Nebeské Vánoce na Staroměstském náměstí nabídnou zklidnění v těžké době

Centrum Prahy se oblékne v adventu do nebeského kabátu. Největší Vánoční trhy na Staroměstském i Václavském náměstí nabídnou minimalistický styl s odkazem na české tradice s příběhem Nebeských Vánoc. Chybět nebudou české sváteční pokrmy, ukázky tradičních zvyků, pestrý adventní program ani typický vánoční strom v barvách Prahy. Největší Vánoční trhy začnou v sobotu 26. listopadu 2022 a potrvají na Staroměstském i Václavském náměstí do 6. ledna 2023. Organizátorem trhů je již po sedmnácté společnost Taiko, a. s.

Foto z tiskové konference: Edita Volková

„Za dva roky, kdy se největší Vánoční trhy nemohly konat, se svět hodně proměnil. Chceme jít proto cestou, která nabídne lidem odpočinek a odreagování v těžké době a přispět k lepší náladě. Doufáme, že si přijdou dát dobrý svařák a poslechnou si dětské sbory v kulisách krásného Staroměstského náměstí,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, a.s., která je organizátorem trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

„Před rokem jsme v předvečer začátku vánočních trhů a prvního adventního víkendu stáli před bezprecedentním zásahem tehdejší vlády, která z důvodu covidových restrikcí vánoční trhy zakázala. Letospo dvou letech, jsou konečně zpět. Pevně věřím, že konečně strávíme ´normální´ předvánoční období. A i přes nelehkou ekonomickou situaci, která dopadá na mnoho Pražanů, bych rád všem popřál do vánočních svátků klid, pohodu a mnoho chvil strávených ve společnosti těch nejbližších,“ Jan Chabr, radní hlavního města Prahy.

Nebeské Vánoce budou hlídat andělé – větší dekorativnost nahradí příběh

Výzdoba na vánočních trzích v centru Prahy odráží dobu – více se zaměřuje na stylovou jednoduchost, přesto stále respektuje tradičního ducha Prahy. Všechna světla tak budou v teplé bílé barvě, doplní je hvězdy a červené i zlaté koule. „Výzdobou chceme respektovat prostor jednoho z nejkrásnějších míst v Evropě – Staroměstského náměstí. Vznešenost, patřičná neokázalost by měla podtrhnout celkový záměr. Světelná dekorace, která svým ztvárněním překračuje běžnou produkci průmyslového designu, přispívá esteticky k originálnímu pojetí vánoční výzdoby. Koncept zachovává stylově sourodé jednotlivé prvky – vánoční strom
i okolní výzdobu včetně nových pro toto místo vyrobených fotopointů,“
upřesňuje Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled, která v letošním roce převzala výzdobu na největších Vánočních trzích v Praze. Staroměstské náměstí bude hlídat pět velkých andělů o velikosti čtyři až šest metrů. Dva budou fungovat jako fotopointy. Návštěvníci si mohou udělat památeční snímek v náruči křídel anděla, nebo při procházení tělem anděla. Dva andělé s křídly ozdobí vyhlídkový most a jeden bude symbolicky rozsvěcet svíčku na vánočním stromě. Betlém umístí organizátoři k Mariánskému sloupu.

Vánoční strom letos přijel z obce Kytlice-Mlýny z Ústeckého kraje. Do výšky pětadvaceti metrů rostl 58 let. Tradiční Smrk ztepilý pochází ze stejného pozemku jako letos druhý strom – patnáctimetrový smrk pro Václavské náměstí. Oba stromy jsou ozdobeny červenými koulemi a světelnými hvězdami různých velikostí. Smrk na Staroměstském náměstí nabídne každou hodinu vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30) světelnou animaci. Střídat se budou dvě melodie Alžbětínská serenáda v podání Karla Gotta a orchestrální podoba skladby All I want for Christmas is you. O kácení a převoz se postarala společnost Technologie hlavního města Prahy, která vztyčila strom na Staroměstském náměstí v noci z 21. na 22. listopadu a nyní probíhá jeho zdobení. Rozsvítí ho celkem 8 922 kilometrů kabelů s 88 490 LED diodovými žárovkami.
Náklady na celou výzdobu jsou přitom minimální – necelých 5 kW/h, což odpovídá 40 korunám za hodinu. (Strom bude svítit 8 hodin od 16 hodin do půlnoci, spotřeba tedy bude 320 korun na den.) Živý smrk na Václavském náměstí animaci mít nebude.

Pódium nabídne 3000 vystupujících z různých koutů Evropy i pestré charitativní projekty

Návštěvníky čekají po celou dobu trhů živá vystoupení na multifunkčním pódiu. „Chybět nebudou folklórní, národopisné i dětské soubory z České republiky i ze zahraničí. Doplní je taneční vystoupení a programové bloky pro všechny generace. Kromě vystupujících z celého Česka hosté uvidí soubory z Lotyšska, Holandska, Polska, Maďarska, Slovenska, Německa a mnoho dalších. Bude to určitě pestré,“ zve Simona Šteruská, programová manažerka trhů. V první den zahájení trhů vyvrcholí charitativní projekt Rozsviťte s námi Prahu a zástupci Hitrádia City předají šek Domu pro Jůlii. Ve stejný den se mohou návštěvníci trhů setkat s tvůrci filmu Vánoční příběh a na pódiu vystoupí zpěvák Václav Noid Bárta. V programu nebude po dobu pěti týdnů chybět řada tradičních akcí, jako je Mezinárodní festival adventní a vánoční hudby s cenou Petra Ebena 2. prosince, nebo Mikulášská show 5. prosince. Štědrodenní naladění zajistí Česká mše vánoční Hej mistře v podání stočlenného orchestru přímo na Štědrý den či Novoroční zpěvy – árie z českých oper 1. ledna v podání operních sólistů předních českých i zahraničních scén. Trhy tradičně poslední den projde průvod Tří králů.

Součástí programu budou oblíbené dětské dílny, které nejmenší návštěvníky přivítají vždy v sobotu a v neděli dopoledne od 11 hodin a naváže na ně tradiční program. Děti si v nich mohou vyrobit drobná vánoční přání a dárky. Dílničky připravují kromě Žlutých lázní také společnost KROUŽKY a Pompo.

Svařené víno ze Chateau Valtice a prodej kaprů na náměstí Republiky

Na Staroměstském náměstí mohou návštěvníci nakupovat v 79 prodejních stáncích, na Václavském náměstí
ve 25. Na náměstí Republiky připraví organizátoři 19 prodejních míst. Prodejci v nich nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – vánoční ozdoby, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky z včelího vosku, perličkové ozdoby z Jizerských hor, ozdoby ze slámy a šustí, kovářské výrobky, včetně předvádění kovářské práce i klasické foukané skleněné české ozdobičky. Tržištěm zavoní tradiční svařené víno vyrobené v Chateau Valtice. Chybět nebudou vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, horký punč, medovina, horká čokoláda, vánoční perníčky, pražené mandle nebo vánoční cukroví. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás, grilovaných kuřat a vepřových kolen, kuřecích špízů nebo trhaného grilovaného kuřete v housce. Jídelníček zpestří plněné knedlíky, bramboráky, palačinky a mnoho dalšího. Na náměstí Republiky bude možné koupit v době od 18. do 24. prosince vánoční kapry. Trhy na náměstí Republiky potrvají do 24. prosince 2022.

Na Staroměstském náměstí ve třech prodejních stáncích se během trvání největších Vánočních trhů prostřídá několik charitativních organizací, které nabídnou své výrobky.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí získaly v minulosti několik ocenění. Jedna z nejprestižnějších televizních společností na světě, americká CNN je například zařadila mezi deset nejhezčích na světě.
V minulosti zaznamenaly úspěch také u prestižního turistického vydavatelství Lonely Planet či třeba u velkých britských deníků Daily Mail, Express a The Mirror, stejně jako u největšího irského deníku The Independent. Několikrát bylo oceněno svařené víno na trzích a prvenství získal také strom na Staroměstském náměstí.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřené na všech náměstích každý den
od 10 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

Průběžné informace, novinky a aktuality o Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí jsou k dispozici na www.trhypraha.cz a facebookovém a instagramovém profilu.

Kredit FOTO: Traga

Čtěte dál …