Relaxace je důležitá. Přinášíme tipy, jak na to.

Po fyzické námaze psychický odpočinek, po duševní práci pohyb. Naučit se po náročné práci relaxovat je velmi důležité nejenom pro naše zdraví, ale i pro tolik potřebnou radost ze života.

Jak se naučit relaxovat

Ono je to vcelku s tím stresem po práci jednoduché: když mu dovolíte, aby vás ovlivnil, budete mít deprese a nemoci, budete navíc i přibírat na váze a vaše psychická rozlada z vás pomalu, ale jistě, udělá nešťastného člověka. Možností, jak načerpat z volných chvil co nejvíc energie, jak se naučit relaxovat, je hned několik – stačí si jen vybrat…

Pro začátek

Ne, není to fráze: mít sami sebe rádi, je velice důležité. Koneckonců – jen tak jste schopni rozdávat lásku druhým. Nestyďte se a nevyčítejte si, že něco děláte jen pro sebe – naopak, najděte si čas, který věnujete jen sobě! Je-li vaším potěšením zajít si třeba na lahodný šálek kávy Illy, neváhejte a jděte – i sami, na tom přece není vůbec nic divného. A nedělejte si výčitky, že jste si pak vedle v cukrárně dali váš oblíbený žloutkový věneček: pro jednou přece deset kilo nepřiberete. A přestaňte se cítit provinile! Pocity viny jsou zdrojem silného stresu. Zbavte se zdroje viny tím, že na sebe nebudete tak přísní a budete se snažit vyhýbat se tomu, kvůli čemu se cítíte provinile.

Pořiďte si přítele! Čtyřnohého.

Dopřáli jste si radost svému žaludku, dopřejte ho i vašemu tělu! Do péče o tělo se rozhodně vyplatí investovat. Při masážích si odpočinete nejen mentálně, ale i fyzicky. Proto je do svého relaxačního programu určitě zařaďte. Stejně blahodárně účinkuje i sauna. A co zkusit nějaké meditační či dechové cvičení?

Výborně, zkuste – vše nové vás může nadchnout! Jste-li unaveni a vyčerpáni ze svého zaměstnání, vězte, že není lepšího léku, než jít načerpat sílu do přírody! Vydejte se do její náruče, nechte všechnu moderní techniku doma a užívejte si ten klid. K nezaplacení! Mezi stromy, na louce, načerpáte tolik energie, jako z žádné vitaminové banky. Vydejte se na procházku, a to kdykoliv a za každého počasí. Procházka smete špatnou náladu, při chůzi si navíc utřídíte myšlenky. Stejně poslouží i jízda na kole či se ponořit do rašelinové koupele. Ideální řešení je pořídit si psa: musíte s ním pravidelně ven na venčení, při kterém současně poklábosíte s dalšími pejskaři, přijdete rázem na jiné myšlenky a vaše mysl se rozjitří s každým oddaným pohledem vašeho čtyřnohého přítele nejvěrnějšího. Přidáte-li si ještě večer na klín kočičku, která vám dokonce hezky zapřede, vaše rozháraná duše se naplní blahem! Nestyďte se s nimi mluvit o tom, co vás trápí a co vám dělá starosti – mnohdy vám porozumí lépe než váš partner…, tedy, jistojistě vám lépe porozumí… 🙂

Nejste sportovní typ?

Nevadí, určitě se však nevyhýbejte pohybu. Zvláště při sedavém zaměstnání si bez pohybu zaděláváte minimálně na bolesti hlavy či zad. Psychika a pohyb přece spolu úzce souvisejí, nebojte se proto spojit různé aktivity: po procházce navštivte hodinu jógy, na další dny si naplánujte masáž, zacvičte si v pohodlí domova – třeba podle výukových programů z PC. Jděte si zaplavat a po návratu domů si udělejte radost vonnou koupelí při relaxační hudbě, poté si přečtěte váš oblíbený časopis a večer se usaďte do vašeho ušáku a nechte se u televizní obrazovky unášet romantickými seriály či filmy. Že už jste Madisonské mosty viděli dvakrát? Nevadí, i potřetí potěší!

Jezte zdravě

Když budete jíst zdravé potraviny, budete se cítit zdravěji a vyváženěji a nebudete propadat úzkosti. Místo výrobků z cukru jezte raději čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo, které neobsahuje cukry – jablka, hrozny, mrkve,

brokolice, hnědou rýži, nebo celozrnný chléb. Jezte také hodně nízkokalorických bílkovin: kuře, ryby, luštěniny, listovou zeleninu a nízkotučné mléčné produkty. Tyto bílkoviny jsou nejlepšími zdroji energie. A koneckonců – nevynechejte vitaminy. Některé vám uleví od stresu – zejména vitamin B a vitamin D.

Mnozí uvádějí, že i vaření je pro ně relax: popusťte tedy vaši fantazii a uvařte či upečte si něco, co jste ještě nikdy nejedli. A nemusíte zas tak moc přemýšlet o tom, zdali je to z těch úplně nejzdravějších zdrojů.

Škarohlídy posílejte na kurzů Jógy smíchu

Pozitivní myšlení neznamená přát si něco, co se nemůže stát. Znamená to vytěžit z každé situace maximum a vyhnout se tendencím myslet negativně. Smějte se! Že vám to připadá k smíchu? : – ) I kdepak! Smích léčí. Najděte si aktivitu, která vám bude přinášet radost. Obklopujte se pozitivními lidmi, škarohlídy posílejte na kurzů Jógy smíchu. Že jste o nich ještě neslyšeli? Pak vězte, že to není k smíchu, ale že se jedná o vážnou věc: potřeba smát se je nezbytná pro náš zdravý život! „Smích znamená zdraví“ – tato formulace je známa již od pradávna. „Terapie smíchem by měla být vyučována povinně již od základní školy,“ shodují se vědci. Měli bychom se však přiučit již od dětí z mateřských škol, kde je to ještě nikdo neučí – a přesto to dělají.

Vyspěte se do růžova!

Na rčení, že se někdo vyspal do růžova, opravdu něco je – a určitě tím ten dotyčný neměl na mysli, že spal málo. Uvědomte si, že spánek je velmi důležitou součástí života. Ve spánku se vaše mysl učí věci, které se nemůže naučit, když bdíte. Spánek obnovuje vaše tělo a dodává mu novou energii. Lidé, kteří vám tvrdí, že spí jen tři čtyři hodiny denně a ráno jsou svěží jak rybička, jsou skutečné výjimky. Většina lidí potřebuje nejméně 7-8 hodin spánku denně.

Vyspat se do růžova znamená, že i v noci nás naše sny mohou potěšit. Kdo říká, že se mu nikdy nezdálo něco, po čem toužil, lže.

Objímejte se!

Objímání není nikdy dost! Zvláště teď, v postcovidové době, když jsme vyprahlí po dotycích, si to užívejte! Zdravte své přátele a rodinu objetím a nebojte se nabídnout obětí i někomu, kdo potřebuje utěšit, nebo někoho požádat o objetí, když to budete sami potřebovat. A nemusíte se stydět – není za co.

A nezapomeňte: pokud vám stres způsobuje vážné problémy, a ani relaxační aktivity vám nepomáhají ho odbourat, trpíte-li i nadále bolestmi hlavy, vyčerpaností, snížením chuti k jídlu a neschopností se z čehokoliv radovat, navštivte svého lékaře!

Autor: Eva Rokytová

Čtěte dál …