Designér Jan Plecháč představil cenu pro vítěze jubilejního ročníku prestižní barmanské soutěže Diageo Reserve World Class

Jubilejní 10. ročník nejprestižnější barmanské soutěže světa Diageo Reserve World Class míří do svého národního finále. Vítěz získá nejen možnost reprezentovat Českou republiku na celosvětovém klání v Šanghaji, ale také cenu vytvořenou již potřetí známým designérem Janem Plecháčem. 

Soutěž Diageo Reserve World Class organizovaná společností Stock Plzeň-Božkov bude mít již 21. května 2024 nového barmanského šampiona. Pětice barmanů se během finálového večera utká o prestižní cenu navrženou designerem Janem Plecháčem a vítěz odcestuje do Šanghaje reprezentovat Česko na světovém finále. České barmanské umění se ve světě rozhodně neztratí, což dokazuje i umístění loňského vítěze národního kola Jana Šebka, který mezi barmanskou elitou z různých koutů světa vybojoval třetí místo.

Odkaz na barmanské mistrovství i architekturu

Cenu pro letošního vítěze národního klání představil na novinářském setkání její autor, charismatický designér Jan Plecháč. Ten při tvorbě této ceny vždy vychází z určité esence barmanského světa. „Inspirací pro design letošní ceny byla náročnost barmanského povolání, kdy člověk musí být opravdový srdcař a připravit tisíce drinků, než dostane možnost zúčastnit se takto prestižní soutěže. Cena je proto tvořena brčky z nerezu, která jsou poskládána do snopce. Odkazují na celou historii barmana, čím vším si musel projít a kolik drinků připravit. Vrchol tohoto seskupení tvoří odnímatelné zlaté brčko představující vítězný drink,“ přibližuje podobu ceny Jan Plecháč a dodává: „Design ceny rovněž odráží architekturu mrakodrapů a odkazuje tak na historii i budoucnost. První mrakodrapy byly stavěny v Chicagu, které je také jistým způsobem spjato se začátky alkoholové kultury. Vizi budoucnosti naopak naplňuje čínská Šanghaj, kam vítěz odjede na světové finále a která je považována za město třetího tisíciletí, jemuž dominují mrakodrapy.“

Propojení ukryté v detailu

Materiál použitý na výrobu ceny pro vítěze jubilejního ročníku nebyl zvolen náhodou. Nerezové slámky totiž barmani důvěrně znají a tento materiál odnepaměti patří k barmanství. Designér navíc propracovaností díla odkazuje na to, co mají podle něj design a mixologie společného, a to detail. „Propojení těchto dvou světů tkví v detailu. Designér ani barman nikdy nehledí na kvantitu, nýbrž na kvalitu. Ať už se jedná o vyvážení chutí či brilantnost zpracování,“ dodává Jan Plecháč.

Foto: Vladimír Šígut

Čtěte dál …