„Podívej se na ty panoramata”. Jaké jsou nejčastější hlášky rodičů na výletech?

„Ještě kousek” nebo „To bude sranda, neboj” — to jsou hlášky, které během společných výletů s dětmi řekne nejeden rodič. Ať už jedete do ZOO, na hory nebo třeba koupaliště, děti někdy umí dělat otrávené obličeje a vypadá to, že by nejradši seděly doma u počítače. A v tu chvíli se stává společný výlet pro rodiče výzvou. Májka — symbol svačin na výlety — se proto zeptala rodičů a dětí na nejčastější hlášky na výletech. Zatímco rodiče byli v odpovědích poměrně strozí, děti se nebály a napráskaly na ně, co se dalo! Poznáte se v některých i vy?

Letní prázdniny jsou jako stvořené pro výlety — na společný čas s rodiči se těší 85 % dětí. Navíc mají v oblibě podobné aktivity jako maminky a tatínkové: třeba koupání nebo návštěvy zoofarem a zoologických zahrad. Dobrou zprávou je, že rodiče v létě podnikají se svými dětmi společné výlety opravdu často. 29,5 % odpovědělo, že s dětmi někam jedou nejméně jednou za týden. Dvakrát až třikrát za měsíc vezme své děti za dobrodružstvím 49, 6 % dotázaných. Jednou za měsíc vyráží s dětmi 10 % rodičů. A dalších 10 % si společný výlet udělá jen párkrát během léta. 

Slovní fotbal, zmrzlina a výhledy

Ačkoliv děti na společné výlety jezdí rády, každý rodič určitě zažil situaci, kdy potomek začne remcat, že ho výlet nebaví. V takových chvílích je potřeba děti povzbudit. Z průzkumu vyplývá, že 41 % rodičů jim začne ukazovat okolní přírodu nebo výhledy. Zmrzlinu nebo jiné občerstvení dětem slibuje 24 % dotázaných. Aby výlet rychleji utekl, téměř 20 % rodičů začne s dětmi hrát hry — třeba slovní fotbal. Používání motivačních hlášek ale v průzkumu přiznalo jen 8 % rodičů. Jak to ale vidí děti? 

Ať se ti roztáhne hrudní košíček 

K rodinným výletům vtipné situace i hlášky zkrátka patří a často na ně dlouhá léta vzpomíná celá rodina. Májka se proto na typické průpovídky zeptala přímo dětí. Nejčastěji během výletů slyší větu: „Je to jenom kousek”, případně “Už tam budem.” Rodiče se také snaží poukázat na zajímavé skutečnosti, na druhém místě proto skončila hláška: „To jsou ale panoramata!” Třetí místo pak získalo doporučení „Tvař se normálně!”. Během výletů ale zaznívají třeba hlášky z české filmové klasiky „Dýchej zhluboka, ať se ti roztáhne hrudní košíček” nebo se rodiče snaží děti povzbudit třeba větou: „Nakonec se ti to bude líbit, uvidíš.”

A pokud už žádná motivační hláška nezabírá, určitě dětem uděláte radost nachystanou svačinou. Nezapomeňte si s sebou přibalit Májku, která nejlépe chutná s rohlíkem! 

Čtěte dál …

PIZZA! PIZZA! Pop-up – to nejlepší z Apenin míří do Prahy. Italská gurmánská nálož připomene léto už za několik dnů v Holešovické tržnici.

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude již za několik dnů k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o...

pokračovat ve čtení