Otázka pro MUDr. Milana Trojánka, PhD. z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a FN Bulovka

Antibiotika přestávají fungovat, protože si na ně bakterie vytvářejí odolnost. Co za tím stojí? A může každý z nás pomoci antibiotika chránit?

Hlavní hnací motor pro rozvoj a šíření rezistence bakterií na ATB je jejich užívání. Samozřejmě někdy je jejich indikace nezbytná, ale problém vyvstává tehdy, když jsou užívána nevhodně a nesprávně. To se nejčastěji děje u respiračních infekcí, protože většina z nich je vyvolána viry, na ně tedy antibiotika nepůsobí. Jenže odlišení virové a bakteriální infekce může být někdy zapeklité. V tomto případě se já osobně snažím na základě příznaků, které udává pacient, a nálezů při vyšetření stanovit pracovní diagnózu. Poté se zamyslím, jak časté je zastoupení bakterií u daného onemocnění. Podle toho buď volím léčbu jednotlivých příznaků, nebo antibiotickou terapii. Přestože jsou u nás antibiotika na předpis lékaře, něco může ovlivnit každý z nás. Snažme se antibiotika neužívat, co to půjde. Neskladujme je do zásoby, ale nespotřebovaná vraťme do lékárny. Nikdy si je neindikujme sami. Také bychom je neměli aktivně vyžadovat. Naopak lékař by měl s námi otevřeně probrat naši situaci a vysvětlit nám, jaké jsou přínosy či rizika ne/předepsání antibiotik.

Čtěte dál …

Dobropečení s Josefem Maršálkem v restauraci Červený jelen: Ochutnejte Manhattan tartaletku a pomozte dobré věci

  V oblíbené pražské restauraci Červený jelen pokračují v konání dobrých skutků. Ke zdejšímu týmu se coby „dobroexternista“ připojila další známá osobnost – cukrář a porotce soutěže „Peče celá země“ Josef Maršálek. Ten spolu s Klárkou Řezníčkovou, pastry chefkou...

pokračovat ve čtení