Alsasko – vinná stezka.

Ve svém povídání o putování za vínem jsem sliboval vrátit se také k Alsasku. Tady jsme byli se členy naší skupiny již několikrát a větší část Alsaské vinné stezky máme prochozenou pěšky – některé úseky již několikrát. Také skoro všechny hrady, které se tyčí nad jednotlivými obcemi.

Protože v roce 2019 jsme byli ve Wachau (píšu o něm v jiném příspěvku) a v roce 2020 díky problémům s cestováním do zahraničí jsme procházeli jižní Moravou, domluvili jsme se a vrátili v letošním roce opět do Alsaska, já již po páté. Tentokrát jsme měli ubytování objednané na poslední chvíli, a to poblíž hlavního centra vinařské oblasti Colmaru.

První den

Letos s námi byl také jeden člen naší skupiny, který i když se účastní různých vinných výjezdů, tak v Alsasku byl poprvé. Prvním krokem ještě před příjezdem do pronajatého apartmánu byl nákup v alsaském hypermarketu LeClerc  – samozřejmostí byly různé zapečené paštiky (terrine či pâté), šunky (jambon), francouzské solené máslo, klobásy, zrající sýr Munster a samozřejmě víno. I v hypermarketu je možné v Alsasku nakoupit vynikající víno – ryzlinky či gewurztraminer a samozřejmě Cremant, alsaské šumivé víno.  Přijeli jsme v sobotu po obědě, ubytovali se a zorientovali se v ubytování. Samozřejmě první, co jsme po vybalení udělali, bylo otevření jednoho Cremantu a jeho ochutnání na terase.

Ale nezdrželi jsme se moc dlouho – chtěli jsme ještě odpoledne projít městečko, kde jsme byli ubytovaní (Turckheim) a vyšlápnout si na první výlet nahoru na kopec, ke kříži. Takže nejprve projít městečko a zjistit, kde prodávají bagety a jejich nákup, pak výstup již se dvěma vychlazenými lahvemi vína od našeho domácího – vinaře – sýrem Munster a s terrine.

Pobyt

Druhý den (neděle) hned po ránu v 7 hodin vyběhl jeden z nás do místní bageterie a přinesl čerstvé bagety, které spolu se slaným máslem patří k tomu nejlepšímu, co můžete k snídani mít. Ačkoliv jsou všechny obchody v neděli zavřené a většina z nich i v pondělí, tak v každém, byť malém městečku je bageterie, která má každý den bez ohledu na víkend či svátek otevřeno a kde můžete koupit čerstvé nádherně voňavé bagety, croissanty a další pečivo. Otevřeno mají většinou jen několik hodin ráno případně pak pár hodin odpoledne. Něco, co v Česku prostě není ani ve velkých městech.

Večerní posezení při západu slunce nad městečkem, s ochutnáváním francouzských dobrot spolu s vynikajícím vínem, je zážitek, který bych přál každému. Samozřejmě s příjemnou společností.

A k tomu nejen čaj či kávu podle chuti, ale také Cremant. To kamarád, co s námi byl poprvé, nevěřícně komentoval: Vím, říkali jste, že snídáte šampaňské, ale já tomu fakt nevěřil. Ale skleničku si vypil také.

Následující dny jsme chodili pěšky po vinné stezce, každý den cca 20-30 km, navštěvovali vinařská městečka Equisheim, Riquewihr, Ribeauvillé, Hunawihr, kde v posledně jmenovaném je vyhlášená družstevní Cave Vinicole – vinotéka, kde jsme již poměrně známí a kde jsem opět ochutnali hodně z nabízených vín a nakoupili víno nejen na další pěší tůry, ale také domů. Vinotéky jsou samozřejmostí v každé zmíněné vinařské obci a všechny měli otevřeno a všechny umožňovali jako vždy ochutnat prodávané víno.

Takto jsme chodili další dva dny – vždy sebou nějaké víno a pochutiny, takže několikrát za den jsme udělali zastávku na zřícenině hradu nebo na odpočívce či jen tak na kopci, kde jsem otevřeli další lahev, nakrájeli bagetu a k ní další paštiku, sýr či klobásku.

A večer jsme poseděli až do noci na terase nebo i v místnosti uvnitř při vínu a klábosení o tom, co se nám zase za poslední rok přihodilo a připadalo nám zajímavé.

Poslední den

Ráno sbalit, uklidit a odnést sklo, doplatit místní poplatky, vyzvednout nakoupené víno v Hunawihru a samozřejmě ještě nakoupit různé místní pochutiny domu. A zastavit se na nezbytné šneky grilované v česnekovém másle, doplněné ryzlinkem. Pak opět cesta přes Německo do Česka.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení