„Pokud plánujete pracovat pouze v jiném státě, v ČR již ne, máte povinnost oznámit to své zdravotní pojišťovně do 8 dnů od zahájení výdělečné činnosti v zahraničí. Do 8 dnů od ukončení pojištění také máte povinnost vrátit kartičku pojištěnce,“ vysvětluje Ivo Čelechovský ze zdravotní pojišťovny RBP. V zemích EU a dalších výše uvedených totiž nesmí docházet k duplicitě zdravotního pojištění a zaměstnanec může být pojištěn jen ve státě, kde aktuálně pracuje. V roce 2023 měla RBP na dlouhodobém pobytu v zahraničí 5 302 klientů.
Kde vás ošetří
Pojištěnci v zahraničí také občas tápají, jestli je lékař při návštěvě ČR musí ošetřit. „Pokud má pojištěnec stále bydliště v ČR, má zde také nárok na plnou zdravotní péči. Jen ji místo české platí ta zahraniční zdravotní pojišťovna,“ upřesňuje Ivo Čelechovský. To se týká třeba i pendlerů, kteří pracují za hranicemi, kde také platí zdravotní pojištění. Nicméně žijí v ČR a zde si chtějí ponechat svého lékaře. „V takovém případě musí pojištěnec požádat svoji zahraniční zdravotní pojišťovnu o vystavení tzv. nárokového dokladu S1. Česká zdravotní pojišťovna pak tento doklad zaregistruje a vystaví mu příslušný průkaz na péči v ČR,“ dodává Ivo Čelechovský.
A co studenti?
Za studenty, kteří nemají v ČR příjem ze zaměstnání, ani nejsou OSVČ, platí zdravotní pojištění stát. „Pokud o prázdninách vyrazí za prací nebo na krátkodobou brigádu do zahraničí, většina brigád jim nezakládá účast na zdravotním pojištění dané země. Přesto ale doporučujeme, aby se před odjezdem pro jistotu poradili se svojí zdravotní pojišťovnou,“ upozorňuje Ivo Čelechovský.
Zdravotní pojišťovna jim přesně sdělí, zda je třeba se na dobu trvání brigády odhlásit z českého zdravotního pojištění, případně, že jako student/studentka zůstávají stále pojištěncem české zdravotní pojišťovny a bude to také ona, kdo jim bude hradit případnou zdravotní péči v cizí zemi – za stejných podmínek jako místním pojištěncům.
Ošetření v zahraničí, pojištění v Česku
„V praxi se můžeme setkat i s opačným případem, kdy pojištěnec pracuje v Česku a platí si tu zdravotní pojištění, ale z různých důvodů chce navštěvovat lékaře v zahraničí – například zubaře v Polsku. RBP svému pojištěnci hradí klasickou refundaci za provedené úkony do výše českých cen. Pro proplacení ale potřebujeme doložit lékařskou zprávu a doklad o úhradě,“ upozorňuje Ivo Čelechovský.
Práce ve dvou státech
Jestliže plánujete pracovat v ČR a zároveň v zahraničí, důležitá je většinou adresa bydliště. O tom, ve kterém státě budete platit pojištění, rozhoduje OSSZ. Zaměstnanec a zaměstnavatel proto musejí společně oznámit začátek souběžné výdělečné činnosti doma i v zahraničí. „Pokud podle OSSZ podléháte pojištění v Česku, zahraniční zaměstnavatel bude odvádět zdravotní pojištění vaší české zdravotní pojišťovně. A opačně, pokud OSSZ rozhodne, že podléháte pojištění v zahraničí, český zaměstnavatel za vás hradí zdravotní pojištění zahraniční zdravotní pojišťovně,“ uvádí Ivo Čelechovský.
Po návratu
Jestliže se vracíte po zahraniční pracovní zkušenosti zpět do Česka, musíte se tu ke zdravotnímu pojištění přihlásit znovu. Česká zdravotní pojišťovna v tomto případě také ověřuje, zda jste po celou dobu práce v zahraničí opravdu podléhali jejich předpisům o zdravotním pojištění – tedy předkládáte doklad o zdravotním pojištění v cizině a délce jeho trvání. Jestliže jste v zahraničí pobírali podporu v nezaměstnanosti, budete muset pojišťovně předložit i potvrzení o evidenci na zahraničním úřadu práce nebo formulář U2. V případě pochybností vám český zdravotní pojišťovna může vyměřit dodatečné pojistné za období, po které jste měli být pojištěni v Česku.