TAK TROCHU JINÝ JO NESBø V KNIZE NOČNÍ DŮM

Fenomén severské krimi Jo Nesbø přidal do svého spisovatelského portfolia další kousek. Kniha Noční dům (vydává nakladatelství Kniha Zlín, 399 Kč) se od těch předchozích jistým způsobem liší. Pohybuje se na pomezí hororu, thrilleru a psychologického románu.

Je to autorův experiment se žánry a rozhodně mu vyšel. Kniha je unikátní svou schopností spojit poutavý příběh se zajímavými charaktery a temnou atmosférou. Nesbø tentokrát pracuje s nespolehlivým vypravěčem, čtenář tedy nemusí vždy vědět, zda může důvěřovat tomu, co postavy říkají, nebo jaká je jejich skutečná motivace. To přináší další vrstvu komplexity k postavám a příběhu jako takovému. Čtrnáctiletému Richardovi, který se po tragických událostech přistěhoval k tetě a strýci do městečka Ballantyne, se smůla lepí na paty. Když přemluví spolužáka Toma, aby z telefonní budky někomu náhodně zavolal a vystřelil si z něj, vypadá to jako nevinná lumpárna. Jenže sluchátko vzápětí Toma sežere. Richardovi nikdo nevěří a po zmizení dalšího spolužáka ho čeká pobyt v nápravném zařízení. Jak dokáže, co se doopravdy stalo? A není náhodou všechno úplně jinak?

Kniha žánrově připomíná knihy Stephena Kinga, ale svým stylem psaní a atmosférou zůstává i tato kniha věrná drsnému severu a Nesbøho stylu.

Pokud jste od Jo Nesbøho nic nečetli, nevadí. Klidně můžete začít tímhle titulem, číst ho jako solitér. Tématem i žánrem je totiž opravdu jiný než všechny autorovy dosavadní knihy.

Jo Nesbø je respektovaným spisovatelem s oceněnými knihami a kritickým uznáním. Jeho tvorba je předmětem diskuzí a recenzí v literárních časopisech a novinách. Některé jeho knihy byly zfilmovány, natáčejí se podle nich televizní seriály. V současné době Nesbø spolupracuje s platformou Netflix. Bude se podílet na scénáři k novému seriálu o Harrym Hole, který vychází z knihy Pentagram.

Kniha vyšla 20.5.2024 v překladu Kateřiny Krištůfkové, cena 399 Kč, vychází i jako e-book a audiokniha

O autorovi:

Jo Nesbø (29. 3. 1960) Norský spisovatel a hudebník je původním vzděláním ekonom a finanční analytik. Zpočátku pracoval jako makléř a novinář. Dokázal se ale prosadit i jako prvoligový fotbalista a úspěšná byla i jeho kariéra rockové hvězdy. Jeho největším aktuálním koníčkem je lezení. Je velkým obdivovatelem našeho špičkového lezce Adama Ondry. Knihy Joa fascinovaly od dětství. Jeho matka byla knihovnice, a tak spolu s bratry chodil k ní do práce a četl. V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Série Nesbømu přinesla obrovský úspěch, obdržel za ni několik ocenění. Kromě příběhů s Harrym Holem ale napsal i několik samostatných románů a děti po celém světě znají také jeho veselé knížky s doktorem Proktorem v hlavní roli. Knihy Sněhulák, detektivka s Harry Holem, a neotřelý román Lovci hlav, se dočkaly i filmového zpracování. Stejně jako dětská kniha Doktor Proktor a prdící prášek. Nyní se seriálového zpracování dočká jeho další kniha Pentagram. Nesbø patří v současnosti k nejprodávanějším a nejoceňovanějším autorům detektivních románů. Za své dílo získal mnoho ocenění.  Toto jsou pouze některá z mnoha:
Glass Key Award: Toto ocenění získal za knihu „The Snowman“ (Sněhulák) v roce 2000. Glass Key je cena udělovaná autorům z oblasti severské detektivní literatury.
Riverton Prize: Nesbø byl oceněn Rivertonovou cenou, jedním z nejvýznamnějších norských kriminálních literárních ocenění, za svůj román „The Redbreast“ (Šavlozob).
Brage Prize: Brageova cena je norské literární ocenění, které Nesbø získal za svůj román „The Redbreast“ v roce 2000.
Gullruten Award: Nesbø získal toto ocenění v roce 2006 za nejlepší scénář televizního seriálu „Ved Kongens Bord“ (U královského stolu).
Booksellers‘ Prize: Toto ocenění získal za svůj román „The Snowman“ v roce 2007. Booksellers‘ Prize je ocenění udělované norským spisovatelům na základě hlasů knihkupců.
Nils Holgersson Plaque: Nesbø obdržel tuto cenu v roce 2013 za svou dětskou knihu „Doktor Proktor’s Fart Powder.“

Čtěte dál …

Laurent Binet: Perspektivy

Historická detektivka v dopisech Vydává Argo, 232 stran, doporučená cena 378 Kč. Přeložila Michala Marková. Laurent Binet tentokrát napsal barvitý a košatý příběh, v němž umělci bojují za svobodu svého projevu, šlechtična prchá z paláce, jeptišky revoltují a detektiv...

pokračovat ve čtení

Arboriáni v temných časech

Kniha Arboriáni v temných časech v sobě snoubí historickou beletrii z období 2. světové války a novodobý dobrodružný román. Do fiktivního příběhu jsou zasazeny události skautského odboje, ke kterým skutečně došlo. Dnešní deváťáci Lucka, Honza a Patrik, zjistí, že...

pokračovat ve čtení