Adventní tip na zážitek: Prohlídky Plzeňského historického podzemí za svitu baterek se svátečním programem

Zpříjemněte si adventní čas objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně za svitu baterek. Speciální prohlídky Plzeňského historického podzemí, které vás zavedou i do běžně nepřístupné části podzemní chodby,  se konají od pondělí 12. až do neděle 18. prosince – vždy od 17 a 18 hodin. Ve čtvrtek 15. 12. a v pátek 16. 12. je navíc připraven doprovodný program: Adventní dílny a trhy s neziskovou společností Totem a Vánoční hudba na muzejním dvorku  (15.00 – 19.00). Vstupenky na hodinovou prohlídku podzemí za svitu baterek (150 Kč/osoba)jsou v prodeji online na: https://www.prazdrojvisit.cz/kalendar-akci/podzemi-za-svitu-baterek-3/

Plzeňské historické podzemí je s délkou 13 km jedním z největších komplexů podzemních prostor u nás. Veřejnosti se otevřelo před více než 35 lety po pečlivých archeologických výzkumech a náročné obnově, která vyzdvihla staletou historii sahající až k počátkům města.  Přístupné je z původního právovárečného domu z 15. století, ve kterém dnes sídlí unikátní Pivovarské muzeum. Podzemní prostory dříve sloužily k výrobě piva, skladování potravin, ale také jako obranný systém během dob nepokojů. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete během prohlídky do historie města a každodenního života středověkých obyvatel Plzně a také se dozvíte, jak podzemí od 13. století vznikalo.

V Pivovarském muzeu v Plzni je aktuálně k vidění výstava 180 let Prazdroje. Pozoruhodná expozice atraktivní formou zachycuje příběh pivovaru Plzeňský Prazdroj od počátku až po současnost. Na jednom místě je shromážděno to nejcennější a nejzajímavější ze všech osmnácti dekád pivovaru. Mezi pečlivě vybranými exponáty i četnými obrazovými dokumenty nechybí sbírka luxusních reprezentačních předmětů, jako jsou například originální křišťálové pivní poháry, aukční lahve Pilsner Urquell či vzácné dary určené pro papeže v rámci obnovené tradice Velikonočního piva v roce 2011.

Na závěr můžete zážitek ze speciální prohlídky a výstavy umocnit návštěvou Pivotéky v Pivovarském muzeu. Na výběr je téměř 140 druhů piv z více než 25 českých minipivovarů – od ležáků přes ALE, IPA, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.

Čtěte dál …