Ženy zachraňují kočky a naopak

Většinu soukromých kočičích útulků provozují ženy. V případě těch, kterým pomáhá Charitativní kočičí spolek Kryšpín je to dokonce ve všech případech. Vlastně až na partnery Blaškovy a „Flíčkovy“. Ale popořadě.

Když Lenka Němcová zakládala 21. den 21. roku 21. století Charitativní kočičí spolek Kryšpín, netušila, jaká jízda ji čeká. A to nejen obrazně, kdy charitativnímu projektu věnuje více než půl roku veškerý volný čas, ale i doslova, protože všechny útulky, které podporuje, osobně navštívila, aby si ověřila, že o kočky je v nich dobře postaráno.

Díky Tour de Kryšpín, kterou s ní absolvovala jako řidička a fotografka také Tereza Ticháčková, se osobně seznámila s 9 skvělými ženami, které obětují svůj život záchraně opuštěných, nechtěných, zraněných a nemocných koček. Všechny ve svých útulcích, azylech a depozitech, které založily a provozují, bojují s přeplněností a nedostatkem financí. Proto Lenka přišla s tímto projektem, aby jim alespoň s tím druhým pomohla.

Charitativní kočičí spolek založila v době covidové na památku svého kocoura Kryšpína, aby udělala svět o chlup lepším. O kočičí chlup! Už předtím pomáhala přes 3 roky s fundraisingem Útulku Tibet a 25. října 2020 se rozhodla pomáhat i dalším kočičím útulkům. Jak to ví tak přesně? Bylo to v den 2. výročí úmrtí Kryšpína, tak je přesvědčena, že to on ji to poradil. Charitativní projekt s jeho jménem byl pak do rejstříku oficiálně zapsán v den, kdy má zase svátek její současná hluchá kočička Bělinka. Podle Lenky se nejedná o náhody a „svět zkrátka řídí kočky“ říká.

Kryšpín, na jehož památku byl spolek založen

Protože je z Brna a chtěla mít podporované útulky v dojezdové vzdálenosti, oslovila postupně všechny útulky registrované u KVS v Jihomoravském kraji a k podpoře vybrala 7, tedy téměř všechny. Přidala 1 z Moravy východní a 1 ze severní a začalo shánění peněz. „Díky pomoci 9 útulkům pomáháme stovkám koček najednou a poznala jsem 9 skvělých žen. Vlastně 10 a 2 muže, protože 2 ženy mají to štěstí, že mají v útulku k ruce svého partnera“ vyjmenovává.

Co mají společného paní Jiřina z Azylu Jiřina Skoumalová, paní Jana z Depozita Jana, Bětka (s Markem) z Útulku Tibet, Anežka a Petra z Opuštěných kočičích Tlapek, Katka z Koček u Katky, paní Jiřina z Azylu Gaia, paní Jarmila (s panem Jaroslavem) z Kočičího depozita Flíček, Lucie z LuckyCats a paní Elen z Brněnského Maxe? Všichni jsou naprostými srdcaři a svůj život obětují záchraně koček. Některé volný čas, jiné mateřskou, další důchodový věk. Často se bohužel také blíží vyhoření a vyčerpání, protože provozován soukromého útulku je neustálý boj s krutostí a hloupostí lidí, kvůli kterým trpí stovky koček, doprovázený neustálým bojem o finance, aby měli na provoz útulku, krmení pro kočky a veterinární péči. Soukromé útulky totiž hradí vše ze svého, z darů dobrých lidí a s pomocí charitativních projektů, jako je právě třeba Charitativní kočičí spolek Kryšpín.

Lenka s kočičkou Bělinkou

Odměnou je jim, když se kočku podaří zachránit a najít jí milující domov. Když vybereme jen z nedávných případů, tak Bětka zachránila nejen život, ale i oko kočičce Josefínce, kterou někdo chtěl vyhodit do popelnice, Tlapky zachraňovaly 6 malých koťat a 2 dospělé kočky, které někdo uprostřed parného léta vyhodil v izolepou zalepené krabici, aby nemohly ven, Jana zachránila život kočce Jermínce, která se k ní dostala postřelená, sražená autem a březí, Katka zachránila koťata, která měla skončit jako krmení hada, Jiřina pomohla kočce Míně, která byla vysílená a měla zlomenou nohu porodit koťátka a postarat se o ně, druhá Jiřina zachránila před smrtí v příkopu kotě s vředem místo oka, Flíčkovi pomohli dvěma FIV pozitivním kocourům, kdy jeden měl prostřelené koleno, druhý úraz oka a zuby už jen k extrakci, Lucie se ujala kočky Bailey, kterou její majitelé nechali u vchodu paneláku po té, co se odstěhovali, Elen pomohla plachému kocourovi amputací oka, které měl nemocné a bolelo a tak se mu díky ní moc ulevilo…

Elen z brněnského Maxe s malým nalezencem

To je za každý útulek jen jeden případ, ale jsou jich samozřejmě do roka stovky. A proč ono „a naopak“ v titulku? Jak kočky zachraňují ženy? „Jsem přesvědčena, že kočky svým zachránkyním vše vrací. Ve formě energie, lásky, vděčnosti i známého kočičího léčení. Jinak by tu psychickou a fyzickou zátěž nemohly vydržet. Mají můj obrovský obdiv a proto jsem Charitativní kočičí spolek Kryšpín založila. Proto, abych jim pomohla shánět peníze na záchranu nechtěných a opuštěných koček. Společnými silami tak pomáháme stovkám koček ročně“ uzavírá Lenka Němcová.

Azyl LuckyCats
Azyl Gaia

Má jeden sen… Sehnat pro útulky, kterým pomáhá, 834 pravidelných dárců stokoruny měsíčně. Tento počet lidí dá pak totiž společnými silami ročně dohromady milión. A to už by byla pořádná pomoc! Pro vás to bude stokoruna, pro opuštěné a nechtěné kočky život… Chcete-li se k stávajícím dárcům, kterých je už přes 50 a dávají dohromady 100 tisíc ročně přidat, pak Kryšpín prosí o nastavení trvalého příkazu na 100 nebo více korun měsíčně ve prospěch transparentního účtu veřejné sbírky číslo 2501927911/2010 a opatřete jej variabilním symbolem 1111. Budete tak dalšími Kryšpínovými jedničkami. Děkujeme.

Čtěte dál …

Organizace Trénujeme s respektem nastavuje nová pravidla hry v dětském a mládežnickém sportu. Klíčové jsou respekt a bezpečí

 V dubnu zahájila svou činnost nová nezisková iniciativa Trénujeme s respektem, která se zaměřuje na vytváření bezpečného, přátelského, férového a respektujícího sportovního prostředí. Jejím cílem je bojovat proti nejrůznějším formám obtěžování a zneužívání, vůči...

pokračovat ve čtení