Úpal, alergie, průjem i nachlazení z klimatizace. Na péči o zdraví nezapomínejme ani během dovolené – řadu potíží lze řešit na dálku.

Cestování, Zdraví

Léto přeje cestování. Aby se však z vysněného odpočinku nestala noční můra, je důležité nepodceňovat ani běžné zdravotní potíže. Mít své zdraví pod kontrolou a zároveň neztrácet drahocenný čas sháněním lékaře není přitom nic složitého – ani na dovolené. Pomoci může telemedicína – konzultace s lékařem prostřednictvím videohovoru či online chatu.

Cestování často kromě nových zážitků přináší i nečekané nemoci a zranění. Nachlazení z klimatizace, zažívací potíže, alergické reakce nebo úraz při sportu – s podobnými nepříjemnostmi se dříve či později setká každý. Běžně takové situace řešíme návštěvou lékaře. Co ale dělat ve chvíli, kdy k lékaři nemůžeme fyzicky? Návštěva pohotovosti v cizí zemi není obvykle nic příjemného – problémem může být jazyková bariéra nebo nízká kvalita poskytovaných služeb.

Odborná lékařská péče v češtině, i z ciziny

Vhodným řešením běžných zdravotních potíží, a to i ze zahraničí, se v posledních letech stává distanční medicína. Jejím prostřednictvím mohou pacienti zkonzultovat svůj stav s kvalifikovaným lékařem odkudkoli na světě, ve dne i v noci. „Většinu zdravotních komplikací běžných cestovatelů lze řešit na dálku,“ potvrzuje MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7, průkopnické české telemedicínské platformy. V řadě případů se turisté během cestování potýkají s lehkými zdravotními nepříjemnostmi spojenými s pobytem na slunci a s vodními radovánkami. „Mezi nejčastější komplikace patří problémy způsobené nedbalostí při pobytu na slunci – například úpal a úžeh. Velice běžné jsou i střevní a zažívací potíže – u žen pak také letní gynekologické záněty. Většinou se naštěstí nejedná o nic vážného. V zahraničí se ale podobné problémy řeší mnohem obtížněji,” uvádí MUDr. Bomberová Kánská (na titulním snímku).

A přidává osobní zkušenost, kdy konzultace na dálku prostřednictvím služby Lékař online 24/7 pomohla pacientce vyvarovat se návštěvy egyptské nemocnice. Silně ji pálilo oko, obávala se zánětu nebo infekce. Neuměla však dobře anglicky, a navíc si nebyla jistá kompetencí lékaře. Rozhodla se proto svůj problém vyřešit distančně. S lékařkou se spojila pomocí chatu v chytré aplikaci. Po vyplnění krátkého dotazníku a zodpovězení několika upřesňujících dotazů lékařce na vyžádání zaslala i fotografie postiženého oka. „V tomto i řadě dalších případů je možné na základě všech dostupných informací provést diagnostiku za pomoci fotografie. Podobně lze postupovat například i při vyšetření mandlí nebo nejrůznějších kožních vyrážek,“vysvětluje MUDr. Bomberová Kánská. Pálení oka lékařka správně přičetla nevhodnému nošení kontaktních čoček v klimatizovaném prostředí. Pacientka proto dostala doporučení, jak dále postupovat a jaké oční kapky zakoupit v místní lékárně. Dále se lékařka s pacientkou domluvila na online kontrole druhý den, kdy byl nález přívětivější, obtíže ustupovaly a zvládlo se vše bez návštěvy pohotovosti. Paní doktorka pacientku uklidnila a oko bylo během pár dní v pořádku.

Největší hrozbou je podcenění situace

 Zodpovědná péče o vlastní zdraví během prázdnin se rozhodně vyplácí. Čas od času totiž nastávají případy, kdy sáhnout po lécích z cestovní lékárničky zkrátka nestačí,“ upozorňuje MUDr. Bomberová Kánská. Například průjmové infekce či nemoci dýchacích cest mohou být velmi nepříjemné, zejména pro chronicky nemocné cestovatele a malé děti. Dehydratace a horečky bývají dokonce životu nebezpečné. Podle statistik během letní sezóny každoročně zemře zhruba stovka českých turistů.[1] Důvodem často bývá například srdeční zástava. Pokud jsou problémy závažné, je vždy nutné vyhledat odbornou pomoc. O tom, že pacientovi lze na dálku leckdy doslova zachránit život, se přesvědčila také MUDr. Bomberová Kánská. Do aplikace se přihlásil starší muž, kterého trápila dušnost a nevolnost po pobytu na slunci. Myslel si, že jde o úpal. Lékařka ale diagnózu dle popsaných příznaků zpochybnila. Iniciovala s pacientem videohovor, aby ho mohla vyšetřit i vizuálně. Dle dechové frekvence a dalších příznaků připustila možnost závažného srdečního problému. Přiměla proto pacienta vyhledat akutní pomoc v okolí a ihned zavolala záchranku. V nemocnici se u něj následně potvrdila diagnóza srdečního selhání. Tento i řada dalších případů, které odborníci sužby Lékař online 24/7 denně řeší, dokazují, že prevenci a včasnou péči není radno podceňovat – ani na dovolené. Pro tyto účely se telemedicínské nástroje stávají účinným a snadno dostupným nástrojem.


[1] Zdroj: https://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/vyrocni_zpravy_a_dokumenty/poskytnute_informace/statistika_umrti_ceskych_obcanu_v.mobi

Čtěte dál …

20 důvodů, proč tělo potřebuje vodu

Voda je v každé naší buňce. Závisí na ní většina metabolických pochodů v těle, od vstřebávání přijatých živin přes rozvod důležitých látek až po detoxikaci, ale také samotný fyzický pohyb. Má zásadní význam pro myšlení, náladu a koncentraci dospělých i dětí....

pokračovat ve čtení