JAK SI UŽÍT nejen STÁTNÍ SVÁTEK – VELKÝ PÁTEK? Poličské muzeum nabízí několik tipů

Velikonoce, Výlety

Vyrazit na kolo s přáteli, jít na procházku nebo zažít a naučit se něco nového – každý z nás má jinou představu o tom, jak se má správně užívat volno. Poličské muzeum bude mít ve svátek 15. dubna 2022 otevřeno a přináší vám pár tipů, jak v tento den strávit čas s přáteli a rodinou.

Jarní dny v muzeu každoročně patří tradiční jarní výstavě o Velikonocích v útulném prostředí třídy Bohuslava Martinů. A kdy jindy takovou výstavu navštívit, než právě teď?

“Velikonoce slaví lidé od nepaměti a stále je také proměňují. V dobách hojnosti a moderního života, v dobách dobrých i zlých zůstávají hlavními symboly vejce, kraslice, pomlázka, mláďata, tradiční jídla, ale i veselé barvy a lidská pospolitost. Výstava vás seznámí s některými tradicemi velikonočního týdne, který trvá od květné neděle do červeného pondělí. U jednotlivých dnů se seznámíte s jejich zvyky a historií a s lidovým pokrmem. Těšit se můžete na dobrodružné, pohybové i výtvarné aktivity s nimi spojené,” uvádí kurátorka výstavy Mgr. Stanislava Cafourková.

Pokud chcete trávit den spíše na sluníčku a pohybem, co takhle protáhnout nohy a vystoupat 192 schodů přímo do rodné světničky skladatele Bohuslava Martinů?  Ta se nachází ve věži novogotického kostela sv. Jakuba a neskýtá pouze krásný výhled na město a okolní krajinu z výšky 36 metrů, ale zároveň je to místo, kde se roku 1890 narodil do již čtyřčlenné rodiny Ferdinanda Martinů malý Bohuslav. Celá rodina se musela dělit o prostor o velikosti dvacet pět metrů čtverečních, a to po dvanáct let, kdy dobrosrdečný tatínek chránil město coby pověžný před požárem.

Nemáte rádi schody? Vyražte na prohlídku městských hradeb, které jsou jedny z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradební zeď má úctyhodnou šířku 2 až 2, 25 metru, je až 8 metrů vysoká, zpevněná 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Hradby jsou dodnes zachovány a v délce 1220 metrů obepínají celé historické jádro města. Rozhodně stojí za vidění!

A pokud stále nebudete unaveni a budete mít chuť dozvědět se více, můžete v muzeu navštívit stále expozice.

V expozici věnované historii města Poličky si vyzkoušíte tíhu brnění nebo si obléknete historické kostýmy. Vystřelíte z laserové pušky nebo zkusíte odměřit loket plátna. Kolik skláren bylo v našem okolí a kolik jich je stále funkčních? Jak se nabírá sklovina a jak vypadá skleněná mucholapka? To a mnohem více se dozvíte v expozici Sklářství na Horácku. 

Závěrem můžete nahlédnout do Barevného světa Bohuslava Martinů a zjistit více o životě našeho nejslavnějšího rodáka, světově uznávaného hudebního skladatele Bohuslava Martinů.

Více na www.cbmpolicka.cz.

Čtěte dál …

7 tipů, kam za vínem ve Znojmě a okolí

Znojemsko, přesněji Znojemská vinařská podoblast je sice nejmenší ze čtyř hlavních vinařských regionů na jižní Moravě, to ale určitě neznamená, že toho má nejméně co nabídnout. Možná naopak. Každý, kdo ve vinařských krajích hledá kromě tradiční turistiky také cestu...

pokračovat ve čtení