Koupel jako v šampaňském… i tak si můžete užít pokračující léčebnou péči v Luhačovicích, kde spolu se zlatou koupelí zakusíte souznění s dobovou atmosférou první republiky a rozmazlující péči lokálních vod.
Uprostřed luhačovického náměstí najdete nejkrásnější lázeňskou budovu – Jurkovičův dům. A právě v této dobové nemovitosti se nachází místnost nejen s dochovaným původním, pouze repasovaným typicky vyřezávaným nábytkem, který používali už hosté na začátku minulého století, ale především s hlavní místní zajímavostí – zlatými vanami. I když ve skutečnosti jde o vany mosazné. Lázeňský dům ve správě Lázní Luhačovice, a.s., neláká jen samotnou koupelí ve zlaté, ale i dobovou pestrobarevnou malbou, kterou autor Dušan Jurkovič vtiskl lázeňskému domu neopakovatelnou a ničím nenahraditelnou atmosféru.
Zlatý závan minulosti
Jurkovičův dům je nyní národní kulturní památkou, a přitom naplno slouží lázeňským hostům. V roce 1902 architekt Dušan Jurkovič provedl základní přestavbu původního „Janova domu“ z 18. století. Hotel se tak stal jedním z nejpřesnějších příkladů architektury ve stylu lidové secese a od opravy, která proběhla v letech 2000–2002, slouží lázeňským hostům dodnes. „Po generální opravě budovy zůstala podstata místnosti pro lázeňskou proceduru koupelí zcela nezměněna. Z původního počtu osmdesáti van se dochovaly téměř všechny. Nicméně funkční zůstaly v hotelu pouze dvě, a po více jak sto letech je tak mohou naši lázeňští hosté využívat v rámci běžného provozu,“ uvádí Ing. Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a.s., a pokračuje: „Kromě van se dochovala i celá řada původních funkčních prvků navržených Dušanem Jurkovičem, jako jsou originální lehátka, věšáky, sedačky, židle, stůl, lavice, květinové podstavce, toaletky se zrcadlem či stolky s keramickou deskou.“ Pro zajímavost – třetí z těchto zlatých van zůstala jako exponát v Muzeu luhačovického Zálesí.
Koupel jako v šampaňském
Již při navrhování zlatých van měl Dušan Jurkovič jasný plán, udělat z koupele proceduru, která bude hodná královen. „Hosté by při koupeli měli mít pocit, že bublinky sycené minerální vody, usazující se na kůži, vypadají jako bublinky šampaňského,“ popisuje Ing. Jiří Dědek z luhačovických lázní.
Princip uhličitých koupelí
Koupel jako v šampaňském je jistě zážitkem, nicméně moderní péče luhačovických lázní by s nimi dnes již rozhodně nevystačila. Dnešní lázeňské vany pro uhličité koupele nabízí Lázně Luhačovice, a.s. nejen v Jurkovičově domě, ale i hotelu Palace či Morava. A jak fungují? Využívají důmyslnou dvouplášťovou konstrukci, díky které prudce ohřejí léčivou minerální vodu na 34 až 36 °C, čímž si tělo při vstupu myslí, že cítí chlad, který ale časem odezní. „Minerální voda pro uhličité koupele je ohřívána takzvaně šokově, což znamená, že se ve vaně rychle zahřeje pomocí páry o vysoké teplotě, která se nachází v prostoru mezi dvěma plášti, ze kterých je vana složena. Tím, že se voda ohřeje rychle, neuniká léčivý oxid uhličitý. Při pomalém ohřevu by mohlo jeho množství klesnout a snížit účinky léčby,“ vysvětluje princip ohřevu MUDr. Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s., a dodává: „Pro správný výsledek celé procedury, a to platí i pro koupele ve zlatých vanách, je nezbytné zůstat ležet nehybně, mít celé tělo ponořené až po ústa a nechat na sebe ulpívat léčivé bublinky.“ I když se to na první pohled nemusí zdát, procedura je aktivní děj, a tak tělo dostatečně unaví.
Blahodárné účinky
Během procedury se oxid uhličitý v podobě bublinek usazuje a vstřebává kůží, čímž zlepšuje prokrvení a příznivě tak působí při léčbě rozličných problémů. „Kromě léčby kožních potíží včetně atopického ekzému či popálenin, jsou uhličité koupele prospěšné i při léčbě oběhových onemocnění, jako je hypertenze, ale i nemocí pohybového aparátu, mezi které patří revmatické choroby, artrózy či bolesti zad. Pomáhá také při dohojení po operacích a prodělaných zánětech,“ vypočítává MUDr. Petr Pšenica z Lázní Luhačovice, a.s. Zlaté vany, i ty dnešní moderní, jsou napuštěné léčivou Janovou vodou, která je kromě oxidu uhličitého přírodně obohacena i o jódové sloučeniny a díky nim působí protizánětlivě, pomáhá proti bolesti a ovlivňuje nemoci šlach a revmatické projevy. „Současně ale uhličité koupele, a to i v těch původních zlatých vanách, ovlivňují také regulační pochody centrální nervové soustavy a mají pozitivní vliv i na periferní nervový systém,“ doplňuje účinky uhličitých koupelí MUDr. Petr Pšenica. O tom může vyprávět i paní Marie Bůšková, která se do lázní přijela léčit s astmatem a alergií, a zlaté vany vyzkoušela při léčbě artrózy: „I když nedám dopustit na inhalace minerální vody, které mi dělají dobře a zvlhčují dýchací cesty, vyzkoušela jsem i uhličité koupele ve zlaté vaně. Díky bublinkám si celkově připadám jako v šampaňském, a to jak ve zlatých, tak i ve ‚stříbrných‛, respektive nerezových vanách hotelu Palace.“
TIP na závěr: Uhličitá koupel na sucho
Pokud nejste příznivcem klasické mokré koupele, anebo to váš zdravotní stav neumožňuje, ani tak o pozitivní účinky oxidu uhličitého v lázních nemusíte přijít. Při suchých uhličitých koupelích jsou využívány vaky, které si pacient navléká, do nichž je oxid uhličitý napouštěn v plynné podobě, nikoli rozpuštěný ve vodě.
Připraveno ve spolupráci se společností Lázně Luhačovice, a.s. (www.lazneluhacovice.cz).