Vhodným krmivem k dlouhověkosti

S téměř nekonečnou nabídkou všemožných granulí a pamlsků nám může výběr kočičího krmiva připadat jako triviální záležitost. Nenechme se ale mýlit, nevhodně zvolený jídelníček může mít zásadní vliv na kvalitu života a jeho délku. Jak poznat, co je pro našeho mazlíčka to nejlepší a na co si naopak dát pozor, vysvětluje Denisa Kopecká, výživová expertka značky Fitmin.

Ač se to tak při pohledu na roztomile předoucí kouli chlupů nemusí zdát, kočka je výhradně masožravec. Právě proto k ní tak musíme přistupovat i při tvorbě jídelníčku. Oproti ostatním domácím mazlíčkům vyžaduje výrazně vyšší podíl bílkovin ve stravě. Ty však nesmí být jen tak ledajaké. Rostlinnými složkami si srdce naší zdomácnělé šelmy totiž jen tak nezískáme. „Proteiny (živočišného původu) obsažené v mase a dalších živočišných složkách jsou pro kočky nenahraditelné. Představují jediný zdroj mnoha důležitých látek v čele s aminokyselinami, jako je taurin či arginin, které jsou pro správné fungování organismu nezbytné. Rostlinné proteiny nedokáže kočičí tělo zpracovat ani zdaleka tak efektivně, a proto bychom měli vyhledávat zejména krmiva s vysokým podílem živočišných proteinů,“ vysvětluje Denisa Kopecká, expertka na výživu značky Fitmin.

Volba mezi suchými krmivy v podobě granulí a těmi mokrými ve formě konzerv, paštik či kapsiček může být na první pohled poměrně složitá. Jak poznat, co je pro vybíravé kočičí jazýčky nejvhodnější? Každá varianta má své typické výhody a nevýhody, podle nichž se může každý majitel rozhodnout. „Suchá krmiva jsou oblíbená zejména pro nenáročnost pro chovatele. Snadno se dávkují, dlouho vydrží a nenadělají takový nepořádek. Při jejich používání je ovšem nutné dbát na to, aby měla kočka neustálý přístup k čerstvé vodě. Naopak mokrá krmiva, jak už jejich název napovídá, v porovnání s nimi obsahují výrazně větší množství vody. Přesto by kočka měla mít přístup k vodě, jelikož příjem vody z jakéhokoliv krmiva není pro kočku dostačující,“ doplňuje Kopecká.

Každá kočka potřebuje něco trochu jiného. Běžně k dostání proto můžeme najít krmiva se speciálním složením namíchaným přesně podle potřeb jednotlivých typů koček. „Kromě krmiv pro dospělé kočky můžeme narazit na krmiva speciálně určená pro koťata obsahující vše, co kotě potřebuje ke správnému růstu. Krmiva s nízkým obsahem sacharidů pro kastrované kočky či krmiva určená pro kočky se speciální veterinární dietou jsou již nedílnou součástí bohaté nabídky,“ vysvětluje Kopecká.

Problém může nastat ve chvíli, kdy páníček vybere to nejkvalitnější krmivo, pyšně ho své kočičí společnici naservíruje a ona k misce pouze přičichne a tím labužnický zážitek končí. Kočky jsou na jídlo velmi vybíravé a pro chovatele tak může být cesta k vyváženému, kvalitnímu a zároveň chutnému krmivu celkem strastiplná. Ve většině případů platí, že na co si kočka zvykne v prvních 6 měsících svého života, s tím nebude mít v dospělosti problém. Každé pravidlo má ovšem své výjimky a zde to platí dvojnásob. Majitelé se tak občas musí obrnit trpělivostí. „Pokud krmivo kočce po všech stránkách vyhovuje, ideální je ho neměnit. Pokud ale ke změně z jakéhokoli důvodu dojít musí, doporučuje se postupný přechod na nové krmivo, a to přimícháváním stále větších částí nového krmiva do toho starého,“ radí Kopecká.

Ačkoliv některá krmiva běžně dostupná v supermarketech často lákají na bezkonkurenční cenu, měli bychom se spíše zaměřovat na kvalitu. „Levná krmiva jsou velmi často uměle dobarvována a dochucována, obsahují nízká procenta pro kočku důležitých živočišných složek a dalších blahodárných surovin podporujících celkové zdraví, což z dlouhodobého hlediska kočkám rozhodně nesvědčí,“ dodává Kopecká.

I když oblíbenost domácí stravy roste, stále není u koček ani zdaleka tak rozšířená jako u psů. To je způsobené zejména náročností přípravy takového jídelníčku. Domácí strava totiž neznamená, že byste kočce měli dávat zbytky od oběda. Je možné kočce stravu vařit, nebo ji krmit tzv. B.A.R.F. (syrovou stravou). V takové stravě nesmí být nic, co by mohlo kočce ublížit. „Jídlem se do těla dostávají všechny potřebné živiny, takže pokud člověk připravující domácí stravu neví, co dělá, může svému mazlíčkovi,
i když v dobré víře, ublížit,“
upozorňuje Kopecká. „Pokud jste v tomto ohledu nezkušení, je lepší postavit jídelníček na běžně dostupných produktech, jejichž receptura je připravovaná a testovaná odborníky tak, aby dodala zvířeti vše, co potřebuje. Domácí vařenou stravu však můžete využít jako občasné zajímavé zpestření,“ uzavírá Kopecká.

Perfektní variantou, kterou otestovali odborníci a chovatelé koček, je například inovovaná řada Fitmin For Life pro kočky. Ta je ideálním řešením pro ty, kteří hledají kompromis mezi prémiovými krmivy a cenou. Fitmin For Life pro kočky nabízí šest variant krmiv rozdělených podle potřeb kočky v každém životním stádiu, tudíž může kočku doprovázet po celý její život a vy se tak vyvarujete případné změně krmiva. Receptura je založena na čerstvém mase a rýži, obohacená o komplex dentální péče, probiotika, vitaminy a minerály, takže kočka dostane skutečně vše, co ke šťastnému a zdravému životu doopravdy potřebuje.

Více o řadě Fitmin For Life pro kočky naleznete ZDE.  

Pokud hledáte superprémiová, holistická bezobilná krmiva plná poctivého čerstvého masa, bylinek, ovoce a zeleniny, zvolte řadu Fitmin Purity. Ta myslela na všechny mlsné jazýčky a nabízí
9 různých variant a receptur, mezi kterými najdete krmiva založená na rybím, hovězím, krůtím, kuřecím, jehněčím či králičím mase nebo na zvěřině. Řada Fitmin Purity vyhovuje vysokým nárokům chovatelů tím, že všechny granule jsou tzv. grain-free, tedy bez obsahu obilovin.

Více o řade Fitmin Purity naleznete ZDE. Další informace naleznete na stránkách www.fitmin.cz.

Čtěte dál …

Kryšpín, který vznikl v Brně před dvěma lety a už pomohl opuštěným kočkám více než milionem a půl, vzkazuje: Kastrujte! Každý může zabránit přemnožení a utrpení koček!

Kočka po srážce autem, koťata vyhozená v lese, k smrti zubožený kocour. Takových a podobných případů řeší soukromé kočičí útulky u nás tisíce ročně. Nebýt jich, nikdo kočkám nepomůže, protože obce až na drobné výjimky kočičí útulky téměř nezakládají ani opuštěným...

pokračovat ve čtení