Grafický román Laura Deanová mě už zase nechala je romance naruby

Grafický román Laura Deanová mě už zas nechala loni získal bezprecedentní kombinaci komiksových ocenění – vyhrál v několika kategoriích Ceny Willa Eisnera, která je považovaná za komiksového Oscara, uspěl v alternativnější Ceně Ignatz a získal i Harveyho cenu, o které rozhodují profesionálové z komiksové branže. K tomu přidal například zvláštní uznání na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni. Netradiční romance ze střední školy vyšla česky v překladu Lenky Bukovské.

„Překládat tenhle komiks mě ohromně bavilo, po výtvarné stránce je naprosto nedostižný, s neskutečně živou kresbou,“ říká překladatelka Bukovská. Za výtvarnou stránkou stojí Rosemary Valero-O’Connellová, která se narodila v americkém Minneapolis, vyrostla ve španělské Zaragoze a do svých ilustrací a komiksů zapojuje také vlivy z japonské mangy. Na komiksu pracovala dva roky a spojila se díky němu se slavnou scenáristkou Mariko Tamaki, jejíž díla ji samotnou inspirovala k tvorbě komiksů.

Hlavní hrdinkou příběhu je sedmnáctiletá Freddy, která chodí s Laurou, nejpopulárnější dívkou na místní střední škole. Freddy se trápí jejich opakovanými rozchody a zanedbává kvůli tomu nejbližší přátele. Její nejlepší kamarádka přitom prochází zásadní životní krizí. Podle Bukovské komiks skvěle znázorňuje, jak funguje toxický vztah. „Ukazuje, jak snadno do něj člověk spadne a jak těžké je z něj odejít nebo si jen uvědomit, že odejít chce,“ říká překladatelka.

Cit pro „odposlouchané“ dialogy a autentický příběh, který budí zdání autobiografie, Tamaki předvedla už v komiksu Jedno obyčejný léto, který získal českou cenu Muriel za nejlepší překladový komiks roku 2020. Přestože v komiksu Laura Deanová mě už zase nechala jde o milostný vztah dvou dívek, scenáristka se záměrně nesoustředila na témata, jako jsou homofobie nebo coming out.  Chtěla vytvořit hlavně romanci naruby a ukázat, jak může vztah vypadat tři měsíce po tradičním šťastném konci z jiných popkulturních příběhů. „Hrozně se mi líbilo zobrazení prostředí, ve kterém nikdo neřeší sexuální orientaci ostatních. Ta procházka po světě bez předsudků mi připadá hrozně zdravá,“ říká k tomu Bukovská.

Čtěte dál …