Jak krmit psa, aneb určete správnou energetickou hodnotu

Stejně jako my lidé, i pes potřebuje k udržení svých tělesných funkcí energii. Tu je velmi důležité kontrolovat, aby nenastaly problémy, které mohou vést k různým abnormalitám (nadváha, podvýživa, špatný růst, nemoci). Proto každý chovatel musí vybírat kvalitní krmivo dle aktuálních potřeb svého mazlíčka. Právě to hraje rozhodující roli v udržení správné kondice a dodává mu potřebnou energii a jiskru do života.  Jak vybrat krmivo tak, aby mělo správnou energetickou hodnotu, poradí výživová specialistka značky Fitmin Adéla Palacká.

Ať už jste zběhlý chovatel psů nebo ten, kdo teprve začíná, je důležité si uvědomit, že správné krmivo je pro mazlíčka důležitou složkou v jeho životě. „Stravou lze ovlivnit správné fungování organismu, vitalitu i délku života pejska. Špatně zvolené krmivo může oproti tomu zvířeti uškodit,“ říká Adéla Palacká, výživová specialistka značky Fitmin a pokračuje: „Každý pes je jiný, a proto i výběr krmiv musí být individuální. Je důležité sledovat určité faktory, kterými jsou například stáří, aktivita, plemeno
a celkové zdraví psa. Podle toho poté vybíráme krmiva s konkrétními parametry a energetickou hodnotou. Pokud bychom totiž například seniorovi dopřáli štěněčí krmivo, které má vyšší obsah energie, mohli bychom dosáhnout nadváhy pejska, čímž bychom mu více zatížili klouby a kosti.“
Proto, abyste pro vašeho pejska vybrali správné krmivo, je potřeba si odpovědět na tři základní otázky:

  1. Do které kategorie plemen patří můj pes? (MINI, MEDIUM, MAXI)
  2. V jaké věkové fázi se nachází? (štěně, junior, dospělý pes, senior)
  3. V jaké kondici je můj pes?

Krmivo na celý život

S ohledem na konkrétní potřeby psa v dané etapě jeho života vytvořila značka Fitmin řadu krmiv Výživový program, který má tu výhodu, že uspokojí psy všech velikostí v každém věku a v jakékoli kondici. „Kompletní krmiva z Výživového programu Fitmin obsahují téměř identické složení, ale rozdílné zastoupení jednotlivých surovin, což Vašemu psovi umožní bezproblémový přechod z jednoho krmiva na druhé podle jeho momentální kondice,“ vysvětluje Palacká.

Krmiva z Výživového programu jsou navíc postavena na stejném základě, a tak chovatelé nemusí své zvířecí miláčky na změnu krmiva připravovat postupně, jak by tomu mělo být u jiných krmiv. Pokud například víte, že vás v létě čeká psí tábor či jiné činnosti, které budou vyžadovat více aktivity od psa, jednoduše zvolíte namísto Maintenance krmivo Performance, které zajistí dostatečný přísun energie i živin. Toto se dá aplikovat i v současném zimním období, kdy víte, že se pes musí připravit na chladné počasí a bude potřebovat dostatečné množství energie pro dobře fungující termoregulaci.

Tlouštík nebo hubeňour? I pro ty je tu výběr

Výživový program značky Fitmin myslí i na to, v jaké momentální zátěži se váš pes nachází. Pokud
se ocitá ve větší zátěži a je aktivnější, je vhodné krmit vysoce energetickými granulemi Performance. Pokud naopak pes tloustne tzv. „i ze vzduchu“ či má malý energetický výdej, bude vhodnější volbou krmivo Light se sníženým množstvím energie. Pokud váš pes nespadá ani do jedné ze zmiňovaných kategorií a je v dobré fyzické kondici, zvolte krmivo se střední energetickou hodnotou Maintenance. „Díky důmyslnému systému hry s energetickou hodnotou krmiva zajistíte, že váš chlupáč nebude mít hlad a zároveň vždy dostane odpovídající množství krmiva, které mu zajistí pokrytí všech živinových potřeb.“ říká výživová specialistka.

Výživový program jako krmivo na celý život s chutnou a kvalitní recepturou

Receptura krmiv z Výživového programu Fitmin obsahuje až 50 % čerstvého drůbežího nebo jehněčího masa vysoké kvality, jehož chutnost ještě umocňuje játrový obal na povrchu každé granule. Krmiva neobsahují pšenici, která bývá jedním z nejčastěji identifikovaných zdrojů potravinových alergií. Granule jsou naopak obohaceny o komplex dentální péče pro zdravé zuby, doplněk omega 3 a 6 mastných kyselin pro zdravou kůži a srst nebo výtažek z rozmarýnu, který stimuluje imunitní systém, podporuje cirkulaci krve a zlepšuje trávení. Pozornosti chovatelů nesmí uniknout ani krmivo v zelených baleních Lamb & Rice. Rozdílné je v tom, že namísto drůbežího obsahuje jehněčí maso, které většinou vyhovuje i citlivějším psům, u kterých je potvrzeno, že trpí například alergickou reakcí na drůbeží maso.

Více informací naleznete na www.fitmin.cz.

Čtěte dál …