Dolní Dunajovice a vinařství Šoman

Na výletech na jižní Moravu za vínem nelze vynechat mikulovskou oblast. Procházka přes Pálavu – pálavské vrchy, která začíná od Novomlýnských nádrží nebo až v Hustopečích, končí v Mikulově. Touto trasou jsme šli i my, a byl to krásný celodenní výlet, samozřejmě se zastávkami na oběd či nahoře na hřebenu Pálavy s posezením u klobásky a sebou neseného vína od místních vinařů z obcí podél vrchů.

Tuto oblast jsme navštívili několikrát – na jedné straně Pavlov, na druhé Perná, na začátku od Novomlýnských nádrží Dolní a Horní Věstonice, na konci trasy samotný Mikulov. Několikrát jsme navštívili také Den otevřených sklepů v Perné. Ubytování v obci, kde se otevřené sklepy konají, je na dobu konání beznadějně obsazené, proto jsme nocovali v Dolních Dunajovicích, vzdálených jen 2 km od Perné. Ubytovali jsme se v penzionech vinařství Bařina a jednou také u Mlýnků.  Ubytování od vinařství Bařina, ať už nad železářstvím, nebo v Penzionu Slunečnice, mohu jen doporučit.

A teď už k vínům

Pernou si nechám na samostatné pokračování a teď k vínům v Dolních Dunajovicích. Osobní zkušenosti mám z ochutnávání vín přímo od Bařiny, od Mlýnků, dále pak Mikrosvín Mikulov (část sídlí přímo v Dolních Dunajovicích) a Šoman.

Mikrosvín Mikulov – zkusili jsme ochutnat cca 6 vín v kategorii pozdní sběr, Chardonnay, Sauvignon, Veltlín, Ryzlink aj.  myslím, že to byl ročník 2016. Tento ročník nebyl až tak vydařený, ovšem vína i tak měla na mě až příliš moc kyseliny. Jeden z mých bývalých kolegů taková vína miloval, tzv. kyseláče vyhledával, já jsem spíš na vína polosuchá a s vyváženým poměrem cukr/kyselinka. Takže nic pro mě.

Obdobně dopadly při ochutnávání vína od Mlýnků. Konkrétně si již ani nevzpomenu na to, jaká jejich vína jsme ochutnávali, ovšem nikdy jsem již od nich nic nekupoval ani si víno neodvezl a to také je vypovídající.

Rok předtím i rok nato jsme bydleli v penzionu u Bařinů a ochutnali vína tam. Samozřejmě není možné přímé srovnání, protože se jednalo jiné ročníky, ale vím, že nám jejich vína chutnali a mohu doporučit, pokud budete u nich ubytovaní, rozhodně ochutnejte více z jejich nabídky – je možné, že to budou pravá vína pro vás.

Vinařství Šoman

Poslední, o kterém jsem se zmínil ve výčtu výše. Z tohoto vinařství objednáváme dodnes. Polosuchá a suchá vína mají pro mne vyváženou chuť, jsou pěkná s plnou chutí a výraznou tříslovinou. Rulandské šedé a Veltlínské zelené v zařazení pozdní sběr posledního ročníku jsou vína, se kterými se nespletete, pokud vyhledáváte podobná vína jako já. Samozřejmě nic pro milovníky výrazně sladkých nebo výrazně kyselých vín ?. Zvlášť Veltlínské zelené je bohaté a plné chuti s velmi příjemným dozvukem, tak jak Veltlín má chutnat, suché, ideální na léto. Více o tomto vinařství můžete najít na http://www.vinarstvisoman.cz/.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …

Návštěva vinařství Johann W

Vinařství v Čechách nejsou úplně nejznámější a nejoblíbenější u milovníků vína. Ale rozhodně se vyplatí některá z nich navštívit a zdejší produkci ochutnat. Obzvlášť pokud je to spojeno s výletem do přírody nebo za památkami. A pokud se vydáte třeba na hrad Hazmburk,...

pokračovat ve čtení