Holčička, která zachránila slova, a Lolita z holandského venkova – dva romány z Arga

Příběh malé Esme, která sedí pod stolem učenců sestavujících Oxfordský slovník a zachraňuje slova spadlá na zem, vykutala z oxfordských archivů britsko-australská spisovatelka Pip Williamsová. Marieke Lucas Rijneveld se narodil jako žena, od roku 2020 se identifikuje jako muž. Je prvním holandským spisovatelem, který získal Mezinárodní Man Bookerovu cenu – bylo to v roce 2020 za jeho první román S večerem přichází tíseň (Argo, 2021). Rijneveld poutá pozornost neotřele metaforickým jazykem plným tělesnosti a neúprosnou přímočarostí, s níž ukazuje svět dětí a dospívajících, svět plný nejistot, touhy, zármutku a zranitelnosti, tentokrát napsal odvážnou reinterpretaci Lolity v originálním zpracování, kterou připomíná jednu z nebezpečných podob lásky, z níž nikdo nevyjde bez úhony.

Obsah obrázku text, květina, Mák vlčí

Popis byl vytvořen automatickyPip Williamsová: Slovník ztracených slov

392 stran, 498 Kč. Přeložila Ester Žantovská

Historicko-feministický zábavný příběh o dívce, která byla součástí vzniku Oxfordského slovníku angličtiny. Pip Williamsová, inspirována skutečnými událostmi, se ponořila do archivů a výsledkem je úžasný, vtipný i poučný historický román o síle slov a tvrdohlavosti vedoucí k pokroku. Malá Esme vyrůstá ve světě plném slov. Zvědavá holčička bez maminky tráví dětství ve Skriptoriu – zahradní boudě doktora Murrayho, kde její otec spolu s dalšími muži pracují na monumentálním projektu, Oxfordském slovníku angličtiny. Esme má svoje místečko pod stolem, kde o ní nikdo ani neví. A jednoho dne tam k ní spadne lístek s definicí slova. To slovo označuje ženu, jejímž údělem je celoživotní služba, a do Oxfordského slovníku se nedostalo, ale Esme ho zachrání a zahájí tak sbírku, která obsahuje slova a významy, jež muži-vzdělanci tehdejší doby nepovažovali za dostatečně důležitá či „vhodná“. Jak Esme roste a poznává svět, uvědomuje si, že jde často o výrazy, jež popisují svět žen a chudých lidí. V době, kdy sílí hnutí za volební právo žen a na obzoru se stahují mračna první světové války, tak Slovník ztracených slov vypráví příběhy lidí, kteří se do „velkých dějin“ nevešli.

Obsah obrázku text, paroží, rohy, kniha

Popis byl vytvořen automatickyMarieke Lucas Rijneveld: Ty moje skvostné zvířátko

272 stran, 388 Kč. Přeložila Veronika Havlíková ter Harmsel

Odvážná a šokující kniha o lásce, jež hraničí s chorobnou posedlostí od držitele mezinárodní Man Bookerovy ceny. V odlehlé holandské vesnici, kam lidi zvenčí přijdou jen zřídka, se místní veterinář vydává na další rutinní návštěvu sousedního statku. Je začátek parného léta a v okolí se šíří zvěsti o nemoci skotu, ale on má oči jen pro čtrnáctiletou farmářovu dceru, která tráví osamělé prázdniny podivnými hrami a fantazírováním. Nikdo netuší, kolik toho ti dva mají společného, citlivost a vnitřní trýzeň, neukojitelnou představivost – a jak daleko jejich tajný vztah zajde. V literatuře se některé velké příběhy neodbytně vrací, ale jen čas od času v ní zazní i zvlášť silné hlasy. A Rijneveld dává ten svůj do služeb jednoho z takových příběhů: jeho odvážná reinterpretace Lolity v originálním zpracování připomíná jednu z nebezpečných podob lásky, z níž nikdo nevyjde bez úhony.

Čtěte dál …

Cestovatelské tipy nejen pro knihomoly

Kniha na dovolené je klasika, bez níž si pobyt u moře, na horách nebo na chalupě už ani nedokážeme představit. Knihy ale mohou být i dobrým vodítkem, jak poznat zajímavá a netradiční místa. Chystáte se na cesty po Evropě? Tady je pár tipů nejen na nejkrásnější...

pokračovat ve čtení

Vyhrajte knihu Třetí rodič

Kamila Šimůnková Petrovská, autorka a kreativní ředitelka platformy Třetí rodič, uvádí na trh tři nové publikace určené pro třetí rodiče a rodiny v tzv. patchworkovém uspořádání. Nové tituly přinášejí praktické rady, osobní příběhy a inspiraci pro každodenní život v...

pokračovat ve čtení