Delší pobyt v mokrých plavkách může u žen způsobit vaginální mykózy. Neprospívají také řasy, sinice, chlor, častější cestování a horší hygienické podmínky spojené s létem

Kvasinková infekce je jedna z nejrozšířenějších gynekologických potíží. V letních měsících je pak bohužel častější. Přispívá k tomu delší pobyt v mokrých plavkách, teplo, stížené hygienické podmínky, chlor v bazénech nebo sinice v přírodních nádržích.

„Kvasinková infekce je jedna z nejrozšířenějších gynekologických potíží. Typickými příznaky jsou svědění, pálení, výtok, ale také uretrální syndrom – pálení či svědění na konci močové trubice, diskrétnější nucení na močení a tupá bolest či tlak v podbřišku. Ženy tomu nejčastěji říkají mykóza či kvasinky, přestože se nejčastěji jedná o bakteriální dysbalanci,“ vysvětluje MUDr. Jiří Emmer, který provozuje internetovou poradnu egynda.cz.

Vagína je totiž přirozeně osídlena nejrůznějšími bakteriemi. Jedná se nejčastěji o speciální kmeny laktobacilů, které produkují kyselinu mléčnou, snižují kyselost (pH) vaginálního prostředí a tím vytvářejí podmínky nehostinné pro nepřátelské bakterie.

„Vaginální laktobacily dále vyrábějí peroxid vodíku, který chrání jak před rozmnožením nepřátelských bakterií, tak kvasinek, což jsou původci mykóz. Laktobacily si vytvářejí na své buněčné stěně bakteriociny, látky, které brzdí růst jiných bakterií,“ vysvětluje MUDr. Jiří Emmer z egynda.cz a dodává: „V případě, že je poševní prostředí v rovnováze, pak je vše bez problémů. Pokud se ale rovnováha naruší a změní se hodnota pH, tedy z přirozeně mírně kyselého se stává prostředí zásadité, stává se živnou půdou pro bakterie a kvasinky. Ty pak způsobují nežádoucí infekce a nepříjemnosti s nimi spojené.“

Řasy a sinice v rybnících a přehradách

Velkým rizikem je pak koupání v přírodních vodách. S přemnožením bakterií totiž roste riziko vzniku infekcí a zánětů. Ideální je se osprchovat čistou vodou a převléknout se do suchých plavek či jiného suchého oblečení. Stejně tak pomůže volnější oblečení a dostatek tekutin, aby se podpořila hydratace a proplachování močového traktu.

Ideální je také sledovat stav kvality vody v nádržích, kam se vyrážíte koupat. Ani chlor není zrovna přítelem v tomto ohledu, ten může narušit přirozené pH pochvy a oslabit její obranné mechanismy. Narušit mikroflóru a podráždit poševní sliznici mohou i parfemované přípravky intimní hygieny.

Když už nás infekce zdolá?

„Lehčí infekce lze potlačit volně prodejnými prostředky – laktobacily, výplachy nebo antimykotiky, těžší je nutno léčit ve spolupráci s lékařem. Vždy je velmi vhodné po eliminaci „nepřátelských“ bakterií napomoci obnově vaginálního ekosystému vpravením „přátelských“ vaginálních bakterií, ideální je například selektivní vaginální probiotikum Gynimun. Jedná se o moderní probiotikum třetí generace, které obsahuje jak střevní, tak vaginální patentované kmeny laktobacilů. Tím nabízí ženám pomoc při harmonizaci jejich osobité mikroflóry v intimních partiích. Vhodné je i při nebo po podávání antibiotik,“ dodává MUDr. Jiří Emmer.

Čtěte dál …