Ve zdravém těle zdravý duch! Užijte si pohyb se svým chlupáčem.

A je to tu. Stále trošku nesměle, ale přeci jen už jaro vykukuje. A s jarními paprsky dostáváme víc sil a chuť se projít, proběhnout či si jít ven zacvičit. A to je ideální období pro sport s chlupáči. Kromě procházek a pobíhání po parku můžete pejska zabavit sportovní aktivitou a zároveň ho i něčemu novému přiučit. Máme pro vás  tipy na hry a aktivity vhodné pro každého psa.

Než začneme sportovat

Pro pravidelný sport musí být pes dostatečně vyspělý – fyzicky i psychicky. Další důležitý faktor je fyzická zdatnost psa. Pokud pes celé dny nic nedělá, je nebezpečné ho vzít skákat agility nebo i běhat za pullerem. Je potřeba udržovat psa v kondici, nasvaleného, aby danou aktivitu zvládl a nezranil se.

Před samotným tréninkem

Hydratace je základ. Psa je nutné udržovat dostatečně hydratovaného nejen po celou dobu sportovních aktivit. Existují i nápoje pro psy před výkonem a po výkonu na regeneraci.

Krmit dostatečně dlouho před akcí, aby už měl pejsek vytráveno a nehrozila torze žaludku.

Rozcvička na začátek je vždy potřeba. Psa rozhýbat, zahřát mu svaly, takže nejprve ideálně vyvenčit klidnou chůzí, pak rozběhat a na závěr nějaké cviky na přípravu. Cviky se budou lišit i podle aktivity, na kterou si pejska chystáme. Po tréninku zase pejska vychodíme, ať se v klidu vydýchá a svaly pomalu chladnou. Čím větší zima je venku, tím víc času musíme trávit rozcvičkou a vychozením. Na závěr psa protáhneme pasivně a necháme odpočívat.

Dog puller

Tréninková i sportovní pomůcka. Dog puller je alternativou pro míček nebo frisbee. Potřebujete jen trochu prostoru a dvě pomůcky ve tvaru kruhu. Prodává se v různých velikostech, takže tuto zábavu mohou vyzkoušet opravdu všechna plemena. První aktivitou je running, kdy házíme hračku do dálky tak, aby se kutálela. Pejsek za ní běhá a nosí ji zpět. Pomůcka je vhodná také pro přetahování nebo vyskakování. Největší výhodou je pružný materiál, chycení je tak na rozdíl od klacku bezpečné. Pejsky díky pulleru nejen zabavíte, ale i rychle a vhodně unavíte.

Hoopers

Máte staršího nebo méně fyzicky zdatného pejska, ale i přesto byste s ním rádi sportovali, či dokonce závodili? Máme pro vás řešení. „Hoopers je běh s překážkami, je podobný agility parkuru,“ vysvětluje produktová specialistka Zuzana Sequensová ze společnosti SpokojenýPes.cz. Na trase čekají na chlupáče nově pět druhů překážek. Tunelem a obloukem pejsek probíhá, barel a branku obíhá. Nejnovější překážka se jmenuje TanGoMat a funguje jako velký terč, přes který musí pes proběhnout rovně a šlápnout na něj. Další odlišností je, že psovod svého čtyřnohého parťáka na trase nedoprovází. Neomrzí to brzy psa nebo psovoda?

Kouzlo hoopers spočívá v tom, že psovod neběží se psem, ale zůstává v přesně vymezeném čtverci a ovládá svého psa na dálku. Využívá k tomu klasické slovní povely či posunky. Pejsci začátečníci mají větší čtverec a překážky blízko a pokročilí profíci mají menší čtverec a překážky daleko. Pes se tedy učí větší samostatnosti a úspěšné zvládnutí parkuru je o dokonalé souhře psa a jeho majitele.

Dogtrekking

Máte rádi túry na horách? Pak je tento sport ideální pro vás a vašeho psího parťáka. Jde o extrémní vytrvalostní sport, při kterém jsou běžně překonávány vzdálenosti okolo 100 kilometrů. Při vysokohorské túře je pes po celou dobu připoután k psovodovi vodítkem, zatímco ten nese výstroj. Výšlapy mohou být i několikadenní, proto je potřeba pamatovat na správnou výbavu. Pokud se s pejskem necítíte na 100km túru, tak se dají najít i neoficiální treky, které mají trasy přizpůsobené i začátečníkům a klidně se dá vyrazit na 20kilometrový výlet,“radí Zuzana Sequensová, produktová specialistka ze společnosti SpokojenýPes.cz.

Do batohu byste pro svého psa neměli zapomenout přibalit stravu, láhev s vodou, misku, lékárničku a botičky. Pokud se rádi touláte přírodou, je tento sport pro vás jako stvořený.

Tanec se psem

Sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby, je někdy nazýván anglickým názvem dogdancing. Forma tance se využívá pro trénink a udržování psa v kondici. U tance se psem je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda nebo chůze po zadních nožkách. Některé cviky jsou pro nedospělého psa s nedovyvinutými klouby nebezpečné (couvání, chůze na zadních, rotování v otočkách nebo sudech, skoky). Tanec může sloužit i jako sociální výcvik, protože vyžaduje, aby pes poslouchal a reagoval na povely.

Agility

Jde o zábavní sportovní aktivitu, kdy vzniká spolupráce mezi psem a jeho majitelem. Cílem agility je probíhat tratě, které jsou sestaveny z různých překážek. Pes musí zvládnout přeskoky, serpentiny a spousty jiných náročných povelů. Navíc pes musí vše zvládnout s co největší přesností a v co nejkratším čase. Tento druh tréninku posiluje důvěru mezi páníčkem a psem, zároveň je to zábava, kterou si všichni užívají.

Péče o sportujícího psa

Při dlouhodobém fyzickém zatížení je dobré dávat psům krmivo do zátěže, které dodá více energie. Pokud ale jdeme s pejskem 1× týdně na trénink nebo 3× týdně si zaběhat, není to pro něj žádná zátěž.

Je třeba myslet i na kloubní výživu. U sportujících psů je zátěž na klouby vyšší než u psů lidově zvaných gaučáků. Proto je vhodné klouby podporovat a podávat preventivně kloubní výživu. Záleží hodně i na plemeni, menší lehký pes nebude mít takové problémy jako těžká plemena psů.

„Určitě není špatná fyzioterapie, čas od času je vhodné nechat pejska prohlédnout a promasírovat odborníkem,“ radí Zuzana Sequensová, produktová specialistka ze společnosti SpokojenýPes.cz.

Foto: Unsplash

Čtěte dál …

Jaký vliv mají blechy na vašeho psa?

Blíží se jaro, a i ti pejsci, kteří jsou raději schoulení doma v teple, vyrazí ven a budou si rádi užívat čerstvého vzduchu. Bohužel na naše čtyřnohé přátele v přírodě čekají i ty méně hezké věci. Třeba paraziti, kteří pro ně mohou být velmi nebezpeční. Nezvané...

pokračovat ve čtení

Menu pro vaše čtyřnohé miláčky jako v té nejlepší restauraci  – Grub Barf je pro nadcházející letní období to nejlepší.

Rovněž ve spojitosti se zvířecí stravou se stále častěji hovoří o pestrosti a vyváženosti. Co to ale v psí nebo kočičí říši znamená? A kde brát inspiraci. Česká firma své výrobky značky Grub Barf skládá nejenom na základě letitých zkušeností, ale i rad odborníků....

pokračovat ve čtení