Paštika na běžky či zimní výlet? Pokračujeme v tradici starých Římanů.

Paštiky jsou součástí našeho života. V dětství jsme je dostávali ke svačině nebo k večeři a neodoláme jim ani jako dospělí. Je jasné proč. Chuť, která nás vždy vtáhne zpět do dětských let. Při zimních výletech na běžkách nebo pěších túrách stačí prostě odtrhnout víčko a mazat, nebo rovnou nabrat kusem rohlíku. Paštiky ale mají i zajímavou historii. 

 Vznikly už ve starověkém Egyptě a Římě – byly oblíbenou pochoutkou například císaře Nerona. V mnoha zemích jsou považovány za vrchol gastronomie – ve Francii a Belgii má dokonce každá provincie vlastní recept. Dnešní podobu dal paštikám zřejmě štrasburský šéfkuchař Jean-Pierre Klaus, který je připravoval z husích jater. Od osmnáctého století je proto Štrasburk považován za hlavní město těchto pochoutek.

V Česku mají paštiky tradici především díky Májce od Hamé, která se v závodech na Moravě vyrábí již více než padesát pět let. „Paštiku Májka jsme začali vyrábět v roce 1966 na Slovácku. Během prvního měsíce to bylo zhruba 70 tun,” popisuje začátky výroby Michala Kadlecová, produktová manažerka společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko. Zajímavé je, že název Májka pochází z maďarštiny. Inspirací byl tehdy dovážený výrobek Sertés májkrém, což znamená vepřový játrový krém. „Věci, které milujeme, se nemají měnit. Dnešní Májka navazuje na tradiční paštiky, které známe z dob minulých. Má stejnou chuť, která nám připomíná dětství,“ dodává Michala Kadlecová.

Zatímco chuť Májky a paštik obecně zůstaly stejné, výrazně se změnily obaly. Při výpravách na běžky nebo túrách po horách už není nutné otevírat konzervy a po zbytek výletu s sebou tahat neskladné prázdné plechovky. Aluminiová víčka jsou praktická – stačí zatáhnout, otevřít a mazat. Obal pak můžeme zmačkat do malé kuličky a pohodlně odnést do nejbližšího tříděného odpadu.

Mimochodem, právě proto, že mezi nejoblíbenější zimní aktivity Čechů patři lyže a běžky, Májka od Hamé již tradičně podporuje český biatlonový tým. Televizní reklama s Michalem Krčmářem nás tak provází při sledování všech závodů českých biatlonistů.

Na výlet si rozhodně nezapomeňte přibalit Májku nejlépe v praktickém balení 100 g za doporučenou maloobchodní cenu 32,90 Kč.

Čtěte dál …

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení