Upečte si borůvkovou tartaletku s fialkou podle Terezy Pachtová z cukrárny Future Sailors

Léto už nezadržitelně klepe na dveře a s ním také zahradní oslavy, večírky a pikniky. Připravte pro své přátele netradiční dezert podle hlavní cukrářky z brněnské cukrárny Future Sailors Terezy Pachtové. Současným trendem jsou netradiční kombinace květinových a ovocných chutí. „Květinové a bylinkové příchutě získávají ve francouzské cukrařině na popularitě. U dobrého zákusku je potřeba, aby se zvolené chutě navzájem doplňovaly a byly v dezertu jasně rozeznatelné,“ říká Tereza Pachtová. Borůvková tarteletka s fialkou podle jejího receptu je tak tou pravou volbou.

recept na 12ks

MANDLOVÝ KORPUS:

150 g hladká mouka

75 g studené máslo

50 g cukr moučka

20 g mandlová mouka

30 g vejce

2 g soli (fleur de sel, maldon)

Do mísy mixeru prosejeme mouku, přidáme sůl a kostičky másla. Na malou rychlost začneme vypracovávat těsto. Když připomíná strukturu písku, přidáme prosetý cukr a mandlovou mouku.

Až směs začíná připomínat těsto, přilijeme rozšlehaná vejce. Těsto rozválíme do potravinářské folie a uložíme do lednice.

Chladné těsto rozválíme na cca 3 mm tloušťky, vytvarujeme do tarteletkové formičky a necháme 2 hodiny v lednici. Pečeme na 160°C cca 20 minut.

Screenshot

JOGURTOVÝ PIŠKOT:

50 g vejce

80 g hladká mouky

40 g řecký jogurt

20 g hroznový olej

1g kypřící prášek

Cukr a vejce vyšleháme do běla. Poté přidáme jogurt, prosetou mouku, kypřící prášek a nakonec olej. 

Těsto nalijeme do formy a pečeme na 170°C cca 10 minut dozlatova.

BORŮVKOVÝ GEL S FIALKOU:

300 g borůvkové pyré

40 g cukr krystal

2 g agar

2g pektin NH

1,5 g fialková esence

125 g čerstvé borůvky

Pektin, agar a cukr promícháme. Borůvky rozmixujeme a začneme zahřívat. Při teplotě 40°C přidáme sypké suroviny.

Od varu mícháme ještě minutu a přidáme fialkovou esenci. Uložíme do lednice. Když je směs vychlazená, rozmixujeme ji.

Přidáme čerstvé borůvky.

BORŮVKOVÝ KRÉM:

115 g borůvkové pyré

100 g vejce

90 g cukr krystal

130 g máslo

2 g želatina (200 bloom)

12 g voda

Želatinu necháme nabobtnat ve vodě. Borůvkové pyré, cukr a vejce promícháme. Dáme do hrnce a zahříváme na 83°C. Ihned přemístíme do misky. 

Až spadne teplota na 60°C, přidáme želatinovou masu. Až spadne na 40°C přidáme máslo a promixujeme.

ŠLEHANÝ KRÉM:

140 g smetana ke šlehání

35 g krémový sýr

10 g cukr krystal

1g želatina (bloom 200)

6 g vody

Želatinu necháme nabobtnat ve vodě. Polovinu smetany a cukr zahřejeme. Druhou polovinu dáme do nádoby společně se sýrem. Do zahřáté poloviny přidáme želatinovou masu.

Důkladně promícháme a poté obě směsi spojíme. Promixujeme a necháme do druhého dne v lednici.

TIP PRO JEŠTĚ LEPŠÍ VÝSLEDEK:

Před plněním vymažte mandlový korpus tarteletky kakaovým máslem. Zůstane díky tomu déle křupavý a budete tak mít možnost vychutnat si v dezertu mnoho různých textur.

Kdo je Tereza Pachtová

Majitelka a hlavní cukrářka Future Sailors cukrárny Tereza Pachtová ve své dílně kombinuje moderní cukrářské trendy s tradičními francouzskými recepturami. Zakládá si na kvalitních přírodních surovinách, detailní estetice a rozmanitosti textur i chutí.

Terezina sladká kariéra začala jako hobby, kdy od útlého věku se sestrou prodávala na trzích domácí dorty a koláče. Jelikož ji pečení opravdu bavilo, rozhodla se, že se vydá na cestu cukrařiny. Při studiu však velmi záhy zjistila, že na tuzemských středních školách se využívají při vzdělávání nekvalitní suroviny a chemické náhražky. Po maturitě se tedy vydala vlastním směrem inspirovaným zahraničními trendy. Odjela do cukrářské velmoci, Francie, kde začala do hloubky objevovat kořeny tradičního francouzského cukrářského řemesla. Zde absolvovala mnoho oborových kurzů. Ráda vzpomíná například na slavnou cukrářskou Ecole Lenôtre, či školení u ikonického cukráře Philippeho Conticiniho. Mezi velká francouzská jména, se kterými se Tereza setkala patří také Christophe Michalak nebo Yann Couvreur. Nedávno se také učila od nejlepší cukrářky světa Niny Métayer. Z Francie její cesta pokračovala do londýnské cukrárny Peggy Porschen Cakes, kde získala jiný úhel pohledu a další cukrářkou praxi. Po návratu do Česka se rozhodla otevřít si vlastní podnik, první francouzskou butikovou cukrárnu v Brně.

V současné chvíli se Tereza věnuje lehkým francouzským dezertům, na které vytváří různé kreativní variace již přes 10 let. Její vášní jsou řemeslné inovace, proto se snaží ve své cukrářské tvorbě objevovat nové postupy a hledat nevšední chuťové kombinace. Všechny dezerty pro cukrárnu Future Sailors si Tereza peče sama, čímž zajišťuje kvalitu každého vytvořeného kusu. Do budoucna by ráda zkoumala v českém kontextu nový francouzský trend, který se věnuje působení mléka na finální chuť dezertu.

Více se dozvíte na https://www.futuresailors.shop/.

Čtěte dál …