Výživová specialistka Markéta Gajdošová: Intuitivní stravování vede k respektu vůči zdraví

Vyhledávaná výživová specialistka, uznávaná podcasterka, zakladatelka předního konceptu odborného nutričního poradenství, autorka několika bestsellerů o zdravé výživě a také propagátorka intuitivního stravování – to vše v jedné osobě je Markéta Gajdošová, která navíc vytvořila i vlastní řadu produktů zdravé výživy.


Intuitivní stravování

Pro běžnou veřejnost je dle Markéty Gajdošové velmi složité odlišit relevantní nutriční informace od mýtů a bludů, jichž je plný internet a sociální sítě. Drastické diety sice ve valné většině případů slibují rychlé výsledky, ve skutečnosti jde ale o přechodný stav, který nikdy nemůže přinést dlouhodobý efekt.  Komplexní změna vnímání vlastního stravování je přitom výrazně méně radikální, a navíc vede k trvalému zlepšení zdraví a kondice.

„Intuitivní stravování dělá z jedince odborníka na své vlastní stravování a učí ho žít v míru s jídlem v plné důvěře vůči vlastnímu tělu a nejlepšímu naplňování jeho potřeb,“ vysvětluje výživová specialistka a doplňuje, že intuitivní stravování směřuje k respektu vůči vlastnímu zdraví.

„Jíst intuitivně znamená jíst tak, jak si naše tělo skutečně žádá. Ne podle emocí, ne podle názorů okolí, ne podle vymezených pravidel, a ne podle toho, že je čas oběda, protože všichni kolem nás právě jí. Zkrátka podle intuice. Netýká se jen toho, co jíme, ale také kdy, v jakém množství, jakým způsobem a proč jíme tak, jak jíme.“

Ačkoliv zní pojem intuitivní stravování jednoduše, jde o ucelený odborný koncept s jasnými principy a svými „ale“. Pokud je ale správně pochopeno, jedná se o nejpřirozenější stravovací styl. K němu může dovést právě výživový specialista.

Výživový poradce vs. výživový specialista

Problémový je také fakt, že výživovým poradcem může být takřka kdokoli, aniž by musel mít odpovídající vzdělání. Výživové poradenství je totiž v České republice volnou živností, tzn. není k němu potřeba žádné formální vzdělání.

Výživa je přitom oficiální věda a její studium, které v případě nutriční terapie a dietetiky probíhá na lékařské fakultě, zahrnuje kromě odborných předmětů také anatomii, fyziologii, biochemii nebo třeba psychologii.

„Práce ve výživě je práce s lidským zdravím. Je potřeba bojovat proti nepodloženým radám a pofidérním zdrojům relevantními informacemi,“ dodává Markéta s tím, že role výživového specialisty může mít mnoho podob, vždy by však každého člověka měla posouvat k lepšímu a upevňovat jeho zdraví.

Kdo je Markéta Gajdošová

Za věhlasným renomé Markéty Gajdošové stojí její systematické vzdělávání. A to například na University of Massachusetts v Bostonu nebo na lékařské fakultě Florida International University v Miami, kde nyní dokončuje RDN titul se specializací na sportovní výživu a poruchy příjmu potravy. Vedle toho je také členkou vyhlášené Academy of Nutrition and Dietetics, jako jediná výživářka původem z ČR.

Dalším Markétiným úspěchem je oblíbený podcast Marketa’s Vibes nebo bestsellery Cesta k opravdovému jídlu a Další krok cesty. S jejím jménem je navíc spojována myšlenka stále populárnějšího intuitivního stravování, kterou do České a Slovenské republiky přivezla právě ona.

MG COACHING® & MG NUTRITIONTM

V neposlední řadě pak Markéta stojí za konceptem odborného nutričního poradenství MG COACHING® (www.marketagajdosova.com), který je založen na nejmodernějších metodikách výživové terapie, a také za značkou MG NUTRITIONTM, jež vytvořila společně s Lucií a Nicole z A Cup Of Style. Značka má ve svém portfoliu produkty zdravé výživy, jež jsou vyráběny výhradně z kvalitních surovin tak, aby splňovaly nejvyšší nutriční standardy a současně měly lahodnou chuť. Mezi ty nejoblíbenější patří například:

Tyčinka 01 Brownies s malinami

Má měkký a šťavnatý datlový základ, současně je plná kešu a pekanů, a navíc doplněná o několik forem kakaa a lyofilizované maliny. Díky kombinaci těchto výjimečných surovin na dlouho zasytí, skvěle chutná a také dodá tělu řadu vitamínů a minerálních látek.

Tyčinka 03 Čokoláda s mořskou solí

Její gro tvoří nejkvalitnější kakaová hmota a originální říz jí dodává skořice, která si dokonale notuje s čokoládou a špetkou soli. O mocnou dávku energie, prospěšné látky i sladkou chuť se postará perfektní kombinace datlí, kešu a mandlí.

Tyčinky jsou k dostání i v příchutích Berries s vanilkou a Slaný arašíd, 55 g: 55 Kč.

Cookie 02 Berries s vanilkou

Jde o sušenku, jež tak trochu připomíná zdravější variantu lineckého cukroví. Snoubí se v ní totiž vyvážený poměr sladkosti a svěžesti.

Díky vysokému podílu vlákniny zažene hlad na dlouhou dobu a kvůli obsahu kvalitního ghí dodá tělu řadu vitamínů a antioxidantů.

Cookies jsou k dostání i v příchutích Brownies s malinami, Čokoláda s mořskou solí a slaný arašíd, 70 g: 65 Kč.

Více informací najdete zde: https://marketagajdosova.com

Markéty úspěšný profil na IG: https://www.instagram.com/marketgajdosova/

Produkty MG Nutrition:  https://shop.acupofstyle.com

Čtěte dál …

Návštěva vinařství Johann W

Vinařství v Čechách nejsou úplně nejznámější a nejoblíbenější u milovníků vína. Ale rozhodně se vyplatí některá z nich navštívit a zdejší produkci ochutnat. Obzvlášť pokud je to spojeno s výletem do přírody nebo za památkami. A pokud se vydáte třeba na hrad Hazmburk,...

pokračovat ve čtení