Jak pečovat o psí plemeno SAMOJED

Láska ke psům u páníčků nezná meze a zrovna u samojedů to platí dvojnásob. Jejich sněhobílá srst a roztomilý obličej se postarají o to, že si tohoto psího medvídka zamiluje snad opravdu každý, a to na první pohled. Podívejte se, co o tomto roztomilém plemeni říká Teraza Kaniová, trenérka psů a ambasadorka značky Fitmin.

Samojed, bílý roztomilý pes původem ze Sibiře, bezmezně miluje své pány a je natolik přátelský, že není doporučován jako hlídací pes. Ale stejně jako je milý a vstřícný, dokáže být i tvrdohlavý a nezávislý. Nejen díky svému původu naprosto zbožňuje zimu a sníh, dlouhé procházky a zimní radovánky mu tedy udělají největší radost. Dnes je chován především jako lidský společník, dříve byl ale používán jako saňový pes. I proto je na páníčkově zodpovědnosti, aby svého samojeda dostatečně stimuloval nejrůznějšími aktivitami. Jedině tak předejdete tomu, že si váš pes vymyslí zábavu vlastní, která se vám nebude muset tak úplně líbit. Velmi ho bude bavit canicross, v zimě si ho na postroj připnete i k běžkám. V teplých letních dnech si ale procházky a sportovní aktivity dobře naplánujte. Ideálním časem je brzké ráno nebo naopak pozdní večer, kdy je teplota snesitelnější a vás parťák se nebude přehřívat. Přeci jen má opravdu hustou srst.

Samojed je smečkové plemeno, proto neustále vyhledává kontakt se svým pánem a pokud ho zavřete samotného na dvorek, bude velmi nešťastný. Tito psi jsou skutečně šťastní ve chvíli, kdy mohou být se svou rodinou. Potom je jim prakticky jedno, zda stráví celý den venku nebo doma v obývacím pokoji. Typická je pro ně i náročnější péče o běloskvoucí srst, která vyžaduje důkladné česání. Při zanedbání pravidelné péče má srst tendence plstnatět.

Čtěte dál …