišťuje, kolik se v trapných a smutných vzpomínkách může skrývat humoru. A do třetice další oceňovaný autor – Jaroslav Rudiš. Jeho Vánoce v Praze jsou poctou nejen české metropoli a její historii, ale zejména lidem, kteří se někdy v životě cítí úplně sami. Osobité ilustrace jsou dílem Jaromíra 99.

Současnou světovou literaturu v podzimním Velkém knižním čtvrtku reprezentuje Carlo Vecce, historik, filolog a profesor, jeden z nejvýznamnějších odborníků na osobnost Leonarda da Vinci a renesanční kulturu. Historická fikce Úsměv Cateriny – Příběh Leonardovy matky vypráví o Caterine, unesené čerkeské princezně, kterou z otroctví vysvobodí mladý notář Piero da Vinci. Caterina jednoho ze svých synů miluje více než svůj vlastní život. Jeho jméno je… Leonardo. Do podstatně méně vzdálené minulosti, do Berlína v květnu 1945, se vrací Brigitte Riebe. V románu Sestry z Berlína – Nové začátky Ulrike, Silvie a Florentine Thalheimovy sní v troskách Berlína o návratu k dokonalému životu před druhou světovou válkou. A o tom, že znovu vybudují rodinný módní dům, který zářil na nejluxusnější berlínské třídě. Nečekaně však vyjde najevo rodinné tajemství, které na Módní dům Thalheim i celou rodinnou historii vrhne vážný stín podezření. Minulost je stále živá.

Nanejvýš aktuální téma zasvěceně zpracovává Tomáš Klvaňa, renomovaný amerikanista a profesor na New York University v Praze. V knize Svět podle Trumpa vypráví příběh kontroverzního Donalda Trumpa, jeho vzestupu z drsného prostředí realitního byznysu v New Yorku do showbyznysu a nakonec i nejvyšší politiky, ale také příběh o současné Americe, jejích vnitřních sporech, snahách a ideálech. Místy vtipně sarkastická kniha čtivou formou kombinuje reportážní postřehy, eseje a analýzu. Osudům hned 33 výrazných žen, které během 20. století zanechaly nesmazatelnou stopu ve všech oblastech, od kultury přes vědu, politiku a společnost, se věnuje Ivana Chmel Denčevová. V knize Osudové ženy – 33 příběhů neobyčejných životů čtenáře seznamuje s mnohdy neznámými životními peripetiemi Almy Mahlerové, Sidonie Nádherné, Slávky Peroutkové, Ivany Tigridové, Medy Mládkové, Dany Němcové a dalších.

Milovníky napětí Velký knižní čtvrtek potěší debutem švédské autorky Liny Areklew s názvem Slunovrat. Během tragické noci 28. září 1994 na trajektu Estonia ztratil Fredrik oba rodiče, bratra Nilse i chuť žít. Obsesivní přesvědčení, že Nils katastrofu přežil, dovede Fredrika až do hotelu na idylickém ostrůvku v severním Švédsku, kde je však jeden z hostů nalezen na břehu moře s hlavou rozraženou kladivem. Stopy vedou k Fredrikovi, kterému zbývá jediné východisko: vypátrat vraha na vlastní pěst. S nebývalým zájmem se setkávají také tituly Jozefa Kariky. Novinka Černý rok – Válka mafie se odehrává v divokých 90. letech, kdy jsou výbuchy a střelba doslova na denním pořádku. Rozpolceného mafiánského bosse Petra Štarcha čeká nejhorší rok v životě. Cesta za mocí a vysněným rájem se mění ve strmý pád do pekla…

Novinářka a publicistka Krystyna Wanatowiczová napsala politický a společenský portrét Vítězslava Nezvala (1900–1958), jednoho z největších českých básníků 20. století. Nezval. Básník a jeho syn je hloubkovou sondou, přibližující přerod uznávaného umělce v exponenta stalinistické propagandy. V neposlední řadě též mapuje širší veřejnosti zcela neznámý život Nezvalova syna Roberta, který by letos oslavil 70. narozeniny. Text, vycházející z osobních svědectví, vzpomínek a archivních dokumentů, ilustruje více než sto dvacet fotografií a faksimilií. Další zkušená novinářka Renata Kalenská v knize Zamrzlé duše v silných osobních rozhovorech odkrývá příběhy ženských i mužských obětí sexualizovaného násilí. Mozaiku velmi otevřených vyprávění obětí doplňuje i psycholožka Yvonna Lucká. Jak vypadá každodenní cesta za uzdravením každého z nich, jak se k nim staví společnost a co nejvíce potřebují traumatem zkoušené „zamrzlé duše“?

Básník a prozaik Petr Motýl přichází s knihou Život a dílo básníka Ivana Wernische. Literárně zpracovává autentické vzpomínky velkého českého básníka, srovnává je s jeho vydanými básnickými i prozaickými texty, s rozhovory, pořady v rozhlase a televizními dokumenty. V žádném případě ale nejde o práci vědeckou či literárně historickou. Je to umělecký útvar, jehož základem je fabulace. Jak autora, který tento text píše, tak básníka, na jehož vyprávění je tento text založen. A dva současní básníci, mnohaletí přátelé, držitelé Ceny Magnesia Litera Martin Reiner a Milan Ohnisko rozmlouvají v knize Reiner – Rozhovor Milana Ohniska. Kniha je „memoár-románem“ reflektujícím Reinerův život – od nelehkého dětství až po více než třicetiletou nakladatelskou činnost v nových, svobodných poměrech či bohatou vlastní literární tvorbu. Vše je doprovázeno zajímavými fotografiemi a dokumenty.

Knihovničky zvídavých dětí Velký knižní čtvrtek obohatí o mimořádně užitečnou knížku Ať to dobře dopadne! Příběhostroj pro celou rodinu. Publikace Reného Nekudy s ilustracemi oblíbeného komiksového tvůrce a výtvarníka Nikkarina hravou formou, prostřednictvím příběhů, navozuje více než 40 nevšedních situací. Jsou koncipovány tak, aby děti i dospělé navedly k řešení různorodých životních konfliktů (například závist, manipulace, soutěživost, šikana, sociální nebo zdravotní hendikepy, ztráta někoho blízkého či rozchod rodičů). Knihu, která rozvíjí kreativní myšlení a učí odvaze k překonávání životních překážek, lze také využít jako rodinnou společenskou hru. Plná zajímavých informací je rovněž novinka Martina Sodomky, jehož první kniha Jak si postavit auto sklidila značný ohlas doma i v zahraničí, s všeříkajícím názvem Jak založit farmu. Neúspěšný student Gery se donucen okolnostmi rozhodne odejít se svou dívkou Ninou do západního pohraničí a v odlehlých končinách zkusit štěstí. Čeká na ně nádherná krajina, čistá voda i vzduch, ale také místní rázovitý lid a hromada nečekaných potíží. Jak se těmto dvěma přivandrovalcům rozmazleným velkoměstským životem bude dařit? Dokážou obstát v nelehké zkoušce?

Více na:

https://www.velkyctvrtek.cz/

Čtěte dál …